Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Işıl ışık ve bakımlı saçların hayalini kurmayan kadın neredeyse yok denebilecek kadar az. “Bir de upuzun saçlarım olsun.” diyorsanız bilmeniz gereken bazı saç uzatma yöntemleri var. İlk olarak hemen söylemeliyiz ki bir gece içerisinde saç uzamaz. Özen ve sabır isteyen saçlarınızı hayal etmiş olduğunuz aşamaya getirirken üzerinde durmanız gereken özel saç uzatma yolları hakkında merak edilen detayları yazının devamında öğrenebilirsiniz.

Doğru Şampuanı Belirlemek

Saç uzatma yöntemleri denildiği zaman nedense akla birbirinden karmaşık ya da pahalı maskeler gelebiliyor. Elbette maske yapılacak fakat ilk adım saçınızı tanımaktan geçiyor. Bu aşamada bilmeniz gereken en önemli detay saç asla bir gece içerisinde uzamaz. Bu yüzden bir haftada saç uzatma konusunda çığır açacak olduğunuzu düşünmeyin. Sağlıklı bir saç bir ayda en fazla 1,25 cm uzayabilir bu yüzden sabır gerektiren bir süreç olduğuna vurgu yaptık. İşte bu sağlıklı uzamayı sağlayabilmek adına yapmanız gereken ilk adım saçınızı tanıyarak ona uygun şampuan kullanmak.

Saç yapısına uygun ve doğru oranda kullanılan şampuanlar saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Elbette farklı içerikler ile hazırlanan saç uzatan şampuan kullanımını da tercih edebilirsiniz. Bu ürünler genelde bitkisel içerikli olarak başta sarımsak olmak üzere çeşitli bitki karışımları ile elde edilir. Fakat hemen bir hatırlatma yapmakta fayda var saç uzatan ürünler tek başına etkili değil. Yani siz saça özen göstermeyin sonra kullanılan saç uzatan şampuan ile saç uzasın diye durum söz konusu değil. Sabır ve özen her olayda olduğu gibi saç bakımında da ilk dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmekte.

Mutlaka Saç Kremi Kullanılmalı

Saç uzatma formülleri arasında oldukça önemli olan ancak çoğu zaman göz ardı edilen saç kremleri, saçın yaşayacak olduğu tahribatı azaltır. Tahrip azalır ise saç daha az deforme olur ve sonuçta kırılmadan sağlıklı bir biçimde uzar. Zaten saç kırılmaya başladıysa saç uzatma asla beklenilen düzeyde olmaz çünkü sürekli çatallara ayrılarak kopmalar başlayacaktır. Bu şekilde olan can sıkıcı durumlar yaşamamak adına her şampuanlamadan sonra güzel bir şekilde saç uçları ve biraz daha üst kısımlarına saç kremi sürün.

Kullanacağınız saç kremleri multi omega içerikli olmasına özen gösterin. Çünkü daha fazla etki gösterecektir. Hemen yeri gelmişken bir noktaya değinmekte yarar var; kırıklar oluşan ve çatallaşan, saçları hemen kestirmeniz gerekli. Saç çabuk uzatmanın yolları arasında kırıkları toplayarak tekrar bakıma devam etmek ilk sırada geliyor diyebilirsek yanlış olmaz.

Etkili Yağ Terapisi Uygulamak

Etkili kelimesi ile açıklamaya çalışmış olduğumuz terapi aklınıza hemen pahalı ürünleri getirebilir fakat getirmemeli. Elbette tercih sizin fakat “Bakım adına çok para harcanması gerekir.” düşüncesini aklınızdan çıkarmanız da yarar var. Son maddede evde uygulayabilecek olduğunuz haftalık maskelerden detaylı bir biçimde bahsedeceğiz o sebep ile onu şimdilik es geçerek yağ terapisi üzerine odaklanalım. Çok uygun fiyatlar ile alabilecek olduğunuz saç uzatan yağ ya da saç uzatan serum ürünleri saçın kaybetmiş olduğu nem dengesini, parlaklığını ve canlılığını geri kazanması adına haftada bir iki kez uygulanabilen basit malzemelerden oluşur.

Saç Taramayı Öğrenmek

Saç uzatma adına kullanacak olduğunuz ürünlerin yanında saç uzatma yöntemleri kadın ya da erkek fark etmeksizin dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir detay ise saçı tarama şekliniz olacaktır. Saç kırılgan bir yapıya sahipken bir de sürekli karışarak düğüm olan bir saç yapınız var ise kesinlikle ayrı bir özen göstermeniz gerekli. Saçın kökten uca doğru yavaş hareketler ile ve yumuşak uçlu tarak fırçalar ile taranması gerekli. Bu sayede hem köklere masaj etkisi yaratabileceği gibi hem de saçı tahrip etmeyecektir ki bu durum saç uzatmak için basit ve etkili bir yoldur.

Yastık Kılıfı ve Şampuanı Değiştirmeyi Unutma

Saç uzatmak adına ilk olarak doğru şampuanı bulmaktan bahsettik anca bu demek değildir ki sürekli aynı şampuanı kullanacak olduğunuz. Özellikle de saç uzatma yolları arıyorsanız farklı içerikleri olan şampuanları ya da direkt saç uzatan şampuan konsepti ile piyasaya sürülen ürünleri de tercih edebilirsiniz. Her ürün her kişi de aynı etkileri göstermeyecektir. Bu yüzden en doğru ürünü kendi yöntemleriniz ile bulmanız gerekli. Bunun dışında saç uzatma formülleri arasında pek fazla bahsedilmeyen ancak oldukça önemli olan bir diğer detay ise yastık kılıfları. Saçların karışması, kötü kokması, hava almaması gibi sorunların nedeni yastık kılıflarından kaynaklı olabilir. Saten kılıf kullanmak çoğu zaman işe yarar fakat bu tarz kılıfları sevmiyorsanız her gün yastık kılıfınız yenisi ile değiştirin ve saç uzatma yöntemleri arasında bir yenisini ekleyin.

Beslenmenin Etkisi

Beslenme konusu sağlık ile ilgili hemen hemen her konun ana etmeni sayılır. Pek fazla konuda dengeli beslenmenin olumlu etkileri gözlenirken saçı çabuk uzatmanın yolları arasında da tekrar beslenme bulunuyor. Saç uzatma yöntemleri erkek ya da kadın fark etmediğinden dolayı beslenme düzeninizi bir an önce oturtmanız gerekli. Su, protein, yeşil çay ve sebze tüketimini düzenli uyku ile harmanlamak hızlı saç uzatma yöntemleri arasında sayılır. Bunun dışında saç uzatan vitaminler ve saç uzatan serum yardımı ile kendi saç uzatma yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz.

Doğal Yöntemler İle Saç Uzatma Yolları

Saç uzatma yolları içerisinde sizlerde birçok kür hakkında bilgi vereceğiz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını, parlak ve bakımlı olmasını istiyorsanız üçer damla lavanta yağı, jojoba yağı, biberiye yağı; ikişer damla da sedir ağacı yağı ve kekik yağını bir şişe içerisinde karıştırarak kısık ateşte ısıtıp oluşturmuş olduğunuz karışımı saç derinize masaj yaparak iyice yedirin.

Sizlere anlatmış olduğumuz saç uzatma yöntemleri bazı insanlara göre oldukça uğraştırıcı olabilir. Fakat unutmamalısınız ki vermiş olduğumuz bütün tariflerdeki ürünler hem doğal hem de saç yapısına iyi gelen özelliklere sahiptir. Saçlarınızı uzatmak ve bakım yapmak adına kullanacak olduğunuz muhteşem malzemelerden bir tanesi de yumurta akı. Yumurta akını saçınıza iyice sürdükten sonra streç filme saçlarınızı sararak bir iki saat beklediğiniz zaman normalden on kadar daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saç uzatma yolları sayesinde olduğundan daha çekici saçlara sahip olacaksınız.

Saç uzatma yolları sadece kürler ile sınırlı değil. Saçlarınızın hızlı bir biçimde uzamasını istiyorsanız gün içerisinde sekiz bardak su tüketmeniz gerekli. Bu da yaklaşık olarak iki litre olmalıdır. Metabolizma hızının hızlanmasını sağlayan ve toksinleri vücuttan uzaklaştıracak olan su, saçlarınızın hem güçlü hem de çabuk uzamasını sağlayacaktır. Bolca içecek olduğunuz su, saçlarınızın içerinden nemli kalmasnı sağlayacaktır. İçeriden nemli olan saçlar kolay kolay kırılmayacaktır.

Saçlarınızı sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak taramak saç uzatmanın diğer yöntemidir. Saçlarınızı taramak saç diplerine masaj yapmanızı yani kan akışınızı hızlandırmanızı bu sayede de saçlarınızı beslemenizi sağlayacaktır. Beslenen saçlar olduğundan daha hızlı uzayacaktır.

Saçlarınızı şekillendirmek adına kullanmış olduğunuz fön makineleri, düzleştiriciler, saç kurutma makineleri güzel görünüm verseler bile saç uzatmanın yolları arasında sizler için yararlı olmayan malzemelerdir. Bu tür maddeler saçta bulunan suyun buharlaşmasına yani saçların nemsiz kalmasına ve kırılmasına neden olur. Saç tellerini yıpratan bu makineler saçlarınızın uzamasının aksine dökülmesine de neden olabilir. Suyu iyi çeken bir havludan yardım almak saçlarınızı kurutmak adına en iyi yöntem olacaktır.

Beslenmenize dikkat etmek saç uzatmanın yolları arasında bulunur. Saçlarınızın daha iyi olması ve hızlı uzamasını sağlayan protein bolca tüketilmesi gerekir. Hazır ve yağlı gıdalar yerine balık, sebze, kırmızı et ve meyve bolca tüketmeniz gereken besinler arasında bulunur.

Saçları uzamayan ve sağlıksız olan kadınların çoğunda gözlemlenmekte olan vitaminsizlik saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Vitamin C, B ve A bunların yanında da multi vitaminleri almak saç uzatmaya yardım eder. Bunları doğal bir biçimde besinlerden alabildiğiniz gibi bazı vitamin hapları kullanarak uzun ve kalın saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak bu tür hapları kullanmadan önce uzman bir hekime başvurmanızda yarar var. Ayrıca saçlarınıza dışarından destek vermek adına sizlere saç uzatmanın yollarından bir tanesini versek yanlış olmaz. Saçlarınıza doğal vitamin patlaması yaşatmak istiyorsanız patatesi haşladıktan sonra suyunu dökmeyin ve soğumuş olduktan sonra durulama suyu olarak bu su ile saçlarınızı yıkayın.

Saç uzatmanın yolları ile daha uzun saçlara sahip olmak adına saç derinize ve saçlarınıza sağlıklı bir şekilde bakmanız gerekir. Saçlarınızı haftada bir kez doğal bir bakım kremi kullanmanız saç diplerinizin daha fazla güçlenmesini sağlayacaktır. Saçlarınızı kremlediğiniz zaman daha yumuşak ve daha parlak saçlara sahip olabileceksiniz.

Sizler içi derlemiş olduğumuz saç uzatma yöntemleri birden fazla doğal ürün ve evinizde rahatlık ile temin edebileceğiniz malzemelerden oluşacak demiştik. İşte onlardan bir tanesi de soğan. Saçlarınızın parlak olmasına yardımcı olan soğanı haşlayın ve suyu soğumuş olduktan sonra saçınıza suyunu güzel bir şekilde yedirin. Saçınızda bir süre beklemesi gereken bu soyun kokusundan rahatsız oluyorsanız gece yatmadan hemen önce yapabilirsiniz.

Maske ile saç uzatma yöntemleri arasında bunu denemelisiniz. Hızlı uzayan ve nemli saçlara sahip olmak adına haşlanmış patatesin suyu, yumurtanın sarısı ve balı iyice karıştırarak oluşacak olduğunuz maskesi saçlarınızın dibinden saç uçlarınıza doğru iyice uygulayın.

Diğer bir maskemiz ise cilt bakımında da oldukça sık bir şekilde kullanılan aloe vera bulunmakta. Bir kaşık limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve bir fincan aloe verayı iyice karıştırmış olduktan sonra saçlarınıza sürün ve iyice yedirin. Yarım saat bekledikten sonra durulayın. Düzenli olarak yaptığınız saç uzatan aloe vera saç maskesi daha canlı, daha uzun ve daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saç uzatmanın yolları ile gerçekten daha uzun saçlara sahip olmayı istiyorsanız sizler için bir önerimiz daha var. Yapmanız gereken tek şey durulama suyunuza 2 – 3 damla elma sirkesi damlatmak olacak. Elma sirkesi saç köklerinizi besleyerek daha uzun saçlara sahip olmanızı sağlar. Sirke kokusundan rahatsız olan kişiler ise suyun içerisinde doğal yağlardan ya da esanslardan ekleyebilir. Tabii ki uçucu olanlardan.

Her gece üzüm çekirdeği yağını saç derinize masaj yaparak yedirdiğiniz zaman saçlarınızın daha hızlı uzayacağını görebilirsiniz. Çok fazla yağlanma görürseniz eğer haftada 2-3 gün bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Saç uzatmanın diğer bir yöntemi ise bir öneri. Eğer sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız silikonlu yani kimyasal bulunduran ürünlerden uzak durmanız gerekir. Bu sebep ile üzerinden bitkisel ürünleri kullanın ya da kendi hazırlamış olduğunuz doğal bakım ürünlerini kullanmaya çalışın.

Hızlı saç uzatma yollarından bir tanesi de saçlarınızın nemli kalması gerektiğidir. Bu yüzden saçlarınıza doğal bir bakım kremi sürdükten sonra buhar tutmanız oldukça önemlidir. Eğer evinizde buhar makinesi yok ise çaydanlıktan çıkan suyun buharı ya da bir kap içerisine koymuş olduğunuz kaynar su aynı görevi görecektir. Bu uygulama kremin buhar yardımı ile tamamen yayılmasını sağlayarak, saçların nemlenmesini sağlayacaktır. Eğer bunu yapamıyorsanız banyodan çıktıktan sonra doğal krem işlemini uygulayarak sonra havlu ile iyice sarmanız işe yarayacaktır.

Günümüzde her gün banyo yapıyor olabilirsiniz. Fakat her gün saçlarınızın yıkanması daha fazla yıpranmalara neden olur. Bu yüzden hafta boyunca iki ya da üç kez yıkamak uygundur. Saçlarınızda bulunan nem dengesini korumak adına da kuru saçlar için üretilen şampuanları kullanmalısınız.

Kıvırcık, dalgalı biri saçlarınıza şekil vermek adına kullanmış olduğunuz saç şekillendiriciler görüntü olarak hoş olsa bile saç sağlığı adına oldukça zararlıdır. En kalitelisi ya da en sağlıklısı dahi olsa saçlarınıza zarar veren bu ürünler yerine saçlarınızı doğal halinde kurutmak en yararlısı olacaktır. İlla vazgeçmem diyorsanız fön makinasının soğuk fön kısmını kullanabilirsiniz.

E vitamini saç uzatma yolları arasında oldukça etkili olduğunu bilmeyen yoktur. E vitamini deposu olan palmiye yağı da saçların uzamasını sağlayacak olan muhteşem bir formüldür. Haftada bir iki kez derinize değdirmeden saçlarınıza palmiye yağını sürün. On dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak güzel bir şekilde durulayın. Saçlarınızı besleyen ve saç uzatma yolları arasında bulunan palmiye yağı ayrıca saçlarınızı güneşten, klordan ve deniz suyunun yaratmış olduğu tahrişten koruyacaktır.

Saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak istiyorsanız saçlarınız ıslakken saçlarınızı taramayın. Saçlar ıslakken taramak onların güçsüz olamalarına ve çabuk bir şekilde kırılıp yıpranmalarına neden olur. Tarama işlemini saçlarınız tamamen kurumadan nemliyken yapın.

Kepekli tahıllarda, soyada ve yumurta gibi besinlerde oldukça zengin olan biotin saç uzatma yolları beslenme konusunda oldukça önemli bir noktada bulunur. B vitamini olan biotini saçlarınızı uzatmak, ipeksi görünüm kazandırmak ve kalınlaştırmak adına tüketebilirsiniz.

Saçlarınızı yıkarken saç derisine hafif bir şekilde masaj yapmak saç diplerinin uyarılmasını ve bu şekilde kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Kan dolaşımının hızlanması daha uzun saçlara sahip olmak adına altın kuraldır.