Mıhlama Tarifi

Her ne kadar çok kahvaltılarda tüketiliyor olsa bile zamansız bir tarif olan mıhlama (muhlama) tarifi yakalamış olduğu şöhret ile birlikte Karadeniz Bölgesi’nden sonra tüm Türkiye’ye yayılarak birçok kişi tadına baktı.

Bölge illerinde kuymak olarak da bilinen mıhlama ile kuymak farkı nedir diye de merak ediyorsunuzdur. Yediden yetmişe herkesin severek tüketmiş olduğu mıhlama, Karadeniz’de sevilerek tüketilen tarifler arasında bulunuyor.

Doğru ürünleri ve püf noktaları kullanarak hazırlayarak hem kendinizi şımartabilir hem de sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Mıhlama ve kuymak arasındaki fark nedir merak ediyorsanız işte açıklıyoruz…

Tuzsuz peynir kullanılarak yapılan tava yemeğine Rize’den Artivin’e kadar mıhlama, Trabzon ve çevresinde kuymak denir. Yani sadece coğrafi olarak isimi değişiyor. Yine her aileninde kendine has bir mıhlama tarifi bulunmaktadır.

Mıhlama Kuymak Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı mısır unu
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 bardak su
 • 3 yüz gram Trabzon peyniri

Mıhlama Kuymak Tarifi Nasıl Yapılır?

Mıhlama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız püf noktaları ile sizlere paylaşıyoruz. İlk olarak tereyağını sahan içerisinde kısık ateşte fokurdayana kadar eritin. Azar azar mısır unu ekleyerek tahta bir kaşık kullanarak mısır ununu kavurmaya başlayın.

Mısır unu renk aldığı zaman iki su bardağı suyu ilave edin. Kaynamış olan suda şişen mısır ununa tel tel ayırmış olduğunu Trabzon peynirini ekleyerek karıştırın. Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzere çıkıp renk aldığı zaman ocaktan alın. Sıcak olarak tüketin.

Yağsız Diyet Muhlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı mısır unu
 • 3 yüz gram Trabzon peyniri
 • 1,5 su bardağı su

Yağsız Diyet Muhlama Tarifi Yapılışı

İlk olarak mısır unu bir sahan içerisine kavrulur. Kavrulan mısır ununun içerisine su eklenir ve hızlıca karıştırılır. Mısır unu biraz toparlanmış olduktan sonra Trabzon peyniri eklenir. Peynir eriyene denk karıştırılır. Peynir eriyince sıcak olarak tüketilir.

Beyaz Unla Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • 2,5 su bardağı su
 • 3 çorba kaşığı un
 • 300 gram Trabzon peyniri

Beyaz Unla Mıhlama Yapılışı

Un ve su topak olmayacak biçimde çırpın. İçerisine peyniri ekleyin. Sahan içerisine tereyağını koyarak eritin. Un, su ve peynirli karışımı ekleyerek bir iki taşım karıştırarak altını kısın. Tereyağı üzerine çıkınca sıcak olarak servis yapın.

Püf Noktaları Nelerdir?

Ekmek bandırmalık bir kıvam elde etmek istiyorsanız eğer tereyağını üstte tutmanız gereklidir. Tereyağın dibe çökmemesi adına yağı yakmadan kaynatın ve sonrasında mısır ununu ekleyin. Bu şekilde yaparsanız eğer tereyağı mıhlamanın üzerine çıkacaktır.

Eşsiz lezzeti yakalayabilmek için bakır tavada yapabilirsiniz. Peyniri tava içerisine aldıktan sonra çok fazla karıştırmayın. Ancak dibinin tutmamasına da özen gösterin. Çok fazla karıştırırsanız uzayan görüntüyü elde edemezsiniz.

Kaç Kalori?

Bir porsiyon muhlama ortalama 490 kcal kaloridir.

Kaç Dakikada Pişer?

Altı kısık bir şekilde suyunu çekerek yağını verene kadar pişirin. Bu süre ortalama 5 dakikaya denk gelmektedir.