Binali Yıldırım

Türkiye Cumhuriyeti Son Başbakanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Meclis Başkanı Binali Yıldırım Kimdir? İşte Biyografisi.Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans eğitimini yine İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde tamamladı.

World Maritime University (Dünya Denizcilik Üniversitesi)’nde ihtisas eğitimini tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi (İTÜ) İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğü’nde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik görevinde bulundu. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri) Genel Müdürlüğü görevinde yer aldı. İstanbul’da toplu ulaşımın denize kaydırılması konusunda önemli projelerde bulundu.

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Binalı Yıldırım, İstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Turgut Özel ve Adnan Menderes hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam dört feribot, yirmi dokuz iskele/terminal, yirmi iki deniz otobüsü ile İDO’yu alanında en büyük şirketleri arasına soktu.

1999 senesinde deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından ötürü Uluslararası “SKAL” kalite ödülünü aldı. AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi oldu. World Maritime University’da Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’nin kurucu üyeleri arasında bulunan Binalı Yıldırım, 65. Hükümet Başbakanı, 58. Hükümet, 59. Hükümet, 60. Hükümet ve 61. Hükümet’te Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştır. AK Parti’nin üçüncü genel başkanıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 22. Dönem’de AK Parti İstanbul Milletvekili ve 23. Dönem’de AK Parti Erzincan Milletvekili olarak yer almıştır. 24. Dönem’de AK Parti İzmir Milletvekili olarak bulundu.

61. Hükümet’te Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmuştur. Bu göreve dördüncü kez getirilen ilk bakan oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 Mayıs 2016 tarihinde 65. Türkiye Hükümeti’ni kurma görevi verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber Başbakanlığın yürürlükten kaldırılması ile Binali Yıldırım, Son Başbakan oldu. 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmiştir.

Binali Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası, 13 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

İyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Binalı Yıldırım, evli ve üç çocuk babasıdır.