Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kimdir? Abdullah Gül nerede doğdu? Aslen nereli? İşte Abdullah Gül biyografisi.

Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 tarihinde Kayseri’de doğdu. Akrep burcudur.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı. Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’de tamamladı. 1974 senesinde aynı fakültede başlamış olduğu doktora çalışmaları için iki sene İngiltere’de kaldı ve 1983 senesinde Doktor unvanını aldı.

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda bulundu ve ekonomi dersleri verdi. 1989 senesinde uluslararası ekonomi alanında Doçent oldu. 1983 ve 1991 seneleri arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda iktisat uzmanı olarak görev aldı.

Abdullah Gül, gençlik döneminden itibaren siyasetin içerisinde yer aldı. Necmettin Erbakan’nın henüz Milli Selamet Partisi (MNP) kurulmadan başlatmış olduğu Bağımsızlar Harekti döneminde başlamış oldu.

1975 Genel Seçimlerinde, Recai Kutan’ın Milli Selamet Partisi Senatör adayı olduğu zaman seçim kampanyasındaki kadroda bulunuyordu. Gül, 12 Eylül darbesinden bir gün sonra tutuklandı. Milli Türk Talebe Birliği’nin önde gelen isimlerinden birisi olduğu için sorgulandı. Bir ay boyunca hapis yattı.

1991 senesinde yapılan erken seçim ile Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili oldu. 1991 ve 1995 seneleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulundu. 1991 ve 2007 seneleri arasında Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’da bulundu.

1992 senesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu. Burada konseyin kültür, ekonomik kalkınma, tüzük ve siyasi komitelerinde çalıştı. 2001 senesine kadar yürütmüş olduğu çalışmalarından ötürü kendisine “Pro Merito” madalyası verildi.

Aynı zamanda da konseyin “Sürekli Onursal Üyesi” unvanı verildi. 2001 ve 2002 seneleri arasında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı.

1993 senesinde Refah Partisi’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Refah Partisi’nin dış işlerinden sorumluydu. Bu süre içerisinde Amerika ve Avrupa ülkelerinde birçok kuruluşlarda yapmış olduğu konuşmalar ile parti görüşünü açıkladı.

1995 senesinde yapılan Genel Seçimlerde, tekrar Refah Partisi Kayseri Milletvekili olarak seçildi. 1995 ve 2001 seneleri arasında Dış işleri Komisyonu Üyeliği görevi aldı. 1995 seçimleri sonrasında Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonunun oluşturmuş olduğu hükumette, Hükumet Sözcülüğü ve Devlet Bakanlığı görevlerinde yer aldı. 1999 senesinde yapılan seçimlerde Fazilet Partisi’nden tekrar milletvekili seçildi.

14 Mayıs 2000 tarihinde gerçekleşen Fazilet Partisi Birinci Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık seçiminde adaylar mevcut başkan Recai Kutan ile Abdullah Gül idi. Kongrede Recai Kutan 633 oy aldı. Abdullah Gül ise 521 oy aldı. Gül’ün bu kadar oy alması tüm siyasi çevreler tarafından büyük bir başarı olarak görüldü.

22 Haziran 2001 tarihinde Fazilet Partisi’nin kapatılması ile beraber Yenilikçi Hareket’e önderlik etti. Fazilet Partisi’nin içerisinde yaşanan görüş farklıları üzerine iki farklı parti kuruldu. Yenilikçiler Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda rol öncülerden birisi oldu. Abdullah Gül, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Abdullah Gül, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Kurucular Kurulu üyesi olarak parti içerisinde etkin rol aldı.

2002 Genel Seçimleri’nde Başbakan olarak 58. Hükumeti kurdu. 2003 ve 2007 seneleri arasında 59. Hükumet döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak vazife yaptı. 28 Ağustos 2007 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı oldu.

Abdullah Gül, çeşitli ülkelerden devlet nişanlarına layık görülmüştür. Çeşitli ülkelerde bulunan üniversitelerden fahri profesörlük unvanları bulunmaktadır.

2014 Seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı seçilmiş olduğu. Böylelikle Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı görevini Recep Tayyip Erdoğan’a verdi.

Hayrünnisa Gül ile evliliği olan Abdullah Gül, üç çocuk babasıdır. İleri düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Abdullah Gül Kitapları

  • Demokrasi ve Hukuk Yolunda
  • Global Perspektif
  • Gelecek Yakın
  • Diplomaside Erdemli Güç
  • Türkiye’yi ve Dünyayı Yeniden Düşünmek