Vitiligo

Vitiligo, kadın ya da erkek fark etmeksizin, her yaştan insanı etkileyebiliyor. Cildin pigment hücrelerinin, melanositlerin belirli alanlarda yok olmuş olduğu bir rahatsızlık olarak bilinen Vitiligo ile ilgili bilinmesi gerekenlerin hepsi bu içerikte yer alıyor.

Latinca “vitelius” kelimesinden gelen vitiligo, halk arasında da alaca hastalığı ya da ala hastalığı olarak bilinmektedir. Ciltte beyaz renkli leke ve yamaların oluşmasına sebep olan bir deri hastalığıdır.

Vitiligo Nedir?

Derinin renk kaybına uğraması ile oluşan beyaz plaklar ile seyretmekte olan bir rahatsızlığıdır. Ciltte bulunan renk pigmenti yapan hücrelerin yok edilmesi soncunda kaynaklanır.

Bu hücrelere melanosit denmektedir. Aynı zamanda da ağız ve burun içerisinde bulunan dokular gibi yani mukoza zarlarını ve gözü de etkileyebilir. Her beyaz leke vitiligo olmadığı gibi vitiligo olmuş olduğu düşünülen rahatsızlıklar da vitiligo olmayabilir.

Özellikle sıkıntılı dönemlerden geçmek, yeteri kadar vitaminin alınmaması, yetersiz beslenme, antibiyotik kullanımı, uyku bozukluğu, psikolojik bunalım, ateşli rahatsızlıklar bu hastalığı tetiklemektedir.

Semptomlar ve belirtileri, vücudun herhangi bir bölgesinde cilt renginin kaybolarak beyaz lekeler şeklinde olmasıdır. Vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla hücrelere saldırması ve tahrip etmesinden kaynaklandığı düşünülüyor olsa bile nedeni kesin olarak bilinmiyor.

Kırk yaşından önce görülen bir rahatsızlıktır. Yirmili yaşlardan önce görülmesi daha olası bir durumdur. Vitiligonun ailelerde genetik olma olasılığı daha fazladır. Önlemenin bilinen bir yolu bulunmamaktadır.

Bazen tiroid disfonksiyonu da dahil olmak üzere diğer tıbbi durumlar ile de ilişkili olabilmektedir. Bir bölgeye yayılıp yayılmayacağı ya da kalmayacak olduğunu belirlemenin bir yolu bulunmamaktadır.

Bu hastalık ağrılı bir şekilde geçen bir hastalık değildir. Daha ciddi ve önemli sağlık sorunlarına yolun açmayabilir. Ancak psikolojik ve duygusal açıdan olumsuz sonuçları olabilir.

Vitiligo Neden Olur?

Neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Vitiligo, bir otoimmün rahatsızlık olabilir. Bu rahatsızlıklar bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bazı hücrelere saldırmış olduğu zaman meydana gelebilir.

Vitiligoda, bağışıklık sitemi deride bulunan melanositleri tahrip edebilir. Gerçekleştirilen bazı araştırmalarda melanositlerin kendilerini yok etmiş olduğu tezi savunulmaktadır. Yapılan diğer bir araştırmaya göre de duygusal sıkıntı ya da güneş yanığı gibi tek bir olayın vitiligoya sebep olabilecek olduğu belirtilmekte.

Fakat bunlar sizde de olabilecek olduğunu göstermez. Problemleri olan bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin kısıtlanması sonucunda kıllarda ve tüyler de beyazlık görülebilir. Beyaz renge dönüşmüş olan yerler farklı büyüklüklere sahip olabilir.

Çoğu zaman fark edilmeyecek kadar küçük olan bu beyaz bölgeler, daha büyük boyutlara da ulaşabilmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde görülür. Çoğunlukla dudak, penis, göğüs, yüz, dirsek, diz, kol ve ellerde görülmektedir.

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Deride bulunan beyaz lekeler, vitilogonun ana belirtisidir. Bu beyaz lekeler, cildin güneşe maruz kalmış olduğu bölgelerde daha yaygın olarak görülmektedir. Elller, yüzler, kollar, ayaklar ve dudaklarda görülebilir. Görüldüğü diğer yerler;

 • Kasık
 • Koltuk altı
 • Ağız çevresinde
 • Gözler
 • Burun delikleri
 • Rektal alanlar
 • Üreme alanları
 • Göbek

Vitiligo Tedavisi Nasıldır?

Vitiligo tedavisi, cildin daha düzgün görünmesinde rol oynayabilir. Tedavi bazı faktörlere bağlı olmaktadır. Bu faktörler;

 • Beyaz alanların sayısı
 • Kişinin tercih etmiş olduğu tedavi yöntemi
 • Beyaz alanların ne kadar yaygın olmuş olduğu

Bazı tedaviler herkes adına uygun olmayabilir. Birçok tedavisinde yan etkisi olabilir. Tedaviler uzun bir dönemi kapsayabilir ve bazen de etkili olmayabilir. Vitiligo güncel tedavi olanakları arasında cerrahi, medikal ve diğer tedavi yöntemleri bulunur.

Tedavide hedef deriyi eski rengine kavuşturmaktan geçer. Deriye rengini veren melanositleri uyarmak adına ışık tedavisi, oksidan stresi azalmak adına antioksidanlar kullanılır.

Tedavi sırasında beyaz lekeleri tekrar eski rengine dönüştürmek adına bazı yöntemler kullanılıyor. Kullanılan tedavi yöntemlerde, hastaların kişisel durumu ve tedaviye vermiş oldukları öneme göre yüksek başarılar elde edilebilmesi mümkün hale gelebilmekte.

Tedavi için dermatolojik muayene ile tanı konulmaktadır. Hastalığında tedavisi için kullanılan tedavi yöntemleri arasında şunlar yer alıyor;

 • Vitiligo tedavisi ilaçları
 • Lazer uygulamaları
 • Ultraviyole ışık tedavisi
 • Vitiligo kremi
 • Dövme yöntemi ile cildin bazı yerlerine renk verilmesi
 • Vücudun koyu renkli kısımlarınında açılması
 • Kişinin etkin bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemek.