Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısı tarifi, en fazla sevilen tatlılar arasında yer alıyor. Bal kabağı ülkemizde daha çok kabak tatlısı yapılarak tüketilmekte. İç kısmı bal gibi tatlı olan kabaklar, toz şeker ile yumuşayana kadar pişiyor. Peki kabak tatlısı tarifi nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

  • Altı yüz gram bal kabağı
  • Üç su bardağı toz şeker
  • Bir su bardağı çekilmiş ceviz içi
  • Bir su bardağı su
  • Üç tane karanfil

Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Tatlıyı yapmak için ilk olarak sert ve yeşil kısımlarını da alacak şekilde kabuklarını soymuş olduğunuz bal kabağını dilimleyin. Daha sonra iki parmak kalınlığında kesin. Bol suda yıkamış olduğunuz bal kabağı dilimleri tencere içerisine alın. Üzerine karanfil ve toz şekeri serpiştirin.

Bir saat boyunca ağzı kapalı olan tencere içerisinde bekletin. Su ilavesi ile bal kabaklarını orta ateşte bir saat boyunca pişirin. Suyunu tamamen çekmiş olan bal kabaklarını ılınmış olduktan sonra servis tabağına alın. İnce çekilmiş ceviz içi serpiştirerek servis yapın.

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

  • Bir kilogram bal kabağı
  • Bir buçuk su bardağı toz şeker
  • Üç tane karanfil
  • Bir su bardağı çekilmiş ceviz içi

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Tatlının tarifini yapmak için ilk olarak kabaklar soyulduktan sonra doğranarak bir tencere içerisine alınır. Üzerine toz şeker ve karanfil eklenir. Kapağı kapatılarak suyunu salana kadar bekletilir. Tencere ocağa alınır. Kabaklar yumuşayana kadar pişirilir. Fakat kabakların fazla pişmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Ocaktan alınan kabaklar fırın tepsisine alınır. Fırında on beş dakika boyunca pişirilir. Fırından çıkan kabaklar soğumuş olduran sonra servis tabağının içerisine alınır ve soğuduktan sonra üzerine ceviz içi serpiştirilerek servis yapılır.

Püf Noktaları Nelerdir?

Kabak dilimlerini pişirmeden önce ilk olarak toz şeker ile dört saat boyunca bekletmeniz önerilir. Böylece şekerin tamamen eriyerek kabak ile özleşmesi ve suyunu salacak olduğundan dolayı da su eklemeden de pişirilebilir. Bu işlemi yapmak için akşamdan doğrayarak, sabaha kadar beklemesini sağlayabilirsiniz.

Tatlının özlü bir suyu olması için kaynarken üç damla limon suyu damlatarak kıvamlı hale getirebilirsiniz. Çekilmiş ceviz içi yerine susam, Hindistan cevizi ya da tahin kullanabilirsiniz. Tahin kullanarak tahinli tatlı elde edecek olduğunuzu unutmayın.