Siyasetçi Ali Babacan kimdir? Ali Babacan nerede doğdu? Aslen nereli? İşte Ali Babacan biyografisi.

Ali Babacan, 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Koç burcudur.

1985 senesinde TED Ankara Koleji’nde eğitimini birincilik ile tamamladı.Lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Northwestern Üniversitesi Kellog School’da işletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimlerinde, organizasyon, pazarlama ve uluslararası iş idaresi alanlarında uzmanlaştı. 1992 ve 1994 seneleri arasında, Amerika merkezli finans şirketlerinde üst düzey yöneticilerin danışmanlığını yaptı. 1994 ve 2002 seneleri arasında Ankara’da özel sektörlerde çalıştı.

Siyaset hayatı AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurucu üyesi olması ile başladı. Aynı zamanda da AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda yer aldı. 2002 ve 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den Ankara Milletvekili oldu. 12 Haziran 2001’de yapılan genel seçimlerde, 24. Dönem Ankara Milletvekili olarak seçildi.

58. ve 59. Hükumetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevi üstlendi. 2005 senesinde Baş müzakereci olarak atandı. Altmışıncı dönem hükumetinde Dışişleri Bakanı oldu.

61. ve 62. Hükumetlerde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak çalışmalar gerçekleştirdi.

Babacan, 2009 senesinde Antina’da gerçekleşen Bilderberg Görüşmelerine katılmıştır. 2005 ve 2008 seneleri arasında Baş müzakerecilik görevi ile Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda çalışmalar yapmıştır.

2009 senesinde Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Time Dergisi’nin seçmiş olduğu “En Etkili 100 Kişi” arasında Ahmet Davutoğlu ile birlikte yer aldı.

Ali Babacan, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde AK Parti Ankara Milletvekili seçildi. İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.