Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

Trüf mantarı tüm zamanların en popüler gıdalarından birisi olduğu gibi her geçen gün bu popülerliği de artmaktadır. Trüf mantarı yetiştiriciliği ile başarılı bir girişim yapmış olabilirsiniz. Her geçen gün daha fazla gündeme gelen bu mantar türü hakkında bilgiler, nasıl yetiştirilir, nerelerde yetiştirilir, fiyatları nelerdir gibi sorulara yanıt bulunmaktadır.

Bu mantar gurme yemeklerinin en önemli malzemeleri arasında bulunmaktadır. Oldukça popüler olan bu mantar türü hem yemekleri lezzetlendirmek hem de sos olarak kullanılmaktadır. Eski çağlarda kralların ve yöneticilerin özel yemeklerinde kullanılırmış. En önemli özelliklerinden birisi de afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Trüf mantarları genellikle ağaçların nemli kısımlarına yetişmektedirler. Bu mantar hangi iklimde yetişir diye merak ediyorsanız eğer Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde üretilmektedir. Bu yüzden de İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde üretimi fazladır.

Doğada özel eğitimli köpekler ile arama yapılmaktadır. Bunun nedeni ise meşe ve kestane ağaçlarının köklerinde toprağın altında yetişmekte olan bu mantar, toprağın yüzeyinde görünmemiş olduğundan dolayı köpekler kullanmaktadır.

Trüf Mantarı Fiyatları Ne Kadar?

“Kara Elmas” olarak da biline trüf mantarı fiyatları kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamada; fiyatının türü, kalitesi ve cinsine göre 100 Euro ile 1.500 Euro arasında değişmiş olduğunu belirtmiştir.

En pahalı olan çeşidi ise beyaz trüf mantarıdır. Kilosu yirmi beş bin dolara kadar çıkmaktadır. Trüf mantarı eğitimi için şehrinizde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Trüf Ormanı Eylem Planı çerçevesinde teşhisi, ekolojisi, trüf bahçesi kurulumu, saklama, doğada aranması gibi konularda pratik ve teorik eğitim verildi.

Trüf Bahçesi Maliyetleri Ne Kadar?

Beş dönümlük bir arazide trüf bahçesi içerisinde trüf mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız eğer başlangıç maliyeti için en az 15 bin Türk Lirası’na sahip olmanız gerekli. Aynı zamanda başlangıç maliyetlerinin mantar türüne göre de farklılık gösterebilecek olduğunu unutmayın.

Trüf Mantarı Yetiştirmek
Trüf Mantarı

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Beş altı sene öncesine kadar pek fazla bilinmeyen trüf mantarı, günümüzde yatırımlardan tüketicilere, avcılardan turizmcilere kadar her toplum kesiminin ilgisini çekmiş bir durumda. Bu durumda olması da kara elmas yetiştiriciliğini son derece karlı kılmaktadır. Trüf mantarı yıllık kazancı için mantar yetiştirmiş olduğunuz arazinin büyüklüğü, yetiştirme teknikleri ve mantar seçimi gibi konulara bağlı olacaktır. Üretim yapılan bahçeden her sene artan oranlarda ürün alırsınız. Bu durumda da her sene artan bir kar oranı sergileyecektir.

Kara elmas yetiştiriciliğinde ilk verim beş sene sonra geldiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekli kaliteli verim ise yedi sene sonra gerçekleşir. Durum böyle olunca beş sene sonra hektar başına yüz kilogram alınan bu mantar ortalama olarak yıllık elli bin ila yüz bin Türk Lirası arasında bir gelir sağlamaya başlayabilir.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bu kadar bilgiden sonra trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi vermek istiyoruz. İlk olarak unutmamanız gerekir ki; kara elmas yetiştiriciliği sabır ve ilgi ister. Özen göstermeyi unutmamanız gerekir.

Trüf bahçesi kurmak için yani yetiştiricilik yapmak için ilk olarak uygun arazi bulmanız gerekir. Bu mantar en iyi Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişebilir. Bu bölgelerde Akdeniz iklimi görülmektedir.

Bu mantar türü patates gibi toprak altından yetişir. Bu mantarın gelişimi adına olması gereken şey doğru nem miktarıdır. Nem oranını ölçmek ve uygun olan dengeyi sağlamak adına yıllar içerisinde ek gübre çalışmalarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Durum böyle olunca maliyetiniz de aratacaktır. Aynı zamanda da nemi sağlayabilmek için de uygun sulama sistemine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Trüf mantarları beş sene sonra ürün vermeye başlar. Hektar başına üretimi ortalama senelik bazda yüz kilogram civarında olacaktır. Trüf bahçesi ilk verimi verdikten sonra ortalama olarak otuz beş sene daha ürün verir.