Uyku Apnesi

Uyku apnesi, kişiyi farklı bir ruh halinin içerisine sokarak uyku düzeninin bozulmasına neden olur. Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için uyku vücudun en önemli ihtiyaç duymuş olduğu gereksinimidir. Bu yüzden uyku apnesi önemsenmesi gereken bir konudur.

Uyuma sırasında solunum duraklamasından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Horlama ve uyku esnasında solunumun durması olarak da bilinmektedir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku esnasında solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozularak günlük hayatının değişmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Uyku apnesi esnasında solunum çabası sürse bile bir süre sonra daha da artan olan çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır.

Solunumu durana kadar horlamakta olan kişi, gürültülü bir homurdanmasının sonrasında tekrardan nefes alışverişine devam etmeye ve horlamaya devam eder. Aynı şekilde de uykusu bölünmeyebilir.

Tedavi edilmediği zaman ölüm ya da felçlere sebep olabildiğinden dolayı önem arz etmektedir. Bu soruna sahip olan kişilerde kalitesiz uyku oluşur.

Bunun sonucunda da sürekli uyur halde günlük yaşantıya devam etme, kalpte ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara neden olabiliyor. Uyku sırasında nefesin durması anlamına uyku apnesi, gece boyunca sürekli olarak tekrarlayabilir.

Beyin taşta olmak üzere tüm organlara ciddi zararlar verebilir. Kan dolaşımı ve kalp sisteminde önemli hasarlara sebep olarak yorgunluk durumu, sürekli uykulu olma durumu, sinir, erken yorulma, uykusuzluk ve depresyon gibi sorunlara neden olabilir.

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

Uyku apnesi anlaşılması oldukça zor olan bir sağlık sorunudur. Fakat vermiş olduğu belirtiler ile bu hastalığa sahip olup olmadığınız hakkında bilgi edinebilecek olduğunuz gibi test yapabilirsiniz.

Uyku apnesi, nefes alışverişinin en az on saniye tamamen ya da kısmen kesilmesi ile anlaşılabilir. Genellikle uyku esnasında yaşanan bir sorundur. Uyku sırasında gerekli olan nefes alınmadığı zaman uyku bölünür ve hafif bir şekilde nefes alıp verme işlemi başlar.

Uyku Apnesi Belirtileri

Belirtiler çoğunlukla kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor olsa bile gündüz belirtileri çoğu kişide görülebilmektedir. Gündüz belirtileri ise; gün içerisinde aşırı uykulu olma, yorgunluk, depresyon, unutkanlık ve baş ağrısıdır. Diğer belirtiler ise;

 • Uyuma sırasında nefes alışverişinde duraksama
 • Düzensiz nefes alışverişi
 • Horlama
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku sırasında istemsiz hareketler
 • Koyu renkli idrar
 • Uykuda terleme
 • Göğüste baskı
 • Midede yanma
 • Ağız kuruluğu
 • Sık bir şekilde idrara çıkma

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku Apnesi Neden Olur?

Uyku sırasında solunumun durması ya da horlama olarak bilinen uyku apnesi yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olsa bile neden olduğu birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Tedavi edilmediği zaman hayatı tehdit edebilecek olan diğer rahatsızlıklara sebep olabilir.

Bu yüzden belirti ve semptomları anlayarak en kısa süre içerisinde doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuz sizin için uygun olan tedavi yöntemini tespit edecektir. İşte uyku apnesi nedenleri;

Kısa boylu ve fazla kiloya sahip olan kişilerin boğaz ve boyun çevresinde yağ dokusu artar. Yağ dokusunun artması ile birlikte ortaya çıkar. Bu durum zayıf kişilerde de görülebileceği gerçeğini değiştirmez.

Dikkat bozukluğu, aşırı hareketlilik gibi durumlar çocuklarda uyku apnesine neden olabilir. Çocuklarda da uyku apne sendorumu görülebilmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu dikkat dağınıklığının artması ya da okula gidiyorsa başarısının düşmesinden anlayabilirsiniz.

Uyku apnesi durumu erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Fakat kilosu fazla olan kadınlarda da sık bir şekilde görülebilir. Yorgunluk, unutkanlık, uyku esnasında sık bir şekilde idrara çıkma problemleri ile karşı karşıya kalan kişilerde de görülür.

Kalp ve damar sorunları olan kişilerde uyku apnesine sebep olarak oksijen düşüklüğü ile kalp krizi riski artar. Orta yaş üzerinde olan kişiler de görülme riski daha fazladır. Geniz etinin ve bademciklerin olması gerektiğinden daha büyük olması nedenler arasında bulunur.

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi tedavisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Ortalama olarak tedavi süresi altı ay kadar sürebiliyor. Polisommografi ismine sahip uyku sırasında test yapan cihazlardan kullanabilirsiniz.

Fazla kilo sorunu yaşan kişiler tedavi için diyetisyen ile görüşmesi gerekebilir. Bu tedaviler sonucunda hasta hem kilo vermiş olacak hem de uyku değerleri normale dönecektir. Tedavi sırasında maske kullanabilir.

Uyku Apnesi Testi

Uyku apnesi testi ile hastalık tespit edilebilecek olduğu gibi aynı zamanda da tedavi için en doğru yol seçilebilir. Bu test, tüm gece boyunca beyin aktivitelerini ve solunumu kayıt eden bir testtir.

Bu teste polisomnografi adı verilmektedir. Uyur haldeyken beyinde bulunan dalgalanmaları, ağız ve burunda oluşan hava akımını, oksijen seviyelerini, kalp hızı, horlama, göz hareketlerini ölçer.

Bu testi yaptırmak adına hastanın gece boyunca hastanede kalması gerekebilir. Bu test esnasında vücudun belirli noktalarına bağlanmış olan kablolar ile uyku esnasında kaydedilmiş olan sinyaller bilgisayara aktarılır.

Uyku boyunca alınan bu sinyaller ile nefes alışverişinin kaç kez durmuş olduğu, bu durmaların ne kadar sürmüş olduğu, oksijen değerleri ve kalp hızı hakkında bilgiler elde edilebilecek olduğu gibi aynı zamanda da derin uyku hakkında da bilgiler elde edilir.

Uyku Apnesi Ameliyatı

Daha hafif bir şekilde geçen uyku apnesi tedavisi adına kilo verme, hareketli yaşam tarzına geçiş gibi sadece hayat tarzı değişiklikleri yeterli olabilir. Alerjinin iyileştirilmesi için kullanılan ilaçlar da uyku apnesinin iyileştirilmesi konusunda kullanılabilir.

Yapılan bu tedaviler belirtileri geçirmezse ya da apne şiddetine göre bazı cihazların kullanımı tıkalı hava yolunun açılması için kullanılabilir. Cihazlarında belirtilerin geçirmesi konusunda yeterli olmamış olduğu durumlarda cerrahi işlem yapılabilir.

Cerrahi işlem yapısal olarak ciddi bir sorun yaşanmaya başlanmış olduğu zaman yapılabilecek olduğu gibi bazı farklı durumlarda da yapılabilmektedir. Buna doktorunuz karar verecektir.

Örneğin; günlük hayat kalitesinin düşmesi ya da bozulması, tedaviler bir çözüm olmadıysa, diğer hastalıklara neden oluyorsa, kanda bulunan oksijen doygunluğu azalıyorsa ameliyat gerekli olabilir.

Tedavi için hava yolu sürekli açık olacak biçimde basınçlı hava veren cihazlar kullanılabilir. Bu kullanılan cihazlar üst solunum yollarının uyku sırasında açık almasını sağlar. Yüze sıkı bir şekilde oturan uyku apnesi maskesi ile de tedavi edilebilir.

Eğer bunlar yetersiz olursa cerrahi müdahale tercih edilir. Cerrahi işlem, damak arkasında bulunan hava yolunun açılarak yumuşak dokularda bulunan titreşim eğiliminin azaltılması için yapılacağı gibi çenede bulunan bozukluğun giderilmesi içinde yapılabilir.

Çene yüz kemiklerinden ileriye doğru hareket ettirilerek çeneyi yeniden konumlandırma ameliyatı yapılabilir. Dilin ve yumuşak damağın arkasında bulunan alanı genişleterek tıkanma olasılığı azaltır.

Hava yolunu temizleyerek ya da genişleterek tedavi için katkı sağlayabilecek bazı diğer ameliyatlarda bulunmaktadır. Bademciklerin alınması, zayıflama ameliyatı ve poliplerin çıkarılması gibi.