Kombu Çayı Nedir

Bitkilerin farklı dünyası gün geçtikçe yaşantımızın vazgeçilmezi durumuna geliyor. Kullanım alanlarının artması, yapılış aşamasındaki detaylar, zararları ve faydaları derken her yeni gün içerisinde birbirinden farklı bitkileri tanıyoruz. Bu içerikte pek çok kişinin ismini bile ilk defa duyacak olduğu sıra dışı bir bitki olan Kamboçya çayı nedir, kombu çayı yapımı, ne işe yarar gibi konular hakkında birden fazla soruya yanıt arayacağız.

Kombu (Kombucha) Çayı Nedir?

Doğu Asya’da uzun süredir kullanılan bu kombu çayı aslında Kombucha mantarı ile hazırlanan en farklı bitkisel çaylardan bir tanesi. Hazırlanmasında kullanılan mantar nedeni ile Kombucha çayı ya da Kamboçya çayı olarak tanınıyor ve yıllardır biliniyor olsa bile Türkiye’de son senelerde ismini duyurdu. Peki, diğer çaylar ile arasında ne gibi bir fark var, kombu çayı nedir derseniz; mayalardan ve yararlı bakteriden oluşan bir çay olduğunu söyleyebiliriz. Görüntüsü itibari ile oldukça ilginç olan bu kombu çayı mantarı özel bir çay ve şeker su içerisinde bir süre bekletilerek hazırlanıyor.

Kombu Çayı Tarifi

Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yedi ila on gün mayalanma süresi verilen kombu çayı tarifi yapımı olarak da hem farklı hem de zahmetli bir çay. Memba suyu ya da kaynak suyu kullanılarak yapılması gereken kombu çayı faydaları bu suyun çeşidine göre değişebiliyor bu yüzden su çeşidine dikkat ediniz. Üç litre su kaynamaya başlayınca içerisinde üç yüz gram toz şeker ilave ederek beş dakika boyunca kaynatın. Kaynama bittiği zaman bu karışımı başka bir tencereye alarak içerisine otuz gram siyah çay ya da yeşil çay atıp on beş dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bu çayların poşet çay olmasına özen gösterin.

Demlenme bittiği zaman çay poşetlerini karşımın içerisinden çıkartın. O esnada karışım soğumuş olacağından dolayı bir kavanoz alabilirsiniz. İşte en önemli kısım bundan sonraki süreç olacak, kombu çayı mantarı yani o mayayı kavanoza alarak ağzını iyi kapatmalısınız. On gün boyunca güneş ışığı almadan demlendirin.

Kombu Çayı Nasıl Tüketilir?

Kombu çayı zararları ve faydaları olan bir karışım olduğundan dolayı belli bir miktar ve yöntem ile kullanılması gereken çaylardan birisi olarak görülebilir. Zaten kombu çayı yorumları dikkate alınırsa eğer kullanım miktarının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Aç karına içilmesi gereken bu kombu çayı yan etkileri düşünülerek gün içerisinde yarım su bardağını geçmeyecek şekilde içilmeli.

Sade bir şekilde içmek yerine portakal suyu gibi taze sıkılan meyve suları ile karıştırabilirsiniz. Her ne kadar içerisinde mayalanma dışında bir şey kalmamış olsa bile içmeden önce süzmeniz gerekli.7

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kombu çayı faydaları nelerdir? Sorusu hakkında detaylı bilgi edinenlerin ilgisini artması ile piyasa da dolaşmaya başlayan bu çayın ne işe yaramış olduğundan bahsetmeden önce hazır tüketime sunulan durumuna değinelim. Bu kadar uğraşa girmek istemeyen ve hazır satılanı almak isteyenlere kombu çayı fiyatı miktar ve tüketim biçimine göre 30 ila 60 TL arasında değiştiğini bilmeniz gerekli. Eğer sadece mantarı almak istiyorsanız bu fiyatta 30 ila 40 TL arasında olacaktır. Şimdi ise kombu çayı faydaları;

  • Yağ yakımını hızlandırmış olduğundan dolayı bu kombu çayını kullananlar daha hızlı bir şekilde kilo verebilir.
  • Kombu çayı faydaları arasında en fazla dikkat çekenlerden bir tanesi de vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, meydana gelen iltihaplanmaları ortadan kaldırması olarak görülebilir.
  • Vücutta biriken zehirli maddeleri kolay bir şekilde dışarı atabilen bu çay sayesinde daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
  • Sinir sistemini olumlu etkilemiş olduğu düşünülen bu çay sayesinde daha huzurlu daha sakin biri olabilirsiniz.
  • Kombu çayı yüz maskesi olarak da kullanılabilmekte. Eğer ki içmek yerine pamuk yardımı ile cildinize sürerseniz kırışık oluşumunu ve yaşlanmanın diğer sonuçlarını azaltabilirsiniz. Bu neden ile kombu çayı yüz maskesi olarak en fazla orta yaşlı kadınlar tarafından tercih ediliyor.
  • Hızlı saç uzatma ve saçların daha canlı bir görünüme kavuşması dışında alerjik reaksiyonlarda başarılı bir etki gösterecektir.
  • Kanserli hücrelerin yayılma hızını azaltıp küçülmesini sağlamak dışında yüksek tansiyonu dengeleme konusunda da yardımcı olacaktır.

Kombu Çayı Faydaları ve Zararları

Kombu Çayı Zararları Nelerdir?

Kombu çayı hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra kombu çayı zararları nelerdir? sorusuna yanıt vermezsek olmaz. Kombu çayı faydaları ve zararları açısından fazlaca dikkate alınması gereken bir çay olarak görülebilir ancak bu durum sadece kombu çayına özel bir durum değil. Çünkü hangi bitkisel içeriği kullanırsanız kullanın bir yan etkisi olacaktır. Bu neden ile kombu çayı yan etkileri görmemek için ilk olarak uzman hekime danışılması gereken bitkisel içeceklerden birisi.Şu ana kadar yapılmış olan araştırmalara göre kombu çayı zararları net olarak tespit edilemedi. Fakat bu demek değildir ki asla ama asla kombu çayı zararları yok. Kombu çayı tehlikesi gazla kullanım ile ortaya çıkabilir. Günlük önerilen miktar aç karına sadece yarım su bardağı iken, bu ölçüyü aşan kişilerde farklı problemlerin kapısını açabilir.

Özellikle de yaşamış olduğunuz bir rahatsızlık adına bu çayı kullanıyorsanız kombu çayı tehlikesi olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Doktorunuzun önermemiş olduğu herhangi bir kimyasalı da bitkisel çayı da kesinlikle kulaktan dolma olan bilgiler ile kullanmamanız gerekli. Bebekler ve anne adayları üzerinde etkisi araştırılmadığı için bu kişilerin kullanmasına müsaade edilmemeli. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edin ve doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir yöntemi denemeyin.