Brezilya Cevizi Nedir

Brezilya cevizi, Türkiye’de yavaş yavaş da olsa popüler hale gelmiş olan bir kuru yemiş türüdür. Amazon yağmur ormanlarında bulunan yüksek uzunluğa sahip ağaçlarda yetişen Brezilya cevizinin faydaları oldukça fazla olduğundan dolayı, Türkiye’de de popülerleşmeye başlamıştır. Brezilya cevizi nedir, faydaları ve zararları nelerdir, nereden alınır sorularına yazının devamında yanıt bulabilirsiniz.Brezilya cevizi, Güney Amerika’dan tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Bu yüzden ana vatanı Güney Amerika’dır. Görüntüsü ile biraz fındığı andırıyor olsa da, daha uzun ve yassı bir şekildedir. Fındığı andırdığından dolayı Brezilya fındığı da denmektedir.

Brezilya Cevizi Nedir?

Güney Amerika’nın Amazon bölgesinde, elli metre uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişir. Durum böyle olunca Amazon Yağmur Ormanları’nın en büyük ağaçları arasında bulunur. Brezilya cevizi ağacı yaklaşık beş asır boyunca yaşayabilir. Brezilya cevizinin tadı ise kıtır ve kremsi bir lezzete sahiptir. Çiğ ve tuzlu olarak tüketilebilir.

Brezilya Cevizi Nereden Alınır?

Brezilya fındığının faydaları konusu her geçen gün artmaya başlayınca insanların en fazla merak etmiş olduğu besinlerden birisi haline gelmiştir. Bu yüzden de Brezilya cevizi nereden alınır fiyatı ne kadar soruları merak uyandırmıştır.

En büyük üreticisi Bolivya’dır. Bu sebep ile Türkiye’de aktarlarda pek fazla yaygın bir şekilde bulunmuyor olsa bile büyük market zincirlerinde bulunan organik kuru yemiş reyonlarında bulabilmeniz mümkün.

Brezilya Cevizinin Faydaları

Brezilya cevizi tüketenler oldukça fazla beğenirler. Brezilya fındığı sağlıklı yağlar, vitamin, lif, antioksidan ve mineral bulundurur. Selenyum bulundurmuş olduğundan dolayı kanseri uzakta tutar. İşte Brezilya cevizinin faydaları;

Selenyum Kaynağıdır

Günde tüketilecek altı adet Brezilya cevizi, günlük selenyum ihtiyacınızın yedi katından fazla sağlar. Günlük selenyum ihtiyacınızı sadece bir adet yiyerek karşılayabilirsiniz. Selenyum güçlü antioksidan özelliği içermiş olduğundan dolayı insan vücudu için hayati değer taşıyan bir mineraldir. Selenyum içermiş olduğundan dolayı aşırı miktarlarda tüketimi halsizlik, saç kaybı ve mide rahatsızlığının yaşanmasına neden olabilir.

Kalp Sağlığı İçin Birebir

İçerisinde bulunan palmitoleik ve oleik asit dengeli bir kolesterol seviyesi adına gereklidir ve kalp sağlığının güçlenmesine yardımcı olur. Brezilya cevizinin kalbe faydaları, içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri ile omega 3’ten gelir.

Brezilya fındığı bu özelliği ile kalp damarlarının takınmasını engeller ve kan akışının dengeler. Düzenli olarak tüketildiği zaman ise kalp krizine yakalanma olasılığını azaltır. Fakat aşırı tüketilmemesi gereklidir.

Tansiyonu Düzenler

İçermiş olduğu sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyumun dengeli dağılımı ile tansiyon kontrolünde etkilidir.

Testosteronun Artmasına Yardımcı Olur

Brezilya fındığı yüksek selenyum içeriği ile testosteronu artırır. Androloji dergisinde yer alan bir araştırmaya göre selenyum sperm kalitesini ve hacmini arttırma konusunda yararlı olabilir.

Testosteron seviyesi sprem miktarı ile bağlantılıdır. Testosteronun artması aynı zamanda da sakal gürleştirmek ve çıkartmak için faydalı olabilir. Sakal bakımı ve uzatma konusunda yardımcı olacaktır.

Cilde Faydaları

Brezilya cevizinin faydaları arasında özellikle en fazla dikkat çeken detay ise cilde sağlamış olduğu faydadır. Selenyum içeren Brezilya fındığı, antioksidan etkisi yaratacaktır. Bu sayede cildin daha güzel hale gelmesi ve daha parlak bir görüntüye kavuşması mümkündür.

Aynı zamanda da Brezilya cevizi sivilce için iyi geldiği gibi akne, egzama ve kuruluk için de iyi gelmektedir. İçermiş olduğu bakır ile melaninin üretimine katkı sağlayarak cildin zararlı UV ışınlarından korunmasında rol oynar.

Tiroid Hastalığı

Vücutta selenyum eksikliği olduğundan dolayı tiroid metabolizmasını olumsuz olarak etkileyecektir. Yapılan araştırmaya göre Brezilya fındığı tüketen insanlarda düşük tiroid oranlarında yükselme yaşanmıştır. Bu yüzden düşük tiroid oranlarına sahip kişiler, Brezilya cevizini düzenli olarak tüketmelidir.

Saça Faydaları

Cilde olduğu kadar saç içinde fayda sağlayan besindir. Özellikle daha parlak ve canlı saçlara kavuşmayı hızlandırmış olduğu bilinmekte. Brezilya cevizinin düzenli olarak tüketilmesi hem yıpranan saçları onardığı gibi hem de dökülen saçların yeniden çıkmasını hızlandırmış olduğu da bilinmektedir.

Brezilya Cevizi Faydaları ve Zararları

Brezilya Cevizi ile Tarif

Brezilya cevizini doğal formda tüketmek en sağlıklı ve güvenli olan yol olacaktır. Bunun ile birlikte leziz ve zengin bir tada sahip olduğundan dolayı çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Brezilya cevizi kullanılan tarifler ise; kek, puding ve gronala bardır. Öğütülerek çorbalarda da kullanılabilir. Ayrıca meyveli kekler, salatalar ve tatlılar üzerinde de kullanabilirsiniz.

Brezilya Cevizinin Zararları ve Yan Etkileri

Brezilya cevizi zararları, eğer aşırı tüketilirse meydana gelmektedir. Yüksek kalori içermiş olduğundan da ve doymuş yağ oranı yüksek olduğundan dolayı diyet listelerine eklemeden önce bir uzmana danışmanızda fayda var.

Brezilya cevizi alerjisi şiddetli olarak gözükebilir. Tüketmeden önce uzman bir doktor ile görüşmenizde fayda var. Olgunlaşmamış Brezilya fındığı alfatoksin içerebilecek olduğundan dolayı kanserojen olabilir.

Brezilya fındığı yan etkileri bulunmaktadır. Eğer aşağıda bulunan yan etkilerden bir tanesi ya da birkaçı bulunuyorsa uzman bir doktora görünmenizde yarar var. İşte Brezilya cevizi yan etkileri;

  • Ağız kokusu
  • İshal
  • Tırnak ve saçların kırgın hale gelmesi
  • Diş renginin sarı hale gelmesi
  • Bulantı
  • Rahatsız hissetme
  • Ciltte meydana gelen kızarlık
  • Saç ya da tırnakların dökülmesi
  • Ağızda meydana gelen metalik tat
  • Sinir sistemi sorunları.