Polip Nedir Tedavisi Belirtileri

Polip, kalın bağırsakta en fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Erişkin bir bireyin polip hastalığına yakalanma oranı %11- %16 oranlarında gösterirken bu oran yaşın ilerlemesi ile artıyor. Bu sebep ile polip elli yaş ve üstü kişilerde daha fazla görülüyor. Fakat erişkin bireylerin yine de tedbiri elden bırakmaması ve düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırması gerekli. En fazla görülen kalın bağırsak rahatsızlığı polip nedir, hastalık hakkında detaylı bilgi almak ve öğrenmek için yazının devamına göz atın.

Polip Ne demek?

Kalın bağırsak duvarını örten bir tabaka var ve bu tabaka zaman zaman değişime uğrayabilmekte. Polip ne demek sorusuna da tam bu değişim zamanlarına yanıt verilebilir. Duvarda yer alan tabakanın normalden fazla bir şekilde büyümesi, bu büyümenin bağırsak kanalının içerisine doğru olması ve kabartı şeklini alması polip nedir sorunun en net yanıtıdır.

Polip Kimlerde Görülür?

Her sağlık problemi gibi polip de tüm kişilerde oluşabilir. Fakat hastalığın elbette belirli bir risk grubu bulunmakta. Bu risk grubu içerisinde bulunan bireylerde polip görülme olasılığı diğer bireylere oranla daha fazla. Ayrıca polip hastalarının %80’dan fazlası kırk yaşını aşmış kişilerdir ve bu hastalık özellikle elli yaşından sonra ortaya çıkar. Yani kırk yaşından sonraki zaman içerisinde polip oluşmasının ihtimali daha fazla. Polip hastalığı risk grubu ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Corhn hastaları ve ülseratif kolit olanlar
  • Elli yaş ve üstündeki bireyler
  • Yumurtalık, meme ve rahim kanseri olanlar
  • Genetik faktörler
  • Alkol ve sigara kullananlar
  • Sağlıksız ve aşırı yağlı besin tüketen kişiler
  • Hareketsiz yaşam sürenler
  • Vücut kitle endeksi belirli bir sınırın üstünde olanlar

Polip Neden Olur?

Polip oluşumlarının sebepleri hakkında kesin bir yanıt verebilmek oldukça zor. Kimi bünyelerde bu oluşumlar kendi kendine meydana gelebileceği gibi kimi bünyelerde genetik faktörlerden dolayı oluşabiliyor. Ayrıca buna sağlıksız ve düzensiz beslenme, zararlı alışkanlıklar ve hareketsiz yaşamda eklendiği zaman polip oluşumlarının yaşanması mümkün. Polip neden olur sorunun bir diğer yanıtı ise poliplerin oluşmuş olduğu bölgelerde bulunuyor.

Polip Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsakta meydana gelen polipler büyük boyutlara gelmediği sürece ya da kanserleşmediği sürece çok keskin belirtiler vermez. Bu yüzden hastalığın erken teşhisinde zorlanmalar yaşanabilmektedir. Polip belirtileri ilk evrelerde kendisini fazla göstermeyeceğinden dolayı kalın bağırsakta kolonoskopi ya da radyoloji tetkiki yapılması gerekebilir. Kayda değen ve en bilinen polip belirtileri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Makattan kan gelmesi: Makattan kan gelmesi poliplerin en fazla rastalanan belirtileri arasında bulunuyor. Buradan gelen kanın miktarı ise polip yerleşimlerine göre olmaktadır. Kan genellikle dışkılama sırasında gelir ve çok nadiren de olsa uzun süreli kanamalar meydana gelebilir. Fakat bu belirtilerin hemoroidden ayrılması gereklidir.

Mukus akıntısı: Polip belirtileri arasında mukus akıntısı da bulunur. Rektum kalın bağırsağının son bölümünde bulunan ve poliplerin buraya yerleşmesi sonucunda bu akıntı türü meydana gelir.

Bağırsak hareketlerinde düzensizlik: Dışkılama sırasında yaşanan sorunlar ve bağırsak hareketlerindeki düzensizlikler genelde poliplerin büyümesi sonucunda meydana gelir. Kimi zaman kişilerde kabızlık ve ishal atakları yaşanır. Bu atakların yanında sürekli yaşanan gaz problemi, karında şişkinlik ve karın ağrısı da olur.

Polipler Kanser Midir?

Polipler ve kanseri aynı kategori içerisine almak mümkün değil. Bu yüzden polip tehlikeli midir sorusuna ilk olarak evet yanıtı vermeyiz fakat poliplerin kanser ile ilişkisi göz ardı edilemez. Özellikle kalın bağırsakta oluşan kanser hastalıklarının sebebi genellikle poliplerdir. Polip tehlikeli midir sorusuna zaman ve diğer faktörler eklendiği zaman evet yanıtı verilebilir. İlk başlarda oluşan polipler kanser olarak gün yüzüne çıkmaz. Fakat her polip için kanser yapacağı yargısına varmak da doğru olmaz. Kötü huylusu da iyi huylusu da karşınıza çıkabilir. Sadece poliplerin anormal hücre bölünmesi sebebi ile ortaya çıkması uzun süreçlerde kansere neden olabileceğinin bir göstergesi olabilir.

Rahim İçi Polip Nedir?

Poliplerin en fazla görüldüğü organlardan birisi de rahimdir. Polip rahim içi gibi önemli bir yerde karşınıza çıktığı zaman ilk olarak oluşumun yoğunluğuna bakmak gereklidir. Rahim içerisini döşeyen zar tabakasından köken alan polipler anormal büyüme ile gereğinden fazla büyüyerek rahim boşluğunda yerini alır. Fakat bu boşlukta bulunan polip rahim içi ile olan bağlantısını kesmez. Eğer aradaki ilişki daha geniş alanlara dağılır ise poliplerin alanları da daha büyük olur. Ayrıca poliplere halk arasında şekilleri yüzünden et parçası da denilmektedir.

Fibroepitelyel Polip Nedir?

Halk arasında et beni olarak da bilinen fibroepitelyel en fazla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında bulunur. Fibroepitelyel polip çok ciddi olma bile ortaya çıkarmış olduğu görüntü yüzünden estetik bulunmaz ve kişilerin sosyal yaşantılarını etkileyebilir. Fibroepitelyel polip kir ya da leke şeklinde gözükebilir. Bu polip türü en fazla boyun, koltuk altı, göz kapağı ve kasık bölgesinde meydana gelir.

Polip Belirtileri

 

Polip Tedavisi

Polip tedavisi öncesinde poliplerin hangi bölgede olduğuna bakmak gereklidir. Genellikle kalın bağırsakta oluşan polipler ayrıca rahim içerisinde, ses tellerinde ve vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Polip tedavisi bu tanı sonrasında başlar. Kesin belirtileri ile sinyal vermeyen bu hastalık konoskopi ile teşhis edilebilmektedir. Yerleşim yerlerine göre poliplere uygulanan çıkarma yöntemleri de değişebilmektedir. Polip ameliyatı birçok polip türü adına da uygulanır. Fakat polip ameliyatı öncesinde kesinlikle dikkatli olmalısınız. Daha sağlıklı bir polip tedavisi için alanında uzman hekime danışmanız gerekli.

Polip Bitkisel Tedavi

Bağırsaklarda poliplerden kurtulmanın bitkisel yollarından bir tanesi lahana. Ayrıca karnabahar ve brokoli de içerisinde bulundurduğu etken maddeler ile destekleyici etki sağlar. Polip bitkisel tedavi yöntemleri ile kesin tedavi sonucuna ulaşabilirsiniz diyemesek de tedaviye olumlu bir katkısı olabilir. Dileyen kişiler polip kürü de uygulanabilir. Bu kürler arasında ise en fazla tercih edileni soğan kürü. Soğanları kaynatarak suyunu içecek olduğunuz bu kürün hem rahim içi poliplerine hem de kalın bağırsak poliplerine faydası oldukça fazla. Fakat bu seçeneğe başvurmadan önce bir uzman hekime başvurmanız kesinlikle gerekir.

Polip Nasıl Alınır?

Polip hastalığının en fazla merak edilenlerinden bir tanesi de polip tedavisinde kullanılan yöntemler. Polip nasıl alınır sorusuna polipektomi yanıtı verilebilir. Bu yöntem poliplerin çıkarılması konusunda kullanılır. Edoskopinin kullanılmış olduğu bu tedavi yönteminde özel aletler kullanılarak polipler çıkartılır ve sonrasında polipler üzerine araştırma yapılır. Eğer poliplerin boyutu çok büyük ise ve sayıları bu yöntem ile çıkarılmayacak kadar fazla ise ameliyata başvurulur.

Polipler Tekrar Oluşur Mu?

Ne yazık ki polipler tekrardan meydana gelebilir. Kalın bağırsak ve rahim içi poliplerin temizlenmesinden sonra yine aynı sebep ve etkenlerden dolayı polipler meydana gelebilir. Ayrıca bu durum genetik faktörlere bağlı da olabilir. Bu sebepler hastaların polip tedavisinden sonra da belirli bir zaman içerisinde, düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir. Bu kontroller oluşma ihtimali olan poliplere erken müdahale edilmesine yardımcı olur.

Polip Ameliyatı Sonrası

Eğer poliplerin sayısı ve boyutu çıkarılma yöntemine uygun değil ise kişilere polip ameliyatı önerilir. Cerrahi bir işlem olan polip ameliyatı poliplerin durumuna ve bulunmuş olduğu bölgeye göre uzman doktorlar tarafından yapılır. Polip ameliyatı sonrası hasta dinlenmesine dikkat etmeli ve ilaçlarını düzenli olarak tüketmelidir. Ayrıca polip ameliyatı sonrası kontrollerin düzenli olarak yapılması poliplerin tekrar oluşmasının önüne geçebilir.