Selçuk Bayraktar

Mühendis Selçuk Bayraktar kimdir? Selçuk Bayraktar nerede doğdu? Aslen nereli? İşte Selçuk Bayraktar biyografisi.Selçuk Bayraktar, 1979 senesinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Trabzonludur. Ahmet Bayraktar ve Haluk Bayraktar adlarında kardeşleri bulunmaktadır. Baykar Makina’nın sahibi olan Özdemir Bayraktar, Selçuk Bayraktar’ın babasıdır.

Selçuk Bayraktar, eğitim hayatına Sarıyer İlköğretim Okulu’nda başladı. 1997 senesinde Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. Üniversite eğitimi esnasında Pensilvanya Üniversitesi’nin GRAPS laboratuvarı tarafından staj kabulü aldı. Yüksek lisans eğitimini 2002 ve 2004 seneleri arasında Pensilvanya Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde sürdürdü. Araştırmaları çerçevesinde dünyada ilk kez insansız hava araçları (İHA) gibi konularda bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar içerisinde yer almıştır.

Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olduktan sonra göstermiş olduğu başarılar sonucunda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden gelen davet üzerine burslu olarak yüksek lisans doktora eğitimine başlamıştır. Burada İnsansız Helikopter Sistemleri hakkında çalıştıktan sonra 2006 senesinde ikinci yüksek lisans diplomasını elde etmiştir. Selçuk Bayraktar aynı zamanda da husisi pilot lisansına da sahiptir.

Bayraktar, danışman öğretmeninin Georgia Teknoloji Enstitüsü’ne geçmesi ile birlikte çalışmalarına burada devam etmiştir. Baykar bünyesinde başlayan milli insansız hava aracı teknolojileri geliştirme çalışmalarına destek olmak için doktora çalışmalarını yarım bırakarak 2007 senesinde Türkiye’ye geri dönmüştür.

2007 senesinde Baykar bünyesinde teknik müdürlük görevini yürütmeye başlamıştır ve hala daha devam etmektedir. Baykar bünyesinde insansız hava aracı sistemleri konusunda çalışmaktadır. Aynı zamanda da kurucusu olmuş olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda (T3 Vakfı) çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu gerçekleştirmek adına T3 Vakfı’nın bilimsel çalışmalarında Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev almaktadır. Aynı zamanda da Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST’i düzenlemektedir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı olan Sümeyye Erdoğan ile 2016 senesinde evlenmiştir. Bu evlilikten bir çocukları olmuştur.