Anti HBS Testi

Anti HBs, Hepatit B virüsü protein tabanlı bir antikordur. Anti HBs antikorunun nötralize edici bir antikor olduğu ve Hepatit B virüsüne karşı dokunulmazlık sağlamış olduğu varsayılır. Anti HBs kan testi ile Hepatit B virüsüne karşı direnç gösteren antikorun varlığını öğrenebilirsiniz. Anti HBs değerlerinin belli bir ml’den yüksek olması Hepatit B virüsüne karşı direnci olduğu gösterir. Anti HBs nedir, Anti HBs değerleri, negatif ve pozitif Anti HBs ne anlama gelir sorularına içerik boyunca yanıt alabilirsiniz.

Anti Hbs Nedir?

Hepatit B Virüsü, cinsel ilişki, kan ya da doğum ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Hepatit B virüsü, emzirme sırasında ya da doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir, ancak bu virüs anne karnında bulunan bebekte herhangi bir sakalığa ya da soruna neden olmayabilir. Hepatit B Virüsü, kişiye bulaşmasının sonrasında altı ay içerisinde bir kuluçka dönemi yaşanır. Sonrasında kişide grip benzeri hafif belirtiler görülür ve bu dönemden sonra virüs kalıcı olarak yerleşir. Anti HBs; Hepatit B virüsü protein tabanlı bir antikor olduğunu en baştan söylemiştik. Hepatit B hastalığında ya da Hepatit B aşısı yapıldığı zaman kan tetkiklerinde görülür. Anti HBs, Hepatit B virüsüne karşı antijenler ile savaşmak ve metabolizmayı korumak amacı ile üretilir. Anti Hbs antikor sayısını öğrenmek adına Anti HBC Ig G testi yapılır. Test sonucu pozitif çıkar ise HBs antikorlarının varlığı tespit edilmiş olur. Böylelikle artı bir tedavi durumu olmadığı belli olur. Bunun ile beraber metabolizmanın HBV virüsüne karşı bir bağışıklık kazanmış olduğu da anlaşılır.

Anti HBs Testi Nedir?

Anti HBs Testi, kişinin vücudunda hepatit B virüsü olduğundan şüphe duyulduğu zaman uygulanır. Bu test sonucunda hepatit B virüsüne karşı bağışıklık olup olmadığı anlaşılır. Aynı zamanda bu test vücutta bağışıklık kontrolü adına da uygulanabildiği gibi Hepatit B aşısı olan kişilerde aşının etkili olup olmadığını kontrol etmek adına da Anti HBs testi uygulanmaktadır. Bu test vücutta virüsün atılması ve bağışıklık göstergesi olması nedeni ile Hepatit B virüs enfeksiyonu takibinde de kullanılmaktadır. Anti HBs testi pozitif sonucu ve Anti HBs testi negatif sonucu farklı anlamlara gelmektedir.

Anti Hbs Değerleri

Anti HBs genellikle kronik enfeksiyonu olan hastalarda yoktur yani negatiftir. Kronik bulguları olan bir bireyde Anti HBs pozitif ise viral krilensi tetiklemede başarısız olan düşük antikor bulunduğunu belirtir. Negatif ve pozitif Anti HBs değeri aşağıdaki gibi ifade edilebilir;

 • Sağlıklı bir bireyde normal Anti HBs değeri 9-11’dir
 • Aşı olmamış kişilerde 5 ml’den az ve negatiftir.
 • Aşı olan kişilerde 12 ml üzeri pozitiftir.
 • 5-12 arasında bulunan değerler belirsiz olarak kabul edilmektedir. Değerlerin düşük çıkma nedeni aşının tek dozunu yaptırarak kalanını yaptırmamaktır.
 • HBs değeri 100-1000 gibi yüksek değerler kişinin bağışıklılığı olduğunu işaret eder.

 

Anti HBS Pozitif Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Anti HBs testi pozitif olması, Hepatit B virüsüne karşı bireyin direncinin olduğunu gösterir. Aşı yaptırmış olan kişilerde Anti HBs pozitif çıkması normaldir. Aşı uygulaması yapılmış kişilerde Anti HBs negatif çıkması aşının işe yaramadığını yani tutmamış olduğunu gösterir. 12 ml ya da üzerindeki değerler Anti HBs pozitif değeri sayılmaktadır. 5 ml den yüksek ve pozitif olması ve daha önce aşı uygulaması yaptırmamış olan kişilerin enfeksiyon geçirmiş ve iyileşmiş olduğunu gösterir.

Anti HBS Testi Nagatif ve Pozitif

 

Anti HBS Negatif Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Anti HBs testi negatif olması, Hepatit B virüsüne karşı bireyin direncinin olmadığına işaret eder. Bu değerler genellikle aşı yaptırmamış kişilerde görülerek normal olarak kabul edilmektedir. Bu değerler kişinin Hepatit B enfeksiyonuna yakalanmış olduğu anlamına gelmeyebilir. Kronik hepatit B bulunanlarda ya da Akut durumlarında ve taşıyıcılarda Anti HBs testi sonucu negatif çıkmaktadır.

HbsAg Pozitif Test Sonucu Nedir?

HbsAg test sonucu pozitif ya da reaktif, hepatit B virüsünün varlığına işaret etmektedir. Bu durum kronik Hepatit enfeksiyonu ya da akut olabilir. Hepatit B virüsü bulunan kişiler bu virüsü kan yolu ile başka kişilere bulaştırabilir.

Anti HBS Reactive Kan Testi Nedir?

Anti HBs Reactive Kan Testi ya da geçmiş dönemlerde ya da vücutta bulunan enfeksiyonu göstermektedir. Anti HBs Reactive kan testi sonucu high reactive çıkması kişinin geçmiş dönemlerde hepatit geçirmiş olduğu ve bağışıklık kazanmış olduğunu göstermektedir.

Anti HBs Yüksekliği Nedir?

Anti HBs test sonucunun pozitif çıkması yani Anti HBs yüksekliği, bu hastalığa karşı aşı olunması ya da vücutta Hepatit B virüsünün varlığına işaret eder. Bu iki durumun ayrılması için ise Anti Hbc Ig G testi uygulanır ve sonuçlarına bakılarak karar verilir. Anti Hbc Ig G testi pozitif sonuç çıkması da vücutta hastalık sonrası bu virüse karşı bağışıklık kazanılmış olduğunu gösterir. Anti HBs testinin pozitif çıkması; vücutta antikor, antijenler ve hastalık olduğunun göstergesi olabilir. Bu durumlar genellikle bağışıklık kazanılmış olduğunu gösterir.

Anti HBs Düşüklüğü Nedir?

Anti HBs test sonucunun negatif çıkması yani Anti HBs düşüklüğü, kişinin bağışıklık sisteminin HBs’ye karşı antikor oluşturamamış olduğuna işaret eder. Bu durumda da antijen, aşı ve çeşitli Anti HBs ilaç kullanılarak bu eksikliğin giderilmesi gerekebilir. Çeşitli tedaviler ile vücutta Hepatit B virüsüne karşı savunma oluşturabilecek antikorların eksikliği giderilir.

Hepatit B Taraması Yaptırması Gereken Kişiler

Hepatit B taraması yaptırması gereken kişiler genellikle kan ile direkt teması olan kişiler diyebiliriz.

 • Diyaliz hastaları,
 • Düzenli olarak kan ve kan ürünleri kullananlar,
 • Kan ürünleri ile temas içerisinde olanlar,
 • Sağlık çalışanları,
 • Hepatit B hastası olan anneden doğan çocuklar ve bebekler,
 • Birden fazla cinsel partneri olan bireyler,
 • Bakım evinde kalan bireyler ya da kalma ihtimali olan bireyler Hepatit B taraması yaptırması gerekir.