Ayva Reçeli Tarifi

Türk kahvaltı kültürünün vazgeçilmezleri arasında bulunan reçel, farklı ürünler ile yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de ayva reçeli tarifi. Ayva döneminin yaklaşması ile birlikte ayva reçelinin nasıl yapılmış olduğu oldukça merak ediliyor. İşte kolay ve lezzetli ayva reçeli tarifi nasıl yapılır?

Lezzetine doyum olmayan pratik bir reçel olan ayva reçeli evde yapmak isteyenler tarif hakkında araştırıma yapıyor. İsmini duymuş olduğun an bile ağzınızın sulanmasına yeten  tarifi yapmanın püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken noktalar bilinmesi gerekli.

Ayva Reçeli Tarifi Malzemeleri

  • 4 adet ayva
  • 3 su bardağı su
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 3 adet karanfil
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Ayva Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

Tarifi yapmak için ilk olarak ayvaların kabuklarını soyarak dilimleyin. Dilimlerin boyutu yarım cm kalınlığında olması gerekli. Ayvanın çekirdeklerini bir kenarda biriktirin. Ayvalar dilimlenmiş olduktan sonra bir kap içerisine alınarak üzerine şeker eklenir ve birkaç saat boyunca dinlenmeye bırakılır. Şekerler erimeye başladığı zaman tencere içerisine alınarak üzerine su eklenir. Ayvanın çekirdekleri de eklendikten sonra kaynamaya bırakılır. Reçel kıvamı alana kadar kaynatılır. Kıvam aldıktan sonra limon suyu ve karanfil eklenir. Birkaç dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Soğumasını beklemeden kavanozlara alınır. Kavanozların kapağı sıkı bir şekilde kapatılır.

Evde Ayva Reçeli

Püf Noktaları Nelerdir?

Tarifi yaparken ayva çekirdeklerini atmamanız gerekli. Reçelin renginin kırmızı olması için bu çekirdekleri kullanacaksınız. Yani rengi veren kendi çekirdeğidir. Ayva reçeli nasıl yapılır sorusu kolay olsa bile bu püf noktaya dikkat etmeniz gerekli.

Dilimlenen ayvalar ve şeker bir kap içerisine alınarak iki sat boyunca bekletilmelidir. Karanfil ve limon suyunu ocağı kapatmaya yakın eklemeniz gereklidir. Reçeli, kavanozlara soğumadan koymalısınız.

Kaç Dakika Kaynatılır?

Genel olarak reçel 30 dakika boyunca kaynatılır. İstemiş olduğunuz kıvama göre bu süreyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Eğer ayvalarınız iyi pişmezse reçeliniz sertleşecektir.

Kaç Kalori?

Bir yemek kaşığı reçel yaklaşık 20 kaloriye denk gelmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Faydaları arasında bağırsakları temizlemesi, stresi azaltması, göğüs hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra tüberküloz hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Fakat şeker hastalarının tüketirken dikkatli olması gereklidir.