Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli kimdir? Bekir Pakdemirli nerede doğdu? Aslen nereli? İşte Bekir Pakdemirli biyografisi.Bekir Pakdemirli, 10 Kasım 1973 Cumartesi günü İzmir’de dünyaya gelmiştir. Akrep burcudur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilli olarak dört dönem boyunca görev almış olan merhum Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli’nin oğludur.

Bekir Pakdemirli, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptıktan sonra Celal Bayar Üniversitesi’nde İktisat Doktara çalışmaları yaptı.

Hayvancılık, tarım, otomotiv, teknoloji ve gıda alanlarında serbest girişimcilik yapan Pakdemirli, farklı şirketlerin kuruluşlarında ve yönetimlerinde yer aldı. Çok uluslu bir şirket olan McCain Foods şirketinde üst düzey yönetilicilik görevinin yanı sıra Albaraka Türk Katılım Bankası, Turkcell ve BİM A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Aynı zamanda da Tarkem Tarihi Kemeraltı A.Ş ve Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliği ve Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği yapmıştır. Bekir Pakdemirli, amatör telsizci, deniz kaptanı ve pilottur.

10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak görevlendirilmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Tarım ve Orman Bakanı olarak görev almıştır. Bekir Pakdemirli, evli ve dört çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.