Muhsin Yazıcıoğlu

Siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu kimdir? Muhsin Yazıcıoğlu nerede doğdu? Aslen nereli? İşte Muhsin Yazıcıoğlu biyografisi.Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 Cuma günü Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı olan Elmalı Köyünde dünyaya geldi. Çiftçi ailenin son çocuğu olan Yazıcıoğlu, ilkokul ve ortaokul eğitimini Şarkışla ilçesinde tamamladı. Yüksek öğrenim görmek için 1972 senesinde Ankara’ya geldi. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tamamladı.

1968 senesinde dernek çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katılım gösterdi. Ankara’ya geldiği zamanda da Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. 1977 ve 1978 seneleri arasında Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel başkanlığı yaptı.

1978 senesinde faaliyet göstermeye başlayan Ülkücü Gençlik Derneği’nin Kurucu Genel Başkanlık görevini üstlendi. 1980 senesine kadar Milliyetçi Hareket Partisi’nde Genel Başkan Müşavirliği görevi yürüten Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980’den sonra Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılandı. Sanık olarak cezaevine alındır. 7,5 sene Mamak Cezaevi’nde kalan Yazıcıoğlu, davadan herhangi bir ceza almadı.

Muhsin Yazıcıoğlu, cezaevinde hapis yatan ülkücüler ve onların ailelerine yardım etmek hedefi ile kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yürüttü. 1987 senesinde Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girerek Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi.

20 Ekim 1991 tarihinde gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimlerinde, Milliyetçi Çalışma Partisi, Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin oluşturmuş olduğu ittifak ile milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas’tan milletvekili olarak seçildi.

7 Temmuz 1992 senesinde Milliyetçi Çalışma Partisi’nin kendi siyasi anlayışı ile uyuşmamış olduğu gerekçesi ile beş milletvekili ile birlikte partiden ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Milliyetçi Çalışma Partisi’nden ayrılan kişiler ile birlikte Büyük Birlik Partisi (BBP)’ni kurdu. Daha sonra bu partinin Genel Başkanı oldu.

24 Aralık 1995 tarihinde gerçekleştirilen Genel Seçimlerinde, Büyük Birlik Partisi ve Anavatan Partisi’nin yapmış olduğu ittifak ile 20. Dönem Sivas Milletvekili olarak tekrar meclise girdi. 28 Şubat 1996 tarihinde Anavatan Partisi’nden istifa ederek Büyük Birlik Partisi’ne geri döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998 tarihinde gerçekleştirilen 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay’da, 20 Temmuz 2003 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Büyük Kurultayda, 2 Haziran 2002 tarihinde gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Büyük Kurultay’da, 30 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Kurultay’da ve 15 Nisan 2007 tarihinde yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kurultay’da yeniden partisinin Genel Başkanı olarak seçilmiştir.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde Sivas’tan bağımsız milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra Büyük Birlik Partisi’ne katılmıştır. Mecliste BBP’nin milletvekili olarak partisini temsil etmiştir.

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 Çarşamba günü Göksun’da yaşanan helikopter kazası sonrasında hayatını kaybetmiştir. Yazıcıoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.