Woman TV Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt kimdir? İşte biyografisi.

Ahu Özyurt, İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan Master derecesi ile mezun oldu. 1994 senesinde Washington’da NBC televizyonunda staj yaptı.

Daha önce CNN TÜRK kanalında Gece Görüşü programının editör sunuculuğunu yapan Ahu Özyurt, Deniz Bayramoğlu ile beraber İş Yemeği isimli programı hazırlayarak sundu. 2007 senesinde CNN TÜRK ve Milliyet Washington muhabirliği görevi yaptı.

2009 senesinde Türkiye’ye geri gelen ve Bloomberg HT isimli kanalın kuruluş aşamasında görev aldıktan sonra 2011 senesinde CNN TÜRK’e geri döndü. CNN TÜRK’te Editör görevi üstlendi. Van depremi sorasında bölgeden on beş gün boyunca aralıksız yayınlar yapmıştır.
NTV ve ATV kanalların da ve Show TV Ankara bürosunda muhabirlik yaptı.

CNN World Report programına Türkiye’den haberler gönderdi. Kıbrıs görüşmeleri ve Irak Savaşı esnasında özel yayınların editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı. New York ve İsviçre’de gerçekleştirilen Davos Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları’na davet edildi.

Ahu Özyurt, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın kampanyasını takip ederek izlenimlerini “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” adlı bir kitapta topladı. Gazetecilikte yirmi yılın gazetecilik maceralarını “Gece Görüşü” isimli kitabında bir araya topladı. Kitap 2014 senesinde satışa sunuldu.

Ahu Özyurt, Hurriyet Daily News ve Radikal.com.tr için haftalık yazılar yazmıştır. 2013 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Tahran’da otuz senedir kapalı büyükelçiliğine giren ilk batılı gazeteci oldu.

Ahu Özyurt, hafta içi her gün saat 15:00’te Radyo Sputnik’te “Ahu Özyurt’la Fotoğrafın Tamamı” isimli kuşağı sunmaktadır.

Ahu Özyurt, TV5 isimli kanalda “Düşünme Vakti” isimli program sunmaktadır.

24 Aralık 2018 tarihinde yayın hayatına başlayacak olan “Woman TV” isimli kanalın Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenecek.

Ahu Özyurt’un Almış Olduğu Ödüller

1999 senesinde  Abdullah Öcalan’ın İtalya’ya kaçmasını NTV adına Roma’dan takip etti. Bu takip sonucunda “Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü”nü kazandı.

2001 senesinde Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “En İyi Finans Programı Ödülü”nü kazandı. Ayrıca “CNN World Repo En İyi Ekonomi Haberi Ödülü” kazandı.

Ahu Özyürt’un hazırlamış olduğu belgeseller ise; 2013 senesinde Elçiliğin Sırları ve 2014 senesinde TSK’da Kadın Gücü.