Alerjik Rinit

Son zamanlarda büyük bir artış ile gündeme gelen alerjik rinit kronik bir durum almaya başladı. Diğer hastalıklar ile neredeyse aynı belirtilere sahip olan alerjik rinitin teşhis edilmesi hala zor bir durum olabiliyor. Bu sebep ile kişiler bu hastalık hakkında bilgilendirilmeli ve düzenli olarak doktor kontrollerini yerine getirmesinde fayda var. Alerjik rinit nedir, alerjik rinit nasıl geçer sorularına içeriğimize yanıt bulabilirsiniz.

Alerjik Rinit Nedir?

Kronik bir hastalık olarak tanımlanan alerjik rinit, burunda yer alan mukus zarını dış etkenlere maruz kalması sonucunda bazı tepkiler vermesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum sonucunda da hiperaktiviteye neden olur. Burun hiperaktivesi olarak tanımlanan bu sonuç sonrasında hem gözlerde hem de burunda alerjik rinit kendini meydana çıkarır. Alerjik rinit nedir sorusuna en basit hali ile cevap verebilmek mümkün. Meydana gelen bu reaksiyonlar IgE adı verilen antikorlara karşı vücudun temel savunmasıdır ve açılımı immünoglobulin E olarak bilinen IgE antikorları, enfeksiyonları dengeleyen ve herhangi bir antijene yakın olan hücrelerdeki kimyasal aracıların salınmasına rol oynar.

Ayrıca immünoglobulinler ya da antijenler aynı zamanda antikor üreten toksit maddelerdir. Bu sebep ile vücut bu maddeye karşı savunma amacı ile tepki göstermeye başlar. Meydana gelen bu kimyasal reaksiyonlar sonucunda vücut yavaş enfeksiyon belirtilerine sebep olacak olan bir hiper duyarlılık duymaya başlar.

Alerjik Rinit Ne Demek?

Rinit kelimesi burun iltihabı, alerjik rinit ise alerji kaynaklı bir burun iltihabı hastalığı olarak bilinir. Alerjik rinit ne demek sorusuna verilebilecek en kısa cevaplardan birisi olan alerjik burun iltihabı aynı zamanda saman nezlesi olarak da görülebilir. Fakat mevsimsel rinit daha fazla saman nezlesi ile anılır. Çünkü bu rahatsızlık mevsime göre ortaya çıkar ve genellikle polenlerin uçuşması neden olur.

Alerjik Rinit Neden Olur?

Burun içerisi kaplayan muzokanın iltihaplanması sonucunda meydana gelen alerjik rinit sorununun nedenleri:

 • Polen
 • Kuru ve rüzgarlı havalarda burun ile temas eden polenler
 • Hamam böcekleri
 • Küf, ev tozu, hayvan tozu.
 • Mevsimler alerjik rinitin en önemli sebebi elbette polenler ve tozlardır.
 • Ev beslenen köpek, kuş ve kedi benzeri tüylü hayvanlar.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinit belirtileri soğun algınlığı ya da küçük alerjik reaksiyonların meydana getirmiş olduğu rahatsızlıklar ile aynı olabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişme olanağına da sahiptir. Buna ek olarak da alerjik rinit tanısının konulması adına belirtilen ifadelerin tamamının olmasına gerek yoktur. Alerjik rinit belirtileri:

 • Bağ ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Gündüz yorgunluğu
 • Uyku düzeninde bozulma
 • Sürekli hapşırma
 • Burunda kaşıntı
 • Alerjik izler
 • Kırmızı ve sulu gözler

Alerjik Rinir Hastalığını Etkileyen Faktörler

Alerjik rinit hastalığının meydana gelmesinde bazı faktörler mevcuttur. Bu faktörleri aşağıda ki gibi sıralayabilmek mümkün:

 • Genetik geçmiş
 • Riskli bölgelerde büyümek ya da doğmak
 • Alejen durumlarına erken dönemlerde maruz kalma
 • Çocukluk döneminde kullanılan fazla antibiyotik
 • Kalıtsal alerjik bozukluklar
 • Çevresel bozuk koşullara maruz kalma

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit kesin çözüm içeren tedaviye sahip olmamak ile beraber uygulanan yöntemler ile şikayetlerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu sebep ile alerjik rinit nasıl geçer sorusuna verilebilecek kesin ve tek bir bilgi bulunmamaktadır. Tedavi sırasında doktor tarafından verilen, antihistaminik adlı ve alerjen karşıtı ilaç kullanılır. Fakat ilaç kullanımının bırakılması sonucunda şikayetler geri gelebilir. Alerjik rinit tedavisin kullanılmakta olan ilaçlar özellikle kaşıntı, göz kızarıklığı, hapşırma ve burun akıntısı gibi sorunların giderilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Alerjik Rinitte Burun Spreyi Kullanımı

Alerjik rinit rahatsızlığında burun spreyi kullanarak direkt olarak burunun içerisinde müdahalede bulunulabilir. Yaygın olarak kullanılmakta olan bu yöntemde kortizon içermekte olan burun spreyleri tercih edilmektedir. Alerjik rinit burun spreyi tedavisinde oldukça kısa süre içerisinde yanıt verir. Alerjik rinit burun spreyi kullanılarak ve çevresel faktörler de göz önüne alınarak tedavi edilebilir.

Alerjik Rinit İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Özellikle bahar ayları ile kendisini daha fazla gösteren bu sağlık sorunu belirtilerini gösterdiği an bir doktora başvurmanız da yarar var. Alerjik rinite hangi bölüm bakar sorusuna KBB yani kulak, burun, boğaz yanıtı verilebilir.

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Alerjik Rinitte Doğal Tedavi Yöntemleri

Alerjik rinit tedavisinde kullanılan ilaçlar bireye ağır geliyor ise doğal yöntemler de değerlendirilebilir. Aşağıda yer alan yöntemleri denemeden önce kesinlikle doktora başvurmanızda yarar var. Alerjik rinit doğal tedavi yöntemleri aşağıda ki gibi sıralanabilir:

Isırgan yaprağı: Kaynamakta olan suyun içerisine bir tatlı kaşığı ısırgan otu atıp demleyebilir, bu çayı günde üç ya da dört kez tüketebilirsiniz.

Nane: Alerjik rinit doğal tedavi yöntemlerinden birisi de kuru naneden yapacak olduğunuz çay. Bir tutam naneyi demleyerek günde iki bardak tüketebilirsiniz.

Soğan: Alerjik rinite ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından birisi de soğan anti alerjik özelliği sayesinde çözüm kaynağı oluyor. Rendeleyecek olduğunuz bir soğanı bir tülbent içerisine koyarak bir süre soluyarak mikroplayı kırabilirsiniz.

Elma sirkesi: Bir bardak ılık suyun içerisinde iki çay kaşığı karıştıracağınız elma sirkesi alerjik rinite ne iyi gelir sorusunun cevapları arasında bulunuyor.

Zencefil: Alerjik rinit kesin çözüm önerilerine sahip olmasa bile bir su bardağı içerisinde suya rendelenmiş bir kaşık taze zencefili atarak şikayetinizden kurtulabilmeniz mümkündür.

Zerdeçal: Alerjik rinit bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olan zerdeçalı bir bardak ılık suya bal ile beraber 1 ya da 2 kaşık ekleyerek gün içerisinde bir kere tüketebilirsiniz.