Tatar Mantısı Tarifi

Tatar mantısı nasıl yapılır, Tatar mantısı için gerekli olan malzemeler nelerdir? Hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriğin devamına bakabilirsiniz.

Kıymalı normal mantı tarifinden sıkıldınız mı? Yeni mantı tarifimi arıyorsunuz o zaman kesinlikle Tatar mantısı denemeniz gerekli. İşte Tatar mantısı tarifi;

Tatar Mantısı Tarifi

Malzemeler

  • Dört adet orta boy yumurta
  • Üç su bardağı un
  • Bir tatlı kaşığı tuz

İç Harç Malzemeleri:

  • Beş yüz gram yağlı tavuk eti
  • İki adet kuru soğan
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Bir çay kaşığı karabiber

Tatar Mantısı Nasıl Yapılır ?

Tatar mantısı tarifi için ilk olarak yumurtaları bir kap içerisine kırın. Kabın içerisine tuzu ekledikten sonra unu yavaş yavaş ekleyerek hamuru hazırlayın.

Yumuşak ve ele yapışmayan kulak memesi kıvamına gelene kadar güzelce yoğurun. Hamurun üzerini örterek dinlenmesi için bir kenara alın.

Hamurunuz dinlenirken iç harcı hazırlamaya başlayın. İç harç için gerekli olan iç harç malzemelerini blenderden geçirin güzel bir şekilde karışmaları gerekmektedir.

Dinlenmeye bırakmış olduğunuz hamuru üç parçaya bölerek her bir parçayı iki parmak kalınlığında rulo haline getirin.

Rulolar bittikten sonra bir parmak kalınlığında keserek küçük beze haline getirin.

Her bir bezeyi oklava ile çok az büyüklükte açtıktan sonra bezelerin orta kısmı daha kalın olacak biçimde uç kısımlarını inceltin.

Açmış olduğunuz yuvarlak hamurların içerisine bir tatlı kaşığı iç harçtan koyun. İlk olarak yuvarlamış olduğunuz hamurun iki ucunu birleştirin daha sonra yanlarda kalan uçları harcın üzerini kapatacak biçimde kapatın. Bu aşamada yanlarda oluşan kulakçıkları birbirine birleştirerek büzgülü bir şekil verin ve tüm hamuru kapatın.

Tüm bezeleri bu biçimde hazırladıktan sonra geniş bir tencerenin çeyreğini su ile doldurarak üzerine buharda pişirme aletini yerleştirin ve suyu kaynatın.

Mantıları buharda pişirme aletinin üzerine yerleştirerek tencerenin kapağını kapatın ve orta ateşte yarım saat boyunca pişirin.