Sakal, birçok erkek adına aksesuar olarak kullanılmaktadır. Erkekler adına başlı başına bir imaj katan unsur olarak bilinen sakalların bakımı da önem arz etmektedir. Sakala doğru bir biçimde bakım yapmak, sakalın sağlıklı kalması sağlayarak sakalın daha güzel gözükmesini sağlar. İşte sakal bakımı nasıl yapılır? Sakal bakımı yapma yöntemleri…

Sakal uzatmak ve sakal bakımı, erkekler adına oldukça önemlidir. Sakal erkeğin makyajıdır. Son dönemlerde popüler hale gelen sakal uzatmak; daha erkeksi ve daha çekici görünmek için uzatılır. Ancak bazı erkekler sakal uzatmayı sever bazıları ise sevmez. Sakal bakımı, özellikle uzun sakalları olan erkekler için önemlidir. İster satın alınan sakal bakım ürünleri ile ister evde yapılan doğal sakal bakım ürünleri ile bu işlem sonucunda başarılı sonuçlar elde edilebilmekte. Sakal uzatmak için sakal bakımı nasıl yapılır bilinmesi gerekli. Sakal uzatmak, sakal bakımı, sakal bakım ürünleri hakkındaki her şeyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Sakal uzatmak için düzenli beslenmek gerekir. Saç için uygulanan yöntemler sakal içinde kullanılabilir. Ancak yüz hassas olduğundan dolayı kullanılan doğru sakal uzatmak için sakal bakım ürünleri seçmek gerekir.

Sakal Uzatma Teknikleri

Sakal uzatmak ya da sakal bakımı yapmak, düzenli bir biçimde kuaföre tıraş olmak ya da düzelttirmek değildir. Peki sakal uzatma teknikleri nelerdir?

Sakal uzatmak için yüzünüzün temiz olması gerekli. Temiz olan yüzde sakal daha iyi uzar. Temiz yüz sakal köklerini canlandırır. Sigara içmekten ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulması gerekli. Sigara içermiş olduğu maddelerden dolayı kan dolaşımını yavaşlatıyor. Kan dolaşımının yavaşlaması sonucunda kıl kökleri beslenemiyor. Sakal uzatmak için yapılması gerekenler arasında stresten uzak durmak gerekiyor. Çünkü stres sakalların dökülmesine ve yavaş uzamasına sebep oluyor. Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmelisiniz. Yumurta, balık, badem ve fındık gibi protein içeren besinler tüketmelisiniz.

Sakal uzatmak için sakallarınıza masaj yapmanız gerekli. Çünkü masaj yapmak sakalların daha hızlı ve gür çıkmasına yardımcı oluyor. Düzenli olarak oval hareketler ile masaj yaparak sakallarınızı daha hızlı uzatabilirsiniz. Nemlendirici ürünler kullanmak yüzün yağ dengesini sağlamasına yardımcı olacaktır. Sakalları eşit uzatmak için düzenli kese yapmak gerekli. Bu şekilde kıl dönmelerini engelleyebilirsiniz. Sakalların daha gür çıkması için bol bol B vitamini alınması şart. Bol bol su içmek, meyve ve sebze tüketimini arttırmak sakalların daha gür çıkmasına yardımcı olacaktır. Düzenli sakal bakımı yapmak sakallarınızın daha sağlıklı olmasına yarar.

Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal bakımı ve sakal uzatmak erkekler için dış görünüşün önemli unsurlarından bir tanesi. Birden fazla sakal modeli bulunmaktadır. Ancak çoğu erkek sadece tıraş olarak sakal bakımı yaptığını sanmaktadır. Peki sakal bakımı nasıl yapılır?

Saçlarda olduğu gibi sakala da özen gösterilmesi gereklidir. Bundan dolayı kolay bir şekilde sakal bakımı yapmayı size anlayacağız. İlk olarak sakal için geliştirilmemiş bir ürün kullanmak hem sakalın altındaki deriyi hem de sakalı kurutarak kepeklenme, kaşıntı ve pullanma gibi sorunlara neden olabilir. Yani kalıp sabun ve yüz temizleyicilerinden uzak durmanız şart. Sakal bakımı yaparken düzenli aralıklar ile nemlendirici şampuan ve kepek sorunları görülüyor ise kepeğe karşı etkili bir şampuan ile yıkamalısınız.

Sakal bakımı için sakalların ıslak kalmaması oldukça önemli. Sakalı ıslak ya da nemli bırakmak, kireçli suyun ciltte kuruması ile beraber cilt kuruluğuna, kepeklenmeye ve pullanmaya neden oluyor. Sakalda kalan suyu ilk olarak havlu ile, daha sonra ise düşük sıcaklıkta bir saç kurutma makinası ile kurutulması şart. Ayrıca sakalınızı taramanız şart. Sakal taramak kıl köklerini geliştirecektir. Aynı zamanda da sakalın belirli bir tarafa uzamasına ve buna ek olarak sakalın düzün görünmesi için katkıda bulunacaktır.

Kuru ve dökülen saçlar için E vitamini serumu önerilmekte. Bu serumu kullanarak sakallarınız için vitamin takviyesi sağlayabilirsiniz.

Sakal Bakım Ürünleri

Daha yumuşak ve gür sakallara sahip olmak için sakal bakım ürünleri kullanmak gerekli. Sakal uzatmak ya da sakal bakımı yapmak için sakal bakım yağı kullanmak da gerekli. İşte sizler için derlemiş olduğumuz sakal bakım ürünleri.

İmpala Sakal Bıyık Bakım Yağı

Badem ağacının tohumlarından elde edilen bu sakal bakım yağı, sakal ve bıyık kıllarını kökünden besleyerek dökülmelerine engel olur.

Gummy Sakal Bakım Yağı

Bu sakal bakım yağının içerisinde nemlendirici argan yağı, besleyici jojoba yağı, güçlendirici badem yağı bulunmaktadır. Yıpranan ve mat sakallar için en iyi sakal bakımı sağlayacaktır.

Black Marble Sakal Serumu

İçerisinde kimyasal ürün bulunmayan bu serum içerisinde saf ve işlem görmemiş kara mamba yağı ve kara mamba yumurta yağı bulunmakta. Ayrıca sakal gürleştirici yağ olarak da kullanılmakta. İçerisinde sakal gürleştirici mısır badem yağı bulunmakta.