El Titremesi Nedenleri

Günlük koşuşturmacının titremesinden tutun da nörolojik bir soruna kadar, heyecandan ciddi sorunlara kadar birden fazla sebepten dolayı et titremesi sorunu ile karşı karşıya kalabilmeniz mümkün. El titremesi neden olur diye düşünüyorsanız eğer bunun tek bir cevabının olmayacağını da bilmeniz gerekli. El titremesinin birden fazla nedeni ve sebebi bulunabilir.

El titremesi, karşıt görevli kas gruplarının ritmik ve istemsiz kasılmaları sonucunda oluşan belirtilerdir. El titremesi, nörolojik hastalıkların göstergesi olabileceği gibi herhangi bir rahatsızlığa bağlı kalmadan da ortaya çıkmış olabilir. Çevresel faktörler ve psikolojik sebepler de titreme üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan sebebidir. El titremesi hastalığı birden fazla neden ile ortaya çıkar fakat tedavisi mümkün olan durumlar vardır.

El Titremesinin Çeşitleri Nelerdir?

El titremesinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Esansiyel Tremor: Genellikle her iki elde de başlayan bu titreme türü, en fazla gözlenen tremor türü olarak bilinir görülme oranı ise 100 binde 350’dir. Bu rakamda esansiyel tremor’un ne kadar fazla görülmüş olduğunu kanıtlar. Hatta esansiyel tremor, dünyada en fazla görülen hareket rahatsızlığı olarak bilinir. Esansiye tremor bazı durumlarda ilk olarak tek elde başlar fakat öyle olsa bile yaklaşık üç sene içerisinde diğer elde de titreme başlar. Gündelik koşuşturma içerisinde ince motor hareketlerini gerektiren; eşyaları tutmak, yazı yazmak gibi durumlarda titremenin ne kadar arttığını hasta gözlemleyebilir. Hatta bazı hastalarda ellerdeki titremeye dil ya da ses tremorunun da eşlik ettiği görülmekte.

Fizyolojik Tremor: Fizyolojik tremor özellikle stres, hipertrioidi, alkolün bırakılması, sıkıntı, hipoglisemi, korku ve ateşin çıkması gibi durumlarda göz ile görülür bir hale gelir. Herkeste ortaya çıkabilecek olan bu titremenin salınımı, parmağın ileri geri hareketi gibi küçük yaşanır, büyük ölçeklerde görülmez.

Parksion Tremoru: Titremek, panskinson hastalığın karaktreristik bir belirtisidir. Bu hastalıkta titreme genellikle tek elde başlar. Parkinson tremoru, 55-60 yaşından sonra görülme oranı artan bir rahatsızlıktır. Para saymaya benzer bir özellikte olan bu titreme genellikle dinlenme sırasında ortaya çıkar hastanın işaret ve baş parmağı beraber titrer.

Beyincikle İlişkili Tremor: Serebellar tremor titreme türünün yaşanmasındaki en temel etken, beyinciği etkileyen, tünöral, kalıtsal hastalık, damarsal ya da dejeneraktif hastalıkların bulunmasıdır. Eğer serebellar tremor hasta bir kişiyseniz, günlük hayat içerisinde asansör ya da elektrik düğmesine basmak gibi hareket yaptığınız zaman titremenin daha fazla belirginleşmiş olduğunu görebilirsiniz.

Pozisyonel Tremor: Pozisyonel tremor, dinlenirken ya da vücudun belirli bir duruşunda, hareket ile oraya çıkan bir titreme türüdür. Pozisyonel tremor titremesi sadece ellerle sınırlı kalmaz ve vücudun farklı yerlerinde de gözlenebilir.

El Titremesi Nedenleri Nelerdir?

Elleriniz titrediğini yazı yazarken, hassas bir şekilde bir şeyi tutmak zorundayken, kahve içerken ve birden fazla durumda anlayabilirsiniz. Özellikle elinizi titretmeden kullanmanız gereken bir mesleğiniz var ise (örneğin cerrahlar, tasarımcılar) el titremesi daha erken dikkatinizi çekecektir. Bunun adına ilk olarak el titremesi nedenleri araştırılıp bulunması gereklidir. Daha sonra hemen ilgili hekime gidilmeli ve gerekli olan tedaviye başlanmalıdır. El titremesi nedenleri, tedavi adına yol gösterici olacaktır. El titremesinin nedenleri:

Fizyolojik El Titremesi

Aslında bu tarz titremelerin çoğu normal olarak kabul edilmektedir. Bir hastalığa bağlı olarak gelişmeyen fizyolojik el titremesi sağlıklı kişilerde görülebilir. Aşırı yorgunluk, anksiyete, heyecan, stres, aşırı kahve ve çay tüketimi bu tür bir titremeyi tetikler.

Uyarıcı Madde ve Alkol Eksikliğine Bağlı El Titremesi

Uyarıcı madde ve alkol bağımlığı yoksunluğu titremeyi oldukça ileri bir seviyeye götürebilir. Özellikle uyarıcı madde ve alkol alımı kesildikten 24 ve 48 saat sonrasında el titremesi oldukça yoğun bir biçimde görülür.

Ağır Metal Zehirlenmelerine Bağlı El Titremesi

Civa zehirlenmesi gibi durumlar bu kategori içinde bulunur. Bu tarz zehirlenmeler sonucunda el titremesi görülebilir.

Kan şekerinin düşüklüğü el titremesine sebep olur.

Yaşlanma ile gelişen titremeler.

İlaçların Neden Olduğu Titreme

Kafein, kokain, lityum, alkol, metoklapramid gibi ilaçlara bağlı olarak el titremesi meydana gelebilir.

Karaciğer ya da böbrek yetmezliğine bağlı taksinlerin beyni etkilemesi sonucunda el titremesi meydana gelebilir.

Tiroid hormanlarının seviyesindeki artış el titremesi tetikler. Tiroid bezinin hızlı çalışması ya da çeşitli sebepler ile kanda artan tiroid hormonları bu titremelerin nedenlerinden birisi olabilir. Zehirli guatr olarak bilinen bu rahatsızlık, bu titremelere sebep olan hastalıklardan birisidir.

Diyabet

Şeker hastalığının uzun zamanda hem sinir hem de damar sistemine vermiş olduğu zararlar el titremesine neden olabilir. Ayrıca kan şekerinin düşmesi de el titremesi sebepleri arasında bulunmaktadır. Özellikle de insülin kullanan kişilerde el titremesi sorunu ile sık sık karşılaşılabilir.

Yorgunluk

Eğer gün içerisinde yorgunluk oluşturabilecek aktiviteler yaptıysanız buna bağlı olarak ellerde titreme meydan gelebilir. Çünkü yoğun tempo sonrasında vücut dinlenmeye geçer ve bu dinlenme esnasında da sinirsel denetim azalır. Bu tür titremeler gayet normaldir ve belirli bir zaman sonra geçecektir.

Sosyal Kaygı Bozuklukları

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal kaygı bozukluğu da el titremesine neden olabilir. Bu durumda birey, bir topluluk önüne çıkarken ya da kalabalık ortamlara girerken ve tanımamış olduğu kişililer ile iletişime geçerken stres ve kaygı hissetmiş olduğundan dolayı et titreme sorunu yaşayabilirler. Bu durum kesinlikle bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

El Titremesi Tedavisi

El Titremesi Tedavisi Nasıldır?

El titremesinin birden fazla nedeni vardır ve tüm bu sebeplere bağlı olarak tasarlanan da el titremesi tedavisi vardır. El titremesi neden olur ve nasıl geçer soruları da sizin el titreme sebebiniz bulunduktan sonra cevaplanabilir. Tedavi sonrasında el titremesine kesin çözüm bulunabilir ya da bazı durumlarda el titremesi rahatsızlığı giderilemez ya da sadece azaltılabilir. Eğer siz de el titremesi nasıl önlenir sorunun yanıtı arıyorsanız yazımızı okumaya devam etmeniz gerekli.

Eğer heyecan, stres gibi sebeplerden dolayı et titreme rahatsızlığınız var ise, stres ya da heyecana sebep olan durumların ortadan kalması ile beraber el titremesi de sonlanacaktır. Düzenli uyku ve kahve, çay tüketiminin azaltılması da el titremeniz azalacaktır. Ayrıca el titremesi egzersizleri de deneyebilirsiniz.

El Titremesi Egzersizleri

El titremelerinin sebebi birçok nedenden dolayı olabilir. Bunların arasında parkinson hastalığı, yorgunluk, hipoglisemi, hipertiroid ve yorgunluk yer alır.

El titremeleri genellikle el dinlenme pozisyonundayken ya da belirli bir pozisyonda çok uzun süre kaldığı zaman görülür. El titremeleri huzursuzluk yaratabilir ve gündelik işlerin yapılmasını zor bir duruma getirebilir. El titremesi terapisi ve el egzersizleri ile bu durum bir benze de olsa önlenebilir.

Öncelikle bir doktara görünmelisiniz. El titremeleri için egzersiz yapmadan önce durumunuza uzman bir hekim tarafından teşhis konulması gerekli. Doktor ayrıca tedavi amacı ile el titremesi egzersizi ya da fizik tedavi önerebilir.

El Titremesi İçin Egzersiz Önerileri

Bir adet stres topu ya da lastik top edinerek titremelerden etkilenen eli güçlendirmeyi amaçlayın. Topu avucunuzun içerisine yerleştirin ve parmaklarınız ile olabilecek en hafif bir biçimde sıkın. Bu pozisyonda beş saniye kalın. Rahatlayın ve on kere tekrar edin.

Bileğinizi ve elinizi hafif bir dumbell kullanarak güçlendirebilirsiniz. Yarım kilo ve bir kilo arasında bir dumbell edinin. Bileğinizi ve elinizi avucunuzun içi yukarı bakacak bir biçimde bir masanın kenarına yerleştirin. Ağırlığı elinize koyun. Bileğinizi yavaş bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirin. Yirmi tekrarlık bir seti tamamlayın.

Düzenli olarak fiziksel aktivitelerin içerisinde bulunun. Düzenli egzersiz yapmak stres seviyesini düşürecektir, hastalık olasılıklarını azaltır ve genel sağlığınızın iyileşmesinde yardımcı faktör görevi üstlenir. Haftada beş gün, günde otuz dakika fiziksel aktivite yapabilirsiniz.

Vücut ağırlığı ile egzersizler yapın. Bileklerinizi, ellerinizi ve el titremelerinin önüne geçmek için plank pozisyonunu kullanın ve şınav çekin. On tekrarlık bir seti tamamlamanız gerek.

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

El titremesi için hangi bölüme gidilmeli diye merak ediyorsanız bu el titreme nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer sebepleriniz psikolojik ise psikiyatri bölümünden, nedenleriniz fizyolojik ise nöroloji bölümünden randevu almanız gerekli. Bazı el titremesi ilaç ile geçerken bazıları sadece terapi ile ortadan kalkabilmektedir.

El Titremesine Bitkisel Çözüm

Eğer el titremesi için bitkisel çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bir su bardağı kaynar suyun içerisinde beş gram ada çayı koyduktan sonra on dakika boyunca demleyerek tüketebilirsiniz. Bu tariften ise günde sabah ve akşam olmak üzere iki bardak tüketebilirsiniz

Sedefotu, incir ve sarımsak ile birlikte yenilir ise el titremesine çözüm olabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, sedef otu zehirli olduğundan dolayı sedef otunu bir gramdan daha tüketmemeniz gerekli.

Bir su bardağı kaynar suyun içerisinde küçük bir zencefil kökü koyduktan sonra beş dakika kaynatarak güzel bir tarif elde edebilirsiniz. Bu tarifi sabah ve akşam olmak üzere iki bardak tüketebilirsiniz.