Majör Depresyon Nedir Tedavisi

Sürekli umutsuzluk ve çaresizlik hissetmenin tıptaki ismi olan majör depresyon, aynı zamanda majör (ağır) depresif bozukluk ve klinik depresyon olarak bilinmekte. Kişi yapmış olduğu hiçbir şeyden keyif alamıyorsa ve bu durum zaman geçtikçe kötüleşiyor ise majör depresyonu olabilir. Bu sebep ile her adımının dikkat ile takip edilmesi, tanının konma süreci, tedavi yöntemleri ve her bir detayı ile ele alınması gereken majör depresyon nedir, belirtileri nelerdir, neden olur ve daha birçok bilgiye bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Majör Depresyon Nedir?

Şüphesiz ki majör depresyon ile ilgili bilgi elde etmeden önce majör depresyon nedir sorusuna yanıt aramak gerekli. Yemek yemekten, uyumaya, önceden yapmaktan çok fazla keyif aldığı hobileri yapmaktan en basit şeylere kadar yaptığı hiçbir şeyden keyif almama, her şeye karşı olumsuz ya da nötr hissetme, sürekli kaderli, üzüntülü, dertli olma ali, melankoliden bir türlü çıkamama, günlük hayat aktivitelerin hepsinin artık eziyet gibi gelmesi, sosyal aktivitelere katılmayı tamamen reddetme gibi durumları kapsayan majör depresyon neden olur sorusuna verilebilecek yanıtlar doğrultusunda da tanı kriterler belli hale gelir.

Majör Depresyon Neden Olur?

Majör depresyonun sebebi hiçbir zaman net bir biçimde ya da tek bir etmene bağlanarak açıklanamaz. Bu yüzden birden çok faktörün rol oynamış olduğu majör depresyon tanı kriterleri belirlenirken her yönü ile düşünmek ve irdelemek gerekli. Majör depresyon neden olur sorusuna yanıt vermek adına ilk olarak tüm majör depresyon tetikleyicilerini anlamak gerekli. Majör depresyon neden olur sorusuna sinir taşıyıcılar, biyolojik farklılıklar, hormonlar, kalıtsal özellikler, kişinin yaşamış olduğu olaylar, çocukluk döneminde yaşanan travmalar yanıtı verilebilir.

Majör Depresyon Tetikleyicileri

 • Kişinin en fazla sevdiği bir kişinin ölüm haberi aldıktan sonraki yas dönemi
 • Kişinin çok sevmiş olduğu birisinden ayrılması
 • Kişinin kendisini sürekli olarak birine muhtaç hissetmesi
 • Duygusal, fiziksel ya da cinsel tacize maruz kalma
 • Sosyal izolasyon
 • Aşk, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde kişisel anlaşmazlıkların yaratmış olduğu depresif hal.

Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon belirtileri der demez akla gelen ilk şey, kişinin neredeyse her şeye karşı duymuş olduğu ilgisizlik ve isteksizlik ile beraber içerisinden çıkılamaz bir girdap gibi depresif ruh hali oluyor.

Başlıca Majör Depresyon Belirtileri

 • Kişi her gün uyandığı zaman kendini değersiz ya da suçlu hissetmesi
 • Bütün aktivitelere karşı duyulan isteksizlik ve ilgisizlik
 • Uyuyamama ya da aşırı uyuma olarak vücudun anlamsız bir şekilde tepki vermesi
 • Cinsel dürtünün azalması
 • Düşünmede yavaşlama, doğru düzgün dinlenememe, hareket etmede yavaşlama
 • Nedeni açıklanamayan fiziksel rahatsızlıklar (baş ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı vb.)
 • Sürekli olarak intihar etmeyi ya da ölmeyi düşünmek
 • Nedensiz bir şekilde ağlamak
 • Yine uyumada ki gibi kişinin aşırı kilo alması ya da ciddi bir biçimde kilo kaybı yaşaması
 • Sürekli stres ve gerginlik hali
 • Sosyalleşmeye dair isteksizlik ve sosyal olmayan bir hayat yaşama
 • Hiçbir işin kararsızlık hali, odaklanamama, dikkat dağınıklığı, konsantre olamama
 • Küçük meselelere bile aşırı tepki vererek alınganlık yapma ve aşırı derece hayal kırıklığı hissetmek.

Majör Depresyon Belirtileri

Majör Depresyon Tanı Kriterleri

Majör depresyon, yani duygu durumundaki çöküntüyü ifade eden bu tıp terimi enine boyuna değerlendirilmiş olduğunda en başta majör depresyon tanı kriterleri belirlenmelidir. Kişide majör depresyonu olduğuna dair şüpheler var ise en az iki haftalık bir sürecin yakından takip edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde de majör depresyon tanısının net bir şekilde koyulması adına kişinin aşağıdaki kriterlerden en az beş tanesini taşıyor olması gerekli.

 • Her gün, durmaksızın süren duygu durumu değişikliklerinin negatif etki yaratarak kişi depresif bir hale sokması.
 • Sürekli yorgun ve bitkin hissetme durumu.
 • Her gün, günlük aktiviteler de dahil olmak üzere yapılan hiçbir şeyden keyif hissetmeme biri yana mutsuzluk ve isteksizlik.
 • Davranışların yavaşlaması ya da açıklanamayacak düzeyde garip bir durum alması.
 • Göz ile görülür derecede kişinin kilo kaybetmesi ya da tam aksine kilo alması.
 • Sürekli akla gelen intihar ve ölüm düşüncesi.
 • Aşırı uyuma ya da az uyuma.
 • Kişinin kendisini değersiz, ezik, işe yaramaz ve suçlu hissetmesi.

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresyon bir rahatsızlık olarak tıpta geçiyor fakat psikiyatrların öncelik vermiş olduğu ilk tedavi yöntemi terapidir. Elbette bu durumu majör depresyonun derecesi de etkileyecektir. Majör depresyon nasıl geçer sorusuna verilebilecek ilk yanıtı gerekli olan testler yapıldıktan sonra görüşecek olduğunuz psikiyatr söyleyecektir. Çünkü majör depresyon tedavisi kişiye özeldir, o kişide majör depresyon belirtileri ne şekilde görülmüş ya da bünyesi bu duruma nasıl tepki vermiş sorularına cevap bulduktan sonra tedavi yöntemi şekillenir. Majör depresyon testi yapıldıktan ve tanı net bir şekilde konduktan sonra gerekli tedavi yöntemleri belirlenerek kişinin bir an önce normal yaşantısına geri dönmesi ana amaçtır.

Majör Tedavisi

 

Majör Depresyon Testi

Depresyon inanılmaz bir şekilde yaygın görülen bir rahatsızlık olduğundan dolayı kimi zaman kronik depresyon ile majör depresyonu ve diğer psikolojik rahatsızlıkları birbirlerinden ayırmak ve tanısını net bir biçimde koymak güç olmakta. Bu anlamda duruma netlik kazandıran en önemli etmen ise majör depresyon testi yaptırmak olacaktır. Görüşecek olduğunuz psikiyatrınız majör depresyon testi ve bir takım anketler yaparak var ise şayet durumunuzun ne denli ciddi olduğunu saptar ve buna göre bir tedavi süreci izlenir.

Fiziksel inceleme: Kişinin kilo ve boyu ölçülür, kalp atışları, kan basıncı gibi daha birçok detay en ince ayrıntısına kadar incelenir.

Laboratuvar testleri: Elbette tam kan sayımı ismindeki kan testini yaptırmanızda da karar var çünkü tiroit bezleriniz ya da diğer hormonlarınızın çalışmasında sıkıntılar olabilir.

Psikolojik testler ve değerlendirme süreci: İşte majör depresyon tanısının konma aşamasındaki en kilit konu bu. Çünkü burada psikiyatr ya da sağlık görevlisi kişinin o an içerisinde bulunduğu tüm duygu durum değişikliklerini her yöntem ele alır, belli psikolojik testler yaparak, tam olarak ne hissetmiş olduğunu saptamaya çalışır. Bu aşamada doktorunuz sizden bir ya da birkaç adet anket doldurmanızı isteyebilir. Sizin en dikkatli olmanız kısım ise testleri gerçekten tüm gerçekliği ile cevaplamak ve doktorunuzun sormuş olduğu sorulara net bir biçimde cevap vermek. Doktorunuzu konuşmalarınız ile ya da teste verdiğiniz cevaplar ile yanlış yönlendirirseniz ne konulan majör depresyon tanısının bir gerçekliği olur ne de uygulanacak olan tedavi yöntemi sonuç verecektir.

Majör Depresyon İlaçları

Majör depresyon nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı ise majör depresyon ilaçları. Elbette bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü olmadan satın alınmamalı ya da kullanılmamalıdır. Aksi durumlarda yanlış tedavi yöntemi ile majör depresyonunuz tedavi edilemez ciddi bir boyuta ulaşabilir. Yapılan tüm testler ve değerlendirmeler sonucunda majör depresyonunuzun olduğu belirlendi ve doktorunuz da durumun ciddiyeti ve derecesine göre sizi ilaç tedavisine başlatabilir ya da başlatmaz. Bazı ilaçlar ile antidepresanları birleştirerek de farklı bir yol izleyen psikiyatrlar, augmentasyon isimli takviye yöntemi de kullanabilirler.

Doğru ilaç tedavisinin saptanması konusunda yine doktorunuz ile yapacağınız ilk görüşmenin önemini vurgulamakta yarar var. Doktorunuzu kesinlikle yanlış yönlendirmemeniz gerekli. Soru ya da sorulara vereceğiniz cevap olmasa bile bunu tüm açık yürekliliğiniz ile söylemeli ve durumunuzun net bir biçimde saptanarak doğru ilaç tedavisinin uygulanması konusunda doktorunuza yardımcı olabilirsiniz.