Şeker Hastalığı Nedir Belirtileri

Son dönemlerde birden fazla kişide bulunan hastalıklarında başında gelen şeker hastalığı ya da diyabet, önemsenmediği durumlarda geri dönüşünün zor olduğu sonuçlara gebe olabiliyor.Şeker hastalığında yapılacak erken teşhis bu sorunların önüne geçebilir. Bu sebep ile düzenli bir şekilde şeker ölçümü yapmakta yarar var. Kendini her zaman göstermeyen diyabet belirtileri bazen oldukça belirgin olsa da bazı durumlarda da belirgin olmayabiliyor.

Diyabet dünyada ve ülkemizde en fazla rastlanılmaya başlanan rahatsızlıklardan birisidir. Diyabet; vücudun glikoz kullanımını etkileyen bir çeşit rahatsızlıktır. Kas ve dokuların önemli enerji kaynağı olan glikoz ayrıca da beyin için gereklidir.

Diyabet olan bireyde sebep ne olursa olsun vücudunda olması gerekenden fazla glikoz bulunmaktadır demektir. Diyabet nedenleri arasında bulunan aşırı glikoz aynı zamanda da ciddi sağlık sorunlarının nedeni olabilir. Bu yüzden şeker hastalığı nedir, şeker hastalığı belirtileri, şeker hastaları ne yemeli, şeker hastaları ne yememeli bilinmesi önem arz eder.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet nasıl oluşur sorusuna verilebilecek en kısa cevap; vücudun ihtiyaç duymuş olduğu şekeri temin edememesidir diyebiliriz. Fakat bu kadar kısa bir cevap yeterli olmayabilir. Bu yüzden yazının devamını okuyun.

Hayatta kalabilmek ve günlük aktiviteleri yerine getirebilmek için ihtiyaç duymuş olduklarımızı karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerden sağlıyoruz. Organlarımızın da düzenli olarak çalışmasına yardımcı olan besinler vücuda enerji olarak geri dönüyor.

Enerji olarak dönmesi için ilk olarak parçalanması ve sonrada vücut tarafından emilmesi gerekli. Bu parçalar arasında glikoz da bulunuyor. Glikoz olarak isimlendirilmiş olan basit şekerler insan organlarının sağlıklı bir biçimde çalışması için önem arz ediyor.

Vücutta bulunan hücreler çalışabilmek adına ihtiyacı olan bu glikozu pankreasın salgılamış olduğu insülin hormonundan elde etmekte. Şeker hastalığı nedir sorusunun cevabı işte burada ortaya çıkıyor. Organlar yeterli miktarda insülinden faydalanamaz ya da üretmez ise hastalık ortaya çıkmaya başlıyor.

Organlar ve vücut için oldukça önemli olan insülin, şeker parçalarının hücrelere girerek glikojen olarak depolanmasını sağlıyor. Hücrenin duymuş olduğu şeker ihtiyacını karşılıyor. Hücrelere taşınan şekerin vücut tarafından kullanılmaması diyabet nedenleri arasında bulunuyor.

Şeker hastası bir birey glikozu kullanmamış olduğundan dolayı kan şekeri yükselmeye başlıyor. Eğer kan şekerinin sürekli yükselmesi yaşanır ise ve tedavi edilmezse gelecekte yaşanan şeker yükselmeleri organlara zarar verebilmekte. Şeker hastalığı nedir sorusunun yanıtını daha iyi alabilmek adına diyabet türleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekli. Şeker hastalığı türleri için aşağıya bakmanız yeterli.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bireydeki kan şekeri oranına göre şeker hastalığının belirtileri farklı olabilmektedir. İlk zamanlarda ortaya çıkan gizli şeker yani pre-diyabetik ve tip 2 diyabet belirtileri fark edilmeyebilir. Ancak tip 1 diyabet belirtileri oldukça belirgindir.

Tip 1 diyabet genellikle her yaşta görülmesine rağmen ergenlik ve çocukluk dönemlerinde şekillenmeye başlar. Tip 2 diyabet ise genellikle orta yaş yani 40’lı yaşlarda ortaya çıkmak ile birlikte, düşük oranlarda daha erken ortaya çıkabilmektedir. Şeker hastalığı belirtileri;

 • Sürekli su isteme hali
 • Sık bir şekilde idrarın gelmek
 • Sürekli aç olma hissi
 • İdrarda yüksek oranda keton varlığı
 • Yaraların yavaş iyileşmesi
 • Sürekli olarak yorgun hissetme
 • Bulanık görme
 • Enfeksiyonlar ile sık sık karşılaşma
 • Sürekli sinirli olma durumu.

Eğer yukarıda bulunan şeker hastalığı belirtileri arasında sahip olduğunuz var ise dahiliye bölümünde bulunan doktorlara görünmenizde yarar var. Çocukların şeker hastası olmayacak olduğunu düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Oran çok düşük olsa bile sonuçta bir orana sahip.

Hastalığın erken teşhis edilmesi sorunun tedavi edilmesi için bir başlangıç olacaktır. Hali hazırda şeker hastasıysanız ve kan şekerinizin yükselmiş olduğuna dair belirtileri hissettiğiniz zaman doktora görünmenizde yarar var.

Hastalık süresince en önemli amaç, şeker oranını sürekli kontrol altında tutarak şeker oranının yükselmemesidir. Bu yüzden şeker seviyesini düşüren yiyecekler tüketmelisiniz. Çocuklarda hastalık konusunda bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı yaşam boyunca tedavi gerektirir. Tedavinin hedefi kan şekeri düzeylerinin normal sınırlar içerisinde kalmasını sağlamaktadır. Hastalığı belirtileri ya da şikayetin olmaması, şekerin kontrollü seyretmiş olduğu anlamına gelmemektedir.

Hasta tedavisi sırasında kesinlikle sorumluluk üstlenmeli ve şekeri düzenli bir şekilde takip etmesi gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir hayat alışkanlıkları, tip 2 diyabet hastalığının başlamasını önlemeye ve hastalığı olan kişilerde şeker hastalığına bağlı olarak oluşabilecek zararları sınırlayabilir.

Şeker hastalığı tedavisi için en önemli olan konu beslenme tarzının değiştirilmesi, fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasını da içine alacak şekilde hayat türünde değişikliğe gidilmesidir. Düzenli ve doğru beslenen şeker hastalığında verilen her kilo, diyabetin kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Hareketsiz hayat alışkanlığına son verilmeli ve kalp damarlarına ilişkin tetkikler yapılmış olduktan sonra düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır. İdeal olan, hafta üç saat yapılan şeker hastalığı için egzersizlerdir.

Hastalığın tedavi edilmesi için kullanılan birden fazla ilaç bulunmaktadır. Doktorunuz sizin için uygun olan tedaviyi vermek için kan şekeri düzeyinizi, diğer hastalıklarınızı ve kilonuzu dikkate alacaktır.

Şeker hastalığına bağlı olarak ulaşabilecek hasarları önlemek ya da geciktirmek adına kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulması gerekmektedir. Doktorunuzun vermiş olduğu beslenme ve egzersiz önerilerine uymalı, reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı zaman sinirleri ve damarlara hasar vererek kalp, böbrek ve göz gibi organların zarar görmesine neden olabilir. Hastalığa bağlı olarak meydana gelebilecek hasarların önüne geçmek ya da geciktirmek için teşhis önemlidir.

Diyabet, kan şekeri ölçülerek teşhis edilir. Şeker hastalığı olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık durumunda 120 mg/dl, tokluk durumunda 140 mg/dl’nin üzerine çıkamaz. Açlık ya da toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üzerinde olması hastalığın varlığına işaret eder.

Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Şekeri hastalığı tedavi edilmediği sürece organlarda kalıcı hasarlara neden olabilir. Şeker hastalığı zararları çoğunlukla böbreklerde, beyinde, kalp ve gözlerde görülüyor. Sinir ve damarlara zarar veren hastalık vücut için ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Sorunun zararlarını yaşamamak için erkek teşhis oldukça önemlidir. Şeker hastalığı belirtileri ortaya çıkmadan da düzenli bir şekilde şeker hastalığı testleri yani şeker ölçümü yaptırılmasında yarar var.

Hastalığı anlamanın en kesin yolları arasında kan ölçümü yaptırmaktan geçiyor. diyabet testi için tokluk ve açlık kan şekeri oranları alınıyor.

Şeker hastası olmayan kişilerde olması gereken şeker oranı tokluk 140 mg/dl, açlık 120 mg/ dl oranlarının üzerinde çıkmaması gerekiyor. Eğer yapılan ölçümlerin ardından çıkan oranlar fazlaysa uzman bir doktora görünmenizde yarar var.

Diyabet testi nasıl yapılır soru ise oldukça merak ediliyor. Gelin birlikte cevap arayalım. Şeker ölçümü yapılan bireyin bu hastalığa sahip olduğunu ya da olmadığı öğrenmenin iki yolu bulunmakta. Bunlar ise açlık kan şeker ve oral glikoz tolerans test.

Açlık kan şekeri; açlık kan şekerini öğrenebilmek adına bireyin yaklaşık sekiz saat aç kalması gerekli. Genellikle uyku sürecinde aç kalan vücuda sabah kahvaltısından önce bu test yapılmakta. Açlık kan şekeri sonuçlarında değer eğer 100-125 mg/dl çıkar ise gizli şeker tanısı konulabilmektedir. Eğer sonuç daha fazla çıkar ise şeker hastalığı tanısı konulabilmektedir.

Oral glikoz tolerans testi; Bu testte bireyin glikoz bakımından zengin bir sıvı tüketmesi şart. Genellikle şekerli su karşımı bu testten önce tüketiliyor. Bu karışımı içen bireyin iki saat beklemesinin sonrasında test yapılıyor. Bu testte doktorunuzun yönlendirmesine göre farklı tüketimler yapılabilir.

Gizli Şeker Nedir?

Şeker hastalığı yani diyabet öncesi son dönemeç olan gizli şeker genellikle fazla kilolu olan insanlarda görülüyor. Gizli şeker nedenleri arasında sağlıksız beslenme ve hareketsizlik durumu bulunuyor. Gizli şeker zararları ilk başlardan önemsiz bir durum olarak görülebiliyor.

Ancak ilerleyen dönemlerde hal daha kötü olabiliyor. Hastalığın son evresi olan gizli şeker, hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmak hastalığın önüne geçebiliyor. Gizli şeker nasıl belirlenir testi nedir diye soruyorsanız eğer açlık kan şekeri testi ve oral glikoz tolerans testi ile belirleniyor.

Şeker Hastalığı Kan Testi

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli uyuklama durumu
 • Şeker düşmesi
 • Ani kilo alma ve zayıflama
 • Aşırı tatlı isteme
 • Depresyon
 • Sabahları uyanma da güçlük
 • Gözlerde bulanıklık
 • Ani sinirlenme
 • Sürekli terleme
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk durumu
 • Susuzluğun artması

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Egzersiz, sağlıklı diyet ve doktor tarafından verilen şeker hastalığı ilaçları, sorunun önlenmesi ve tedavisi için gerekli olanlardır. Aynı zamanda bazı bitkisel tedavi yöntemleri de faydalı olabilir. Bu yüzden şeker hastalığı bitkisel tedavi, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler önem arz edebilir. Birçok bitki faydalı olabilir ancak bunları denemeden önce kesinlikle uzman bir doktora görünmenizde yarar var.

Bu bitkiler kan şekerini düşürmek, insülin duyarlılığını arttırmak adına kullanılabilir. İşte şeker hastalığına iyi gelen bitkiler;

 • Yaban Mersini
 • Zerdeçal
 • Berberin
 • Zencefil
 • Aloe Vera
 • Tarçın
 • Çemen Otu
 • Soğan
 • Çörek Otu
 • Kişniş

Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Sık görülen belirtileri arasında yorgunluk, aşırı kilo kaybı, görme bozuklukları bulunuyor. Eğer şeker seviyesi kontrol altında tutulabilirse, şeker hastası tamamen normal bir yaşam tarzı yaşayabilir. Bunların başında şekeri düşüren yiyecekler bulunmaktadır.

Şekeri düşüren yiyecekler, ani şeker seviyesi değişimlerini kontrol etmek için kullanılabilir. Burada bulunan yiyecekleri tüketmeden önce uzman bir doktora danışmanız gereklidir. İşte şekeri düşüren yiyecekler;

 • Bamya
 • Guava Meyvesi
 • Acı Kabak
 • Çemen
 • Hint Bektaşi Üzümü
 • Siyah Erik
 • Tarçın
 • Köri Yaprakları

Şekere İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Şeker hastaları yani diyabet hastaları için beslenme alışkanlıkları hayati derecede önem arz edebilmektedir. Şekeri sağlıklı oranlarda tutabilmek için tüketilmesi gereken yiyecekler ve tüketilmemesi gereken yiyecekler vardır. Bunlar aynı zamanda şeker hastaları ne yemeli soruna yanıt verir. Burada bulunan gıdaları tüketmeden önce doktorunuza danışınız. İşte şekere iyi gelen yiyecekler ve gıdalar;

 • Tam buğday ekmeği
 • Küçük porsiyon mısır
 • Taze sebzeler (Salata, ıspanak, roka)
 • Tam tahıllı ürünler
 • Küçük porsiyon patates cipsi
 • Mısır ekmeği
 • Küçük porsiyon fırında patates
 • Az şekerli konserve meyveler
 • Şeker eklenmemiş elma püresi
 • Doğal meyve suyu
 • Fırında, haşlanmış ya da ızgara etler
 • Düşük yağlı peynir
 • Fasulye
 • Fındık
 • Yumurta
 • Tavuk ya da hindi göğüs
 • Fırında balık
 • Düşük yağlı süt
 • Düşük yağlı peynir
 • Düşük yağlı krema

Diyabet hakkında hazırlamış olduğumuz içerik boyunca diyabet hakkında genel bilgiler, diyabet belirtileri, şeker hastaları ne yemeli sorusuna yanıt aradık. Eğer belirtilere sahipseniz uzman bir doktora gözükmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer teşhis konulduysa da doktorunuza danışmadan farklı denemeler yapmayın.