Eklem Romatizması Nedir Tedavisi

Romatizmal hastalıklar arasında en fazla görülenlerden birisi olan eklem romatizması kronik bir sorun olabileceği gibi zaman içerisinde meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda da oluşabilir. Rematoid Artrit nedir, belirtileri nelerdir ve eklem romatizmasına ne iyi gelir sorularına yanıt bulmak için içeriğimize göz gezdirmelisiniz.Eklem Romatizması (Rematoid Artrit) Nedir?

İsminden de anlaşılabileceği üzere eklemlerde oluşan eklem romatizması kimi zaman kronik kimi zaman ise başka sebeplerden dolayı ortaya çıkan iltihaplanmalar sonucunda meydana gelir. İltihaplanmalar ilerleyen süreçlerde eklemleri olumsuz bir şekilde etkileyerek hareket etme zorluğuna sebep olabilir.

Bu rahatsızlığın ilerlemesi tıpta Rematoid Artrit olarak bilinir. Eklem romatizmasının ortaya çıkması sonrasında vücutta bulunan eklemler zarar görmeye ve şekil bozuklukları gerçekleşmeye başlar. Rematoid Artrit neden olur sorusun bulunan yanıt sonrasında bir an önce tedaviye başlanması ve meydana gelebilecek olan biçim bozukluklarının önüne geçilmesi gereklidir.

Eklem Romatizması Neden Olur?

Romatizma rahatsızlığı, asıl görevi vücudu korumak olan bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kemik, kas ve eklemlere savaş açarak iltihaplanmalara yol açması sonucunda ortaya çıkar. Fakat romatizmal sorunların önemli bir bölümünün sebebi hala bilinmemektedir.

Bulaşıcı özelliği olmayan bu rahatsızlığın kalıtsal olabilme oranı da hayli yüksektir. Dana eti, peynir, beyaz ekmek ve hazır paketli gıdaların aşırı tüketilmesi eklem romatizması neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alabilir.

Eklem Romatizması Belirtileri

Rematoid Artrit bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Aşağıda bulunan belirtilere dikkat ederek risk altında olup olmadığınızı denetleyebilir, sonrasında ise gerekli kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Acıkça kendisini belli eden eklem romatizması belirtileri:

  • Varise benzeyen ya da beze biçiminde olan şişlikler. Bu belirtiler daha fazla ilerlemiş eklem romatizmasına sahip olan bireylerde kendisini gösterir. Bu şişlikler zaman içerisinde renk değiştirebilir ve daha fazla büyüyebilir.
  • Vücudun bazı yerlerinde oluşan tutulmalar.
  • Parmak kemiklerinde fazla dikkat çekici olan çıkıntılar.
  • Dalakta ve karaciğerde oluşan tahribatlar.
  • Baş dönmesi, halsizlik ve iştah kaybı.
  • El ve ayaklarda meydana gelen şişlikler.
  • Sabah uyanma sonrasında oluşan tutulmalar.
  • Bacağın alt baldır kesiminde kendisini belli eden kılcal damarlar.
  • El ve ayak parmaklarda meydana gelen tahribatlar ya da bozulmalar.

Eklem Romatizması Tedavisi

Hastalığın belirtilerine bakarak bu belirtilerden birkaç tanesine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız eğer zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde büyük fayda var. Her hastalıkta olduğu gibi eklem romatizmasında da erken teşhis meydana gelebilecek olumsuz sonuçların önüne geçebiliyor.

Rematoid Artrit tedavisi adına uygulanan sonuç alınan kesin bir yöntem maalesef yok Kişiye eklem romatizması teşhisi konulduktan sonra Rematoid Artrit tedavisi nasıl yapılır sorusuna yanıt aranır. Fakat bu aşamada yapılması gereken en iyi şey hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak ve egzersizlere sadık kalmak olacaktır.

Hastalığın ilaçları genellikle kortizon içerir ve eklemlerde oluşan sorunlar bu ilaçlar ile giderilmeye çalışır. Fakat kortizon içerikli ilaçlar kilo alımına olan etkisi göz önüne alındığı zaman hastanın bu alımı yaşanabilir ve hasta eklemlerine daha fazla yük binebilir. Bu durum tedavinin uzamasına neden olabilir.

Hastalığın tedavisi için kullanılan diğer bir yöntem ise ameliyat olarak karşımıza çıkmakta. Eklem tedavisi ilaçları yetersiz geldiği zaman ve hastanın durumu oldukça kritik olduğu zaman bu yönteme başvurulur. Ayrıca ciddi biçim bozuklukları da ameliyat için geçerli bir sebeptir. Ameliyat sonrasında biçim bozuklukları tedavi edilebilir ve eklem romatizması nasıl geçer sorusuna yanıt olarak bu yöntemler vardır.

Eklem Romatizması Belirtileri

Eklem Romatizması Bitkisel Tedavisi

Her rahatsızlıkta olduğu gibi Rematoid Artrit adına da bitkisel tedavi yöntemleri bulunmakta. Rematoid Artrit bitkisel tedavi yöntemleri arasında en fazla kullanılan ise ısırgan otu ve kiraz sapı kullanılmakta. Tedavi için bu bitkileri kaynar suyun içerisinde demleyerek düzenli olarak tüketmeniz gereklidir.

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir?

Eklem romatizması nedenleri nelerdir soruna cevap bulduktan sonra bu rahatsızlığa iyi gelecek olan besinlerden bahsetmezsek olmaz. Eklem romatizmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı:

Tahıl Grupları

Özellikle yulaf ezmesi ve kepek eklem romatizması olan kişiler adına lif kaynağı görevi görmektedir. Her gün düzenli bir biçimde tahıl grubu besinlerinin tüketilmesi tedaviyi destekleyecektir.

Yumurta

Eklem romatizması nasıl geçer sorusuna her gün bir adet yumurta yemek cevabını verebilmek mümkün. Yumurtanın içerisinde bulunan besleyici maddeler vücudun protein ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olur. Yumurta içerisinde bulunan kalsiyum ve protein kemiklerin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Bu güç de eklemlere yansır ve hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Yumurtanın içerisinde bulunan B vitamini eklemlerin ve kemiklerin en yakın arkadaşıdır. Bu sayede de kas hücrelerine güçlenme meydana gelir. Hastalığa yakalanmak istemeyen bireylerde yumurta tüketerek bu hastalığa karşılık önlem alabilir.

Kuşburnu

Eklem romatizması bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olan kuşburnu içerisinde bulunan çekirdekleri ile vücutta meydana gelebilecek olan iltihabı önlemekte. Eklemlerde meydana gelen iltihabın önüne kuşburnu ile geçebilir ya da doktor tarafından verilen tedaviye ek olarak bu bitkiyi tüketebilirsiniz.

Rematoid Artrit İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Rematoid Artrit için erken tanı oldukça önemlidir. Sakatlıkları önleyebilen erken tanının konulması ile birlikte sakatlık durumunun önüne geçilebilir. Rematoid Artrit belirtileri eğer sizde bulunuyorsa kesinlikle doktora gitmeniz gerekli. Sürekli ateş, boyun ve sırt ağrıları, küçük eklemlerde ağrılar ve şişlikler, ağız ve göz kuruluğu, deride sertleşme, morarma ve sararma gibi durumlar varsa eğer ramotoloji bölümüne gitmeniz gerekli.