Dansite Nedir

Dansite nedir ve yüksekliği sorusu birden fazla kişi tarafından sık bir şekilde araştırılan konular arasında bulunmaya devam ediyor. Yoğunluk anlamına gelmekte olan dansite ya da SG, idrar testi sırasında su ile kıyaslanarak idrarın yoğunluğunu kıyaslamaya imkan verir.

Dansite (SG) Ne Anlama Gelir?

Böbreklerin işlevlerini yerine getirmesi sonrasında vücuttan atılması gereken sıvı yani idrar oluşur. Dansite yoğunluk anlamına gelir ve su ile kıyaslanarak idrarda bulunan yoğunluk hakkında bilgi verir. Kısaltması ise SG’dir. Dansite nedir sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan birisi olan yoğunluk kişinin sağlığı ve böbreklerin çalışma düzeni hakkında bilgi verir, oluşabilecek sorunların önlenmesini sağlar.

Alınan idrar örneği ile SG oranları ortaya çıkar. Bu idrar örneği laboratuvar ortamında incelenir, belirli değerler ölçülür. Tüm bu testler sonucunda kişinin günlük ne kadar su ihtiyacı olduğu da ortaya çıkar. İdrar yolları iltihapları, kalp yetmezliği, diyabet gibi önemli rahatsızlıkların teşhisinde önemli bir yer tuttuğu için bu testin belirli bir aralık ile yapılması gereklidir.

Normal Dansite Değerleri

Bir kişinin vücudunda yer alan dansite oranları düşük ya da yüksek olabilir. Bu oranlar hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında yol gösterici bir faktör olur. Sağlıklı bir kişide olması gereken oranları ölçüm sonucunda öğrenilebilir. Gerekli olan ölçüm sonuçlarında sağlıklı bir kişide olması gereken değerler 1.002 gram/mililitre ile 1.020 gram/mililitre arasındadır. Eğer kişi ihtiyacı olan suyu tüketiyorsa oranların bu değerler arasında olması gereklidir.

Dansite ne demek sorusundan sonra bu oranların neler anlatmış olduğunda bakmak gerekli. Bu sayede kişi vücudunun düzeni hakkında bilgi sahibi olabilir. Dansite idrar testi sonuçları böbrek süzme kapasitesinden, idrar yollarında iltihabın olup olmadığına, yeterli su tüketilip tüketilmediği hakkında vücut işleyişinin düzenine kadar birçok farklı konuda bilgi verir. Bu testin sonrasında eğer kişinin değerleri normal değerlerin dışında ise yaşam tarzında değişiklik ve gerekli tedavi önerilmektedir.

Dansite Yüksekliği Nedir?

Dansite değerlerinin kişinin sağlığı hakkında kesin bilgiler verdiği düşünülür ise oranlarının yüksek olduğu birinde böbrekler ile ilgili herhangi bir sorunun olduğu kanısına varabilir. Bu durumda böbrekler yeterince çalışmıyor ya da örneği veren kişinin günlük tüketmiş olduğu su miktarı az olabilir.

Ya da vücutta günlük kaybedilen su oranından fazla bir kayıp meydana geldiğinde de olabilir. İdrar renginde meydana gelen koyuluk dansite yüksekliği adına en önemli belirtileri arasında gösterilir. Eğer idrarınız kokulu ve koyu bir özelliliğe sahip ise doktora başvurmanız gereklidir. Ayrıca günlük su tüketiminizi arttırmanız gerektiğini de gösterir. Aşağıda yazan hastalıklar da yüksekliğin tetikleyicisi olarak ifade edilmektedir.

 • Hipovolemik şok
 • Aşırı ishal
 • Terleme
 • Diyabet (Şeker Hastalığı)
 • Böbrek damarlarında daralma
 • Az ya da fazla sodyum oranı
 • Şiddetli yanık
 • Kusma
 • Böbrek yetmezliği
 • Böbrekte oluşan enfeksiyonlar
 • İç ya da dış kanama sonucunda vücutta oluşan su kaybı

Yukarıda belirtilen durumlarda dansite yüksekliği yaşanma durumunda oldukça yüksek. Ayrıca dansite oranlarını öğrenmek adına yapılan testin yanına kan testi de yapılması gerekli. Eğer aşağıdaki maddeler kanda fazla çıkarsa zaman kaybedilmeden tedavi sürecine başlanması gerekli.

 • Protein
 • Beyaz kan hücresi
 • Kristal
 • Glikoz
 • Kırmızı kan hücresi
 • Bilirubin

Dansite Yüksekliği

Dansite Düşüklüğü Nedir?

Sağlıklı bir kişinin bir gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı 2 lt ile 2,5 lt arasında değişiyor. Elbette bu tüketilmesi gereken su miktarı mesleklere, mevsimlere ve kişinin yapısına göre farklılık gösterebiliyor. Eğer kişi çok fazla terleten bir iş yapıyorsa gün içerisinde tüketmesi gereken suyun oranı da artar. Fakat kişinin sağlık durumu yerinde ise ve fiziksel aktiviteleri normal düzeyde ise tüketmiş olduğu su oranını arttırarak dansite düşüklüğü yaşanmasına sebep olabilir.

Dansite düşüklüğü vücutta ya da kanda bulunan suyun yükselmesi ile ortaya çıkar. Vücutta ya da kanda bulunan su oranının yükselmesi idrarda bulunan oranı düşürecektir. Yapılacak olan ölçüm ile bir kişinin gün içerisinde ne kadar su tüketmesi gerektiği belirlenebilir. Su içmek sağlıklı olsa da düşüklük yaşamamak adına kişilerin fazla su tüketmesinden kaçınmasında yarar var. Ayrıca dansite düşüklüğü olan kişilerde diyabet rahatsızlığının çıkma oranı yüksek.

Dansite 1.015 Değeri

Dansite yüksekliği ya düşüklüğü hakkında kesin bir kanıya varmak adına idrar testi yaptırmak gereklidir. Bu tahlil sonucunda değerleri bize kişinin sağlığı hakkında kesin ipuçlar verebilir. Dansite 1.015 değerine sahip olan bir kişinin değerleri normal değer olarak görülür. Bu oran yükselmeye yaklaşsa da sınırı aşmamış olduğundan dolayı tehlikeli bir durum değildir.

Dansite 1.025 Değeri

Dansite yüksekliği olan bir kişide karşımıza çıkabilecek bir diğer oran ise 1.025. Dansite değerlerinin normal oranlarını göz önüne alırsak bu değer sınırı aşar ve yüksekliği kendisini gösterir. Eğer herhangi bir hastalık yok ise kişiye günlük su tüketiminin arttırması önerilebilir.

Dansite 1.030 Değeri

Dansite yüksekliğinin en fazla olduğu değer olarak söylenebilir. Bu oran daha yüksek ya da başka kişilerde karşımıza çıkabilir. Fakat dansite 1.030 değerine sahip olan birinin uzman bir hekim gözetimi altında tedavi edilmesi gerekir. İlaçlar ve su tüketimi dengelemesi ile değerleri aşağıya çekebilmek mümkün.

Ayrıca kişide olan bu değerin neden bu kadar yükselmiş olduğunun araştırılması da gerekli. Yüksekliğin altında başka bir rahatsızlık var ise tedavi de buna göre yapılmalı. Hastalık ancak bu şekilde kısa sürede sonuca ulaştırılır ve hasta tekrar sağlığına kavuşabilir.

Dansite Testi İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekli?

Doktora gitmeden önce su tüketme alışkanlıklarınıza ve idrar renginize dikkat etmenizde yarar var. Eğer idrar renginiz koyuysa ve kendinizde bir takım değişiklikler hissediyorsanız bir dahiliye doktoruna çıkabilirsiniz. İdrarınızdan alınacak olan bir miktar örnek ile kısa süre içerisinde oranlarınıza bakılarak konu hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanabilir.

Dahiliye doktorunuza başvurduğunuz zaman alışkanlıklarınızı ve şikayetlerinizi açık bir şekilde anlatmanız tedavinize de olumlu yansır. Eğer diyabetiniz var ise test öncesinde doktora bunu söyleyin. Böylece idrar tahlili yanında kan tahlili de yapılarak kapsamlı bir araştırma yapılabilir.

Dansite Düşüklüğü

SG Değerlerini Öğrenmek İçin Yapılan Tahliller Ne İşe Yarar?

SG ölçümü adına yapılan idrar testleri hastaların bundan sonrasında nasıl bir yaşam izlemesi gerektiği söyler. Test sonucunda çıkan değerlerin yüksekliği ya da düşük olması aşağıdaki durumların teşhis edilmesine yardımcı olur.

 • Kişinin bir gün içerisinde ne kadar su tüketmesi gerektiği
 • Kalp yetmezliğinin olup olmadığı
 • İdrar yollarında meydana gelen bir iltihaplanmanın olup olmadığı
 • Böbreklerin süz kapasitelerinin ne kadar olduğu

SG testi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Her laboratuvar ortamında farklı sonuçların çıkması bu sebep ile normal olarak kabul edilir. İki farklı laboratuvarda yapılan sonuçlar birbirinin aynısı çıkmayabilir.

Fakat değerler birbirine yakın çıkacaktır. Arada hastayı ya da hastalığı etkileyecek uçurum bir farkın olması beklemez. Bu gibi durumlarda emin olmak amacı ile refrottometre adlı tıbbi bir cihaz ile yeniden ölçüm yapılabilir.