Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

Trüf mantarı tüm zamanların en popüler gıdalarından birisi olduğu gibi her geçen gün bu popülerliği de artmaktadır. Trüf mantarı yetiştiriciliği ile başarılı bir girişim yapmış olabilirsiniz. Her geçen gün daha fazla gündeme gelen trüf mantarı hakkında bilgiler, trüf mantarı nasıl yetiştirilir, nerelerde yetiştirilir, trüf mantarı fiyatları nelerdir gibi sorulara yanıt bulunmaktadır. İşte trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgiler;

Trüf mantarı yetmişe yakın çeşidi olan bir mantar türüdür. Trüf mantarı fiyatları ile popüler bir hale gelmiştir. İşte trüf mantarı hakkında bilgiler…

Trüf mantarları gurme yemeklerinin en önemli malzemeleri arasında bulunmaktadır. Oldukça popüler olan bu mantar türü hem yemekleri lezzetlendirmek hem de sos olarak kullanılmaktadır. Eski çağlarda kralların ve yöneticilerin özel yemeklerinde kullanılırmış. En önemli özelliklerinden birisi de afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Trüf mantarları genellikle ağaçların nemli kısımlarına yetişmektedirler. Trüf mantarı hangi iklimde yetişir diye merak ediyorsanız eğer Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde üretilmektedir. Bu yüzden de İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde üretimi fazladır.

Doğa trüf mantarı aramak için özel eğitimli köpekler ile arama yapılmaktadır. Bunun nedeni ise meşe ve kestane ağaçlarının köklerinde toprağın altında yetişmekte olan trüf mantarı, toprağın yüzeyinde görünmemiş olduğundan dolayı bu köpekler kullanmaktadır.

Trüf Mantarı Fiyatları Ne Kadar?

“Kara Elmas” olarak da biline trüf mantarı fiyatları kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamada; trüf mantarı fiyatının türü, kalitesi ve cinsine göre 100 Euro ile 1.500 Euro arasında değişmiş olduğunu belirtmiştir.

En pahalı olan trüf mantarı çeşiti ise beyaz trüf mantarıdır. Kilosu yirmi beş bin dolara kadar çıkmaktadır. Trüf mantarı eğitimi için şehrinizde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Trüf Ormanı Eylem Planı çerçevesinde trüf mantarı teşhisi, ekolojisi, trüf bahçesi kurulumu, saklama, doğada aranması gibi konularda pratik ve teorik eğitim verildi.

Trüf Bahçesi Maliyetleri Ne Kadar?

Beş dönümlük bir arazide trüf bahçesi içerisinde trüf mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız eğer başlangıç maliyeti için en az 15 bin Türk Lirası’na sahip olmanız gerekli. Aynı zamanda başlangıç maliyetlerinin mantar türüne göre de farklılık gösterebilecek olduğunu unutmayın.

Trüf Mantarı Yetiştirmek

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Beş altı sene öncesine kadar pek fazla bilinmeyen trüf mantarı, günümüzde yatırımlardan tüketicilere, avcılardan turizmcilere kadar her toplum kesiminin ilgisini çekmiş bir durumda. Bu durumda olması da trüf mantarı yetiştiriciliğini son derece karlı kılmaktadır. Trüf mantarı yıllık kazancı için mantar yetiştirmiş olduğunuz arazinin büyüklüğü, yetiştirme teknikleri ve mantar seçimi gibi konulara bağlı olacaktır. Trüf mantarı bahçesinden her sene artan oranlarda ürün alırsınız. Bu durumda da her sene artan bir kar oranı sergileyecektir.

Trüf mantarı yetiştiriciliğinde ilk verim beş sene sonra geldiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekli kaliteli verim ise yedi sene sonra gerçekleşir. Durum böyle olunca beş sene sonra hektar başına yüz kilogram alınan trüf mantarı ortalama olarak yıllık size elli bin ila yüz bin Türk Lirası arasında bir gelir sağlamaya başlayabilir.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bu kadar bilgiden sonra trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi vermek istiyoruz. İlk olarak unutmamanız gerekir ki; trüf mantarı yetiştiriciliği sabır ve ilgi ister. Özen göstermeyi unutmamanız gerekir.

Trüf bahçesi kurmak için yani trüf mantarı yetiştiriciliği yapmanın ilk yolu arazi bulmaktan geçer. Trüf mantarı en iyi Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişebilir. Bu bölgelerde Akdeniz iklimi görülmektedir.

Trüf mantarı patates gibi toprak altından yetişir. Bu mantarın gelişimi adına olması gereken şey doğru nem miktarıdır. Nem oranını ölçmek ve uygun olan dengeyi sağlamak adına yıllar içerisinde ek gübre çalışmalarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Durum böyle olunca maliyetiniz de aratacaktır. Aynı zamanda da nemi sağlayabilmek için de uygun sulama sistemine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Trüf mantarları beş sene sonra ürün vermeye başlar. Hektar başına trüf mantarı üretimi ortalama senelik bazda yüz kilogram civarında olacaktır. Trüf bahçesi ilk verimi verdikten sonra ortalama olarak otuz beş sene daha ürün verir.