Saç Egzaması Nedir

Hemen hemen her yaşta bireyde meydana gelebilecek olan bir deri rahatsızlığı saç egzaması. Daha çok saç problemi olarak da bilinen saç egzaması en yayın egzama türü olarak bilinir.

Saç derisinde rahatsız edici kaşıntılar ile birlikte kızarmaları da acı hissini de getirdiği anda bir uzmana başvurmakta yarar var. Şikayetler sonrasında en keskin tanıyı ancak bir uzman doktor koyabilir.

Saç egzamasının bilinen en yaygın belirtileri ise kaşıntı, deride tahriş, kızarıklık olsa da kişiden kişiye farklı belirtiler de verebilir. Saçta egzama neden olur sorusuna bu aşamada verilebilecek en kısa cevap saç derisindeki yağlanma oranlarının dengesizliği olabilir.

Yağ bezlerinin fazla çalışması sonucunda saç derisinde dermatitine oluşur. Saç egzaması nedir sorusuna aradığınız cevabı bulduktan sonra konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak adına yazının devamına bakabilirsiniz.

Saçta Egzama Neden Olur?

Saçta egzama olmasının hem psikolojik hem de fizyolojik birçok sebebi bulunmakta. Saç dibi egzaması her kişide farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Fakat en fazla bilinen nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkün.

 • Stres
 • Sürekli yaşanan hava değişimleri
 • Genetik faktörler
 • Saç tipi için uygun olmayan, kimyasal içeren şampuanlar
 • Sacı aşırı yağlı bir yapıya sahip olması ya da fazla yağlanması
 • Aşırı yağlı ya da aşırı kuru cilt
 • Aşırı terleme
 • Yenilen bazı gıdaların alerjik reaksiyonlarının sonucunda egzamanın oluşması
 • AIDS, Parkinson, astım, sedef gibi bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi olan problemler

Saç Egzaması Belirtileri

Saç Egzaması Belirtileri

Saçta egzama neden olur sorusundan önce kişisel özellikle bakmak gereklidir. Bu soru sonrasında egzama belirtilerini de sınırlayabiliriz. Çünkü egzama türüne göre farklı belirtiler meydana gelebilmekte.

Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterdiği için saçta egzama belirtileri tek bir standarda uymayabilir. Bu yüzden saçta egzama belirtileri aşağıdaki gibi ifade edilebilir. Belirtilerin hepsini taşımanıza ya da başka birindeki belirtilerin aynısı göstermenize elbette gerek yoktur.

 • Saç diplerinde meydana gelen deride pul pul dökülme. Bu belirti en yayın belirti olarak bilinir.
 • Kuruyan saç derisinde iltihaplanma oluşması.
 • Saç derisinde küçük sivilceye anımsatan kabarcıklar.
 • Saç derisindeki iltihaplanmanın ciddiyeti artar ise eğer saç derisinde yanma meydana gelecektir.
 • Saç derisinde egzamadan etkilenen bölgedeki ciltte kalınlaşmanın görülmesi.
 • Kızarıklık ve kaşıntı ile birlikte saç derisinde yaralanmalar.
 • Kimi kişilerde egzamanın olduğu yerlerde ve çevresinde saç dökülmesi meydana gelir.

Saçta Egzama Tedavisi

Saçta egzama tedavisi süresinde kullanılacak şampuanların özelliklerine kesinlikle dikkat edilmesi gerekli. İçerisinde piriton, salisilik asit, çinko bulunan ve saç derisine zarar vermeyen özel kepek şampuanları kullanılabilir.

Ayırca doktorunuzun önermiş olduğu ve direkt olarak saç diplerine uygulanan kremleri de tercih edebilirsiniz. Fakat saç egzaması ilacı kesinlikle bir uzman doktor tavsiyesi üzerine alınması gereklidir. Aksi taktirde iyileşme yerini saç derisinde daha da kötüleşme gözlemlenebilir. Bu sebep ile saç egzaması ilacı seçimleri doğru yapılması gereklidir.

Kişisel bakımınıza özen göstererek de saç egzamasının tedavisinde yapıcı etkide bulunabilirsiniz. Aşırı terleme, fiziksel ve çevresel faktörler yüzünden saç derisinde meydana gelen kirlenme belirli aralıklar ile giderilmeli.

Saç egzaması için şampuan arayışınız var ise eğer deride meydana gelen tahribatı azaltacak, kimyasal içeriği olmayan ve saç tipiniz adına en uygun şampuanları tercih etmelisiniz.

Saç egzaması için şampuan seçimi de tedavinin önemli bir kısmını oluşturmakta. Saç egzaması nedir sorusundan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tedavi aşaması nasıl olsa.

Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Doktorunuzun vermiş olduğu krem ve şampuanların yanına dikkat etmeniz gereken koşulları iyi bir şekilde anlamlı ve tedaviniz süresi boyunca uygulamanız gerekli. Saç egzaması nasıl geçer sorusu tedavi ile bir bütün olan yanıtları verir. Saç egzamasına ne iyi gelir, tedavi sürecinde saç nasıl yıkanmalıdır ve egzamalı bölgeyi nasıl korumak gerekir, merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Nazik bir şekilde yıkayın: Saç derinizde oluşan egzamayı yıkama işleminde hırpalamamanız gerekli. Yeterince hassas bir durumda olan bölge hırpalanır ise hem canınız yanabilir hem de egzama daha fazla yayılabilir.

Kaşımayın: Egzamanın en zor koşullarından birisi de kaşıntıya kayıtsız kalınması olması gerekli. Saç dibi egzaması kaşıntıyı da birlikte getirir fakat kaşırsanız tedavinizin uzamasına sebep olursunuz.

Şampuan seçimine dikkat edin: Tedavinin en önemli aşamalarından birisi de şampuan seçiminden geçiyor. Saçta egzama şampuan sayesinde tedavi edilebilir. Fakat seçilecek şampuanın selenyum sülfit maddesi bulundurmasına özellikle dikkat edin. Saçta egzama şampuan içerisindeki bu maddenin egzamaya sebep olan mayaları yok etmesi ile kısa süre içerisinde geçebilir.

Saç Egzaması Tedavisi

Saç Egzamasına Bitkisel Çözüm

Saç egzamasına bitkisel çözüm ile nokta koymak istiyorsanız birbirinden faydalı bitkilere göz atabilirsiniz. Karakafes otu, çay ağacı bitkisinin yağı, zencefil ve faydaları saymak ile bitmeyen zeytinyağı saçta yağlı egzama ile savaşmakta.

Saç Egzaması Saç Döker Mi?

Saç egzaması saç döker mi sorusuna ne hayır ne de evet diyebilmek mümkün değil. Saç egzamasının saç derisinde bulunan noktalarında ve çevresinde zaman zaman saç dökülmesi meydana gelebilir. Fakat bu demek değil ki saç egzaması saç döker mi sorusuna herkes adına yanıtı verilsin. Kimi kişilerde ise sadece kaşıntı, yanma ve kızarma belirtileri ortaya çıkar, saç dökülmesi yaşanmaz.

Saç Egzaması İçin Losyon

Saçta yağlı egzama adına tedavi amacı ile kullanılabilecek yöntemlerden birisi de losyon. Losyon alarak tedavinize başlayabilirsiniz. Fakat ürünü eczacınıza ya da uzman doktora danışarak almanızda yarar var.