Romantik Filmler

Dilerseniz sevgiliniz ile romantizmi ev ortamına taşıyabilecek olduğunuz bir günde, dilerseniz dostlarınız ile bir araya geldiğiniz zaman, dilerseniz de kendiniz ile vakit geçirmek istediğiniz zaman izleyebilecek olduğunuz en güzel romantik aşk filmleri listesi oluşturduk.En iyi romantik filmler; duygusal, aşk ve komedi türlerini de bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda bünyelerinde barınmış oldukları eşsiz filmler ile beğenilerinizi kazanmaya devam ediyor. Listede yer alan birçok film aynı zamanda en iyi filmler arasında bulunuyor. İşte en iyi romantik aşk filmleri;

Hayat Güzeldir (1997) – IMDb 8.6

Hayat Güzeldir

Yönetmen: Roberto Benigni
Yazarlar: Roberto Benigni, Vincenzo Cerami
Oyuncular: Nicoletta Brashci, Roberto Benigni, Giorgio Cantarini

Hayat Güzeldir filminde, 1930’lu yıllarda İtalya’da Yahudi olan Guido dertsiz, endişesiz, mutlu bir kitapçıdır. Güzeller güzeli Dora ile evliliğe adım atıyorlar. Dora ve Gudio’nun sevimli bir oğulları olur.

Almanlar İtalya’yı istila etmeye başlayana dek mutlu bir yaşam sürerler. Yahudi oldukları için oğluyla beraber esir kamplarına gönderilen Guido, oğlunun korkmaması için ona tüm bunların bir oyun olduğunu anlatır. Eğer oyunu başarı ile tamamlarsa, ona bir oyuncak tank vaadi verir.

Senin Adın (2016) – IMDb 8.4

Senin Adın

Yönetmen: Makoto Shinkai
Yazarlar: Makoto Shinkai
Oyuncular: Aoi Yuki, Mone Kamishiraishi, Ryūnosuke Kamiki

En romantik filmler arasında bulunan Senin Adın filmi, bambaşka yerlerde yaşamlarını sürdürmelerine rağmen birbirlerine bağlılığı içten olan iki yabancının hayat öyküsünü ele alıyor. Yaşadığı hayattan memnuniyet duymayan Mitsuha, çevresinde bir çok dağ olan bir yerleşim yerinde yaşamakta.

Babası, vali olduğundan dolayı seçim kampanyaları ile uğraşır. Genellikle evde kardeşi, büyükannesi ve kendisinden başka kimse olmaz. Kırsaldaki köy yaşamından bıkan Mitsuha’nın en büyük hayali Tokyo’da yaşamaktır.

Taki, Mitsuha ile hemen hemen aynı yaştadır ve Tokyo’da yaşamaktadır. Çoğunlukla Taki’nin günlük hayatı arkadaşlarıyla zaman geçirerek ve çalışarak geçer. Fakat bir gün, Taki rüyasında kendisini dağların çevrelediği bir yerleşim yerinde hayatını sürdüren bir kız olarak görür. Mitsuha ise, kendisini Tokyo’da yaşamakta olan bir erkek olarak görür. Birbirlerine yabancı olan bu ikili, tuhaf bir biçimde birbirlerine bağlı hale gelecektir.

Fragman – YouTube

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) – IMDb 8.3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Yönetmen: Michel Gondry
Yazarlar: Michel Gondry, Charlie Kaufman, Pierre Bismuth
Oyuncular: Jim Carrey, Elijah Wood, Kate Winslet, Kristen Dunst

Romantik filmler arasında olan Sil Baştan filminde, iki yıl sevgili olan Joel ve Clementine’ın ayrılık sonrası biliçlerinde verdikleri mücadeleyi anlatmakta. Clementine, Joel ile ayrıldıklarında ilişkilerine dair tüm anıları teknolojik bir deneye katılarak sildirir.

Bundan haberdar olan Joel küplere biner ve üzüntünün verdiği rehavete kapılarak aynı işlemi kendi zihnine uygulatmaya karar verir. Anıları silme işlemi başladığında iyisiyle kötüsüyle Clementine ile geçirdiği günleri film şeridi gibi uzaktan izler. İşlemden vazgeçen Joel zihniyle savaşmaya başlar.

Fragman – YouTube

Amélie (2001) – IMDb 8.3

Amelie

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
Yazarlar: Jean-Pierre Jeunet, Guillaume Laurant
Oyuncular: Audrey Tautou, Jamel Debbuoze, Mathieu Kassovitz

Amélie, Paris’te garsonluk yaparak hayatını kazanan, utangaç ve saf bir kızdır. Annesinin beklenmedik bir anda hayatını kaybetmesi, babasının ona karşı kötü davranışları ve travmatik anılar sonucunda kendisini mutlu etmek için boş ve sevimli işlerle uğraşsa da yaşamını oldukça sıkıcı bulan Amélie yalnızlık içindedir. Bu fasit daire Amélie’nin evinde bir kutuya rastlaması ve kutunun sahibini bulması ile şaşkına döner. Aşk onun hayatında yeni bir duygudur.

Fragman – YouTube

Can Dostum (1997) – IMDb 8.3

Can Dostum

Yönetmen: Gus Van Sant
Yazalar: Ben Affleck, Matt Damon
Oyuncular: Ben Affleck, Matt Damon, Stellan Skarsgard, Cole Hauser

Romantik filmler arasında bulunan Can Dostum filminde; MIT’de temizlikçi olan Will’in ortalamanın çok üstünde IQ seviyesi vardır. Her zamanki gibi temizlik yaptığı akşam vaktinin birinde, sınıf tahtasında bir matematik problemi yazılıdır.

Problemin çözülmesi imkansız iken Will zorlanmadan cevabı bulmuştur. Tahtada problemi çözüp sınıftan ayrılır. Bir süre sonra tahtada yazılı olan matematik problemini hazırlayan Profesör tarafından fark edilen Will, sahip olduğu bu zekayı başka problemlerde de kullanacaktır.

Fakat bir kavga nedeniyle hapse atılan gencin başına açılan bu beladan kurtulabilmesi için Profesör’e ihtiyaç duyar. Akademi Ödüllerinde başarılı senaryosu sebebiyle Oscar alan Good Will Hunting filminin yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturmakta.

Fragman – YouTube

Alev Almış Genç Bir Kızın Portresi (2019) – IMDb 8.2

Alev Almış Genç Bir Kızın Portresi

Yönetmen: Céline Sciamma
Yazarlar: Céline Sciamma
Oyuncular: Adéle Haenel, Noémie Merlant, Valeria Golino

İzlenmesi gereken en güzel romantik filmler arasında bulunan Alev Almış Bir Genç Kızın Portesi filmi, on sekizinci yüzyıl Britanya’sında genç bir kızın portesini yapma görevi verilmiş sanatçının öyküsünü ele alıyor.

Issız bir adada yaşamını sürdüren genç ressam Marianne’den manastırdan ayrılan Heloise’in düğün portesini yapması istenir. Fakat bir pürüz vardır, Heloise portresinin yapıldığından haberdar olmamalıdır.

Marianne gün içinde Heloise’i izleyip, karanlık çöktüğünde de çizim yapmakta karar kılar. Yaşanan bu durum evlenmekte istekli olmayan Heloise’in evlenmeden önceki son özgür günlerini Marianne ile birlikte geçirmesine sebep olur. İki genç kadın birbirleriyle zaman geçirdikçe, aralarında bir yakınlaşma oluşur.

Fragman – YouTube

A Silent Voice (2016) – IMDb 8.2

A Silent Voice

Yönetmen: Naoko Yamada
Yazarlar: Yoshitoki Oima, Kiyoshi Shigematsu, Reiko Yoshida
Oyuncular: Saori Hayami, Miyu Irino, Aoi Yuki

Romantik aşk filmleri arasında bulunan A Silent Voice filmi, işitme engeli olan Shoko Nishimiya’nın hayatını ele almaktadır. İlkokuldayken sınıf arkadaşları tarafından akran zorbalığına maruz kalır. En çokta Shoya Ishida isimli arkadaşı üstüne gelir.

Bu zorbalık en sonunda okul değiştirmesine sebebiyet verir. Onun okuldan ayrılmasından sonra, Nishimiya’ya en fazla zorbalık yapan Shouya’karşı zorbalık başlar. Shouya liseye geçtiğinde artık onunla konuşan hiç bir arkadaşı kalmamıştır.

Geleceğe dair bir planı bulunmaz ve herkes tarafından dışlanmıştır. İntihar etmeyi düşünür ancak annesinin bunu fark etmesi sonucu kavga ederler. Annesi onu yaşamak için bir çok sebebi olduğuna ikna etmeye çalışır. Shouya’nın ihtiyacı olan tek şey Nishimiya tarafından affedilmektir.

Fragman – YouTube

Gözlerindeki Sır (2009) – IMDb 8.2

Gözlerindeki Sır

Yönetmen: Juan José Campanella
Yazarlar: Juan José Campanella, Eduardo Sacheri
Oyuncular: Ricardo Darin, Soledad Villamil, Carla Quavedo

Gözlerindeki Sır filminde, ülkedeki önemli mahkemelerin birisinde seneler boyu sorgu müfettişi olan Benjamin Esposito, emekli olarak dinlenme vaktinin geldiğine karar verir. Emeklilik sürecinde, görev aldığı dönem boyunca kendisini oldukça etkilemiş olan bir vakayı romana çevirmeyi amaçlar.

Neredeyse üzerinden otuz yıl geçmiş olan dehşet verici cinayet ve tecavüz vakası ile alakalı detayları tekrardan anımsamaya başlayan Benjamin, üstü kapatılmış olan bu davadaki suçu gün yüzüne çıkarmaya karar verir.

Dökümanları ve kanıtları tekrardan inceleyebilmek amacıyla eski iş yerine döner. Benjamin’in yaşadığı bu süreç, vicdan ve adalet kavramlarının dokunaklı gerçeklerinin gün yüzüne çıktığı bir yolculuk haline gelir.

Gözlerindeki Sır filmi, gösterime girdiği aynı yıl En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar almaya hak kazandı. Arjantin’in usta yönetmenlerinden birisi olan Juan José Campanella’nın yönetmiş olduğu film, bilhassa ün kazanan tek plan çekilmiş olan “stadyum sahnesi” ile akıllara kazınmıştır.

Fragman – YouTube

Hizmetçi (2016) – IMDb 8.1

Hizmetçi

Yönetmen: Chan-wook Park
Yazarlar: Seo-kyeong Jeong, Sarah Waters, Chan-wook Park
Oyuncular: Tae-ri Kim, Min-hee Kim, Jung-woo Ha

Sarah Waters’ın Fingersimth isimli romanından ilham alınan Hizmetçi filmi, bir üçkağıtçı aracılığı ile işe alınan bir hizmetçinin hanımına karşı duyduğu saklı bir aşkı ele almakta. 1930’larda yaşanan bu filmde, kendisini Kont olarak tanıtan bir üçkağıtçı, saf ve masun görünen Japon varisi Leydi Hideko’nun mal varlığını ele geçirmek amacıyla onu kendisine sevdalı etmeyi planlar. Sook-hee isimli hizmetçiyi bu planında ona yardımcı olması için tutar. Fakat bu kiralık hizmetçi, hiç bir şeyden haberdar olmayan hanımına aşık olduğunda işler sarpa saracaktır.

Fragman – YouTube

Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur (2012) – IMDb 8.1

Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Yönetmen: Anurag Basu
Yazarlar: Tani Basu, Anurag Basu
Oyuncular: Priyanka Chopra, Ranbir Kapoor, Saurabh Shukla

Barfi, hem işitme engelli hemde dilsiz bir gençtir. Shuriti isimli bir genç kıza aşık olmuştur ancak kızın ailesi normal bir erkekle evlenmesini ister. Barfi mecburen Shuriti’den vazgeçmiştir ve yeni bir yaşama adım atmıştır. Bu yıllar içinde Jhilmil isimli sevgilisi olmuştur. Yıllar sonra Shuriti ile yolları yeniden kesişir. Barfi için seçim zamanı kapıya dayanmıştır.

Fragman – YouTube

Kalbin Arzusu (2001) – IMDb 8.1

Kalbin Arzusu

Yönetmen: Farhan Akhtar
Yazarlar: Fahran Akhtar, Kassim Jagmagia
Oyuncular: Preity Zinta, Aamir Khan, Akshaye Khanna, Saif Ali Khan

Kalbin Arzusu filminde, üç yakın arkadaşın aşka dair bakışı farklıdır. Sameer karşısına çıkan her kıza aşık olduğunu zanneder, Akash aşka inanmaz ve hovardadır, Siddharth ise aşka dair düşüncelerini paylaşmaz. Bir gün aşk, bu üç yakın arkadaşa ibret verir. Kalbin arzusu filmi, izlerken ayrılığı, hüznü, aşkı ve dostluğu hissedeceğiniz bir eser sunuyor sizlere.

Fragman – YouTube

1900 Efsanesi (1998) – IMDb 8.1

1900 Efsanesi

Yönetmen: Guiseppe Tornatore
Yazarlar: Guiseppe Tornatore, Alessandro Baricco
Oyuncular: Pruitt Taylor Vince, Tim Roth, Mélaine Trierry

Guiseppe Tornatore’nin aynı adlı romanından ilham alınan 1900 Efsanesi filminde, yaşamını Atlas Okyanusunu geçerek Amerika ve Avrupa arasında işleyen makro bir yolcu gemisinde çalışarak geçiren Danny, bir akşam kimin bıraktığı bilinmeyen bir kutuya rastlar.

Kutunun içinde yeni doğan bir bebek gördüğünde şaşkına döner. Biçare bir şekilde bebeği kendi odasına götüren Danny, bu küçük bebeğe karşı muhteşem bir bağlılık hisseder. Bebeği babası olarak büyütmek ister ve adını Novacento koyar.

Novecento, babası Danny’i bir kaza sonucunda kaybedeceği ana dek bu yerden hiç ayrılmayacaktır. Bir gün odasında piyano çalmaya başladığında, bütün gemiyi serseme çevirecek, çok yakın bir vakitte herkesi kendisine hayran edecektir.

Fragman – YouTube

Kara Kedi, Ak Kedi (1998) – IMDb 8.1

Kara Kedi, Ak Kedi

Yönetmen: Emir Kusturica
Yazar: Gordan Mihic
Oyuncular: Srdjan Todorovic, Bajram Severdzan, Branka Katic

En iyi romantik aşk filmleri arasında bulunan Kara Kedi, Ak Kedi filminde, Matko on yedi yaşına girmiş olan oğlu Zare ile beraber ırmak kenarında ufak mütevazi bir evde yaşamını sürdürmektedir. Pis işlerle meşgul olan Matko’nun mafya Dadan’a çok fazla oranda borcu vardır.

Mafya Dadan, Afrodita isimli evlendiğini görmeyi istediği bir kız kardeşe sahiptir. Matko ve Dadan kendi aralarında bir ittifak yaparlar. Zare ile Afrodita evlenirse, tüm borçlar iptal edilecektir. Fakat Zare, Ida isimli başka bir kıza sevdalıdır.

Fragman – YouTube

Aşk Zamanı (2000) – IMDb 8.1

Aşk Zamanı

Yönetmen: Kar-Wai Wong
Yazar: Kar-Wai Wong
Oyuncular: Tony Chiu-Wai Leong, Maggie Cheung, Rebecca Pan

Aşk Zamanı filmi, 1960’ların Hong Kong’unda birbirine komşu olan evli bir erkek ile evli bir kadının arasında oluşmaya başlayan bağı ele almakta. Chow, yerel bir gazetede yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.

Eşi Bayan Chow ile beraber çoğu Şanghay’lının yaşamlarını geçirdikleri bir apartman dairesine yerleşirler. Chow, günün birinde komşusu olan Su Li-zhen ile tanışır. İkili eşlerinden ayrı tek başlarına eşya nakletmektedirler.

Günler geçtikçe birbirlerine yakınlık duymaya başlayan Su Li-zhen ile Chow, bir zaman sonra garip bir gerçeği öğrendiklerinde şaşkına dönerler. Bu ikilinin eşleri de birbirine yakınlık duymaya başlamıştır. Bu iki evli çiftin evlilikleri hakkında yeniden düşünmeleri gerekmektedir.

Fragman – YouTube

Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995) – IMDb 8.1

Dilwale Dulhania Le Jayenge

Yönetmen: Aditya Chopra
Yazarlar: Javed Siddiqui, Aditya Chopra
Oyuncular: Amrish Puri, Shah Rukh Khan, Farida Jalal

Romantik filmler arasında bulunan Dilwale Dulhania Le Jayenge filminde, Londra’da yaşamakta olan Chaudhry Baldev Singh’e günün birinde Hindistan’dan bir mektup gönderilir.

Gelen mektup eski dostundandır, yıllar önce birbirlerine verdikleri sözü anımsatan bir yazı göndermiştir. Yıllar önce Hindistan’da çok yakın arkadaş olan bu ikili birbirlerinin çocuklarını evlendirmeyi planlamışlardır.

Chaudhry eski dostuna olan yeminini bozmaz ve kızını evlendirmeye karar verir. Fakar çok sevdiği kızını Hindistan’a gelin göndermeden evvel, ona hür bir şekilde ne istiyorsa yapabilmesi amacıyla bir ay süre verir.

Fragman – YouTube

Gün Doğmadan Önce (1995) – IMDb 8.1

Gün Doğmadan Önce

Yönetmen: Richard Linklater
Yazarlar: Kim Krizan, Richard Linklater
Oyuncular: Julie Delpy, Ethan Hawke, Erni Mangold

Gün Doğmadan Önce filmi, tesadüfen birbirleriyle rastlaşan Celine ile Jesse’nin hayat öyküsünü konu ediniyor. Alelade bir Avrupa yolculuğuna çıkan bu ikili, trende tanışıp yolun geri kalanına alışılmadık bir biçimde devam ederler.

Tren Viyana’da durduğunda, trenden inip bir günlüğüne burada kalmak için plan yaparlar. Viyana şehrinin muazzam sokaklarında birlikte gezebilmek için kendilerine bu fırsatı tanırlar. Bu sürede birbirlerine aşka dair bir takım şeyler hissetseler dahi sözlerle ifade edemezler. Emin oldukları ve inandıkları tek şey, gün doğana kadar geçen bu sürede bu gece ilk ve son geceleridir.

Fragman – YouTube

Marriage Story (2016) – IMDb 8.0

marriage story

Yönetmen: Noah Baumbach
Yazar: Noah Baumbach
Oyuncular: Azhy Robertson, Scarlett Johansson, Adam Driver

Uzaktan bakıldığında mutlu ve problemsiz bir çift gibi görünen Nicole ve Charlie, aslında işin gerçeğine bakacak olursak boşanmanın eşiğindedir. New York’tan Los Angeles’a oyunculuk teklifi dahilinde taşınmaya karar veren Nicole, yanında çocukları Henry’i de götürür.

Bu boşanma sürecinde ilişkilerine dair gerçekleri gün yüzüne çıkarırlar ve anlaşmalı olarak ayrılma kararı alırlar. Ancak karşılarına büyük bir sorun çıkar, Henry’nin velayeti işleri karmaşık bir duruma getirir. 92. Akademi Ödülleri çerçevesinde En İyi Film kategorisinde aday gösterilmiştir.

Fragman – YouTube

La La Land -Aşıklar Şehri (2016) – IMDb 8.0

La La Land

Yönetmen: Damien Chazelle
Yazar: Damien Chazelle
Oyuncular: Emma Stone, Ryan Gosling, Callie Hernandez, Jessica Rothe

En yeni romantik filmler arasında bulunan Aşıklar Şehri filmi, sanata dair hayalleri olan Mia ve Sebastian’ın yaşadıklarını konu ediniyor. Oyuncu olmayı çok isteyen Mia ve Jazz kulübü açmayı hayal eden Sebastian tesadüfen bir trafik sıkışıklığında birbirlerine rastlarlar. İkilinin hayallerini kurdukları şeylerin gerçek olması olanaksız hale gelir. Sürekli birbirleriyle karşılaşmaya başlayan Sebastian ve Mia hayallerinin arasında büyük bir aşka adım atarlar.

Fragman – YouTube

Her (2013) – IMDb 8.0

Her

Yönetmen: Spike Jonze
Yazar: Spike Jonze
Oyuncular: Rooney Mara, Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix, Chris Pratt

Geleceğin Los Angeles’ında yaşamını yalnız başına sürdüren asosyal ve çekingen Theodore, döneminin zor bulunan mesleği olan el yazısı mektupları yazmakta. Eşiyle evlerini ayırması ve boşanma sürecine girmesinden dolayı oluşan üzüntüsünden ve yalnızlığından sıyrılmak için sanal bir işletim sistemi alır. Yapay zeka olan Samantha ile geçirdiği güzel zamanlardan sonra aralarında duygusal bir bağ oluşur.

Fragman – YouTube

Saksı Olmanın Faydaları (2012) – IMDb 8.0

Saksı Olmanın Faydaları

Yönetmen: Stephen Chboksy
Yazar: Stephen Chboksy
Oyuncular: Nina Dobrev, Emma Watson, Logan Lerman, Ezra Miller

Amerikalı yazar Stephen Chboksy’nin aynı adlı romanından uyarlanan Saksı Olmanın Faydaları filmi, akran zorbalığına maruz kalan Charlie’nin başından geçenleri konu ediyor. Arkadaşları tarafından devamlı küçük görülen ve dışlanan Charlie, aynı zamanda kendi hayatındaki kişisel problemleriyle uğraşmakla sorunları olan bir gençtir.

Akran zorbalığına maruz kalan Charlie, en yakın arkadaşının kendi hayatına son vermesiyle iyice kötü bir duruma düşer. Liseye başladığında bu yeni okulunda tanışmış olduğu iki kardeş Patrick ve Sam ile kısa süre içinde arkadaş olur. İkili, Charlie’nin hayatın güzelliklerini görüp keyif alması için ellerinden geleni yaparlar.

Fragman – YouTube

Milyoner (2008) – IMDb 8.0

Milyoner

Yönetmen: Loveleen Tandan, Danny Boyle
Yazarlar: Vikas Swarup, Simon Beaufoy
Oyuncular: Freida Pinto, Dev Patel, Irrfan Khan

Bir çok yoksul insanın bulunduğu Hindistan’ın bir kenar mahallesinde yaşamını sürdüren genç Jamal, yetim ve fakirdir ancak idealleri olan bir bireydir. En büyük hayali, Hindistan’ın popüler bilgi yarışmasına katılım göstermek ve yüklü miktarda olan ödülü kazanmaktır.

Jamal, hayalinin bir bölümünü gerçekleştirerek programa katılır hatta herkesi şaşırtarak son soruya dek gelir. Son soruya geçiş yapmadan önce, program sonlanır ve gelecek hafta yayınlanacak olan programa sarkar.

Tüm soruları bilmesi dahilinde bir entrika çevirdiği düşünülerek tutuklanır. Sorgulanan Jamal, soruların hepsini nasıl doğru bildiğini anlatırken bu gizem yavaş yavaş çözülür. Milyoner filmi, En İyi Yabancı Film dalında Oscar almaya hak kazanmıştır.

Fragman – YouTube

Boş Ev (2004) – IMDb 8.0

Boş Ev

Yönetmen: Ki-duk Kim
Yazar: Ki-duk Kim
Oyuncular: Hee Jae, Seung-Yun Lee, Hyuk-ho Kwon

Motorsikleti ile dolaşmayı seven ve rastladığı boş apartman dairelerinde kendisine yeni yaşamlar yaratan Tae-suk yalnız bir erkektir. Tatil gibi sebeplerden dolayı evlerinden kısa bir süre içinde olsa ayrılan insanları gizlice takip eden Tae-suk, boşalan evlerine yerleşir. Fakat bu kez, boş olduğunu zannettiği evde yalnız değildir.

Fragman – YouTube

Before Sunset – Gün Batmadan (2004) – IMDb 8.0

Before Sunset – Gün Batmadan

Yönetmen: Richard Linklater
Yazarlar: Julie Delpy, Richard Linklater, Ethan Hawke
Oyuncular: Julie Delpy, Ethan Hawke, Vernon Dobtcheff

Gün Doğmadan Önce filminin devamı niteliğinde çekilen ve en iyi romantik filmler arasaında bulunan Gün Batmadan filmi, ilk görüşmelerinin üzerinden dokuz sene geçtikten sonra tekrardan yolları kesişen Celine ve Jesse’nin öyküsünü konu ediyor.

Celine sıradan bir Fransız kadını, Jesse ise Amerikalı bir yazardır. Tanışmış oldukları Avrupa gezisi esnasında, Viyana’da birlikte yalnızca bir gün geçiren ikili dokuz senenin ardından tekrar bir araya gelirler. Dokuz yıl öncesinde olduğu gibi sadece bir kaç saatleri vardır.

Fragman – YouTube

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar (2003) – IMDb 8.0

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar

Yönetmen: Ki-duk Kim
Yazar: Ki-duk Kim
Oyuncular: Ki-duk Kim, Yeong-su Oh, Young-min Kim

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar filmi, mevsimlerin adlarından meydana gelen beş kısımdan oluşmakta. Mevsimler arasında on ila yirmi yıl geçerek Budist çırağı olan bir keşişin yaşamını ele alıyor. Küçük bir çocuk olan keşişe Budizm inancı üzerinden hayata dair öğütler verilirken, her kısımda Budizm’e ait farklı semboller kullanılıyor.

Fragman – YouTube

Cinderella Man (2005) – IMDb 8.0

Cinderella Man

Yönetmen: Ron Howard
Yazarlar: Akiva Goldsman, Cliff Hollingsworth
Oyuncular: Renée Zellweger, Russel Crowe, Paul Giamatti

1930’ların Amerika’sında büyük buhranın etkili olduğu dönemde, limanda amelelik yaparak yaşamını sürdüren Jim ailesine bakmakla yükümlüdür. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için severek yaptığı boks sporunu bırakma mecburiyetinde kalmıştır.

Fakat tesadüfen boks şampiyonu Max ile dövüş ayarlanması işleri tersine çevirecektir. Jim, eğer bu karşılaşmayı kazanırsa şampiyon olma şerefine erişecektir. İrlanda kökenli ünlü boksör James Braddock’un yaşam öyküsünden ilham alınan Cindirella Man filmi, üç kategoride Oscar Ödülleri’ne aday gösterilmiştir.

Fragman – YouTube

Kal Ho Naa Ho (2003) – IMDb 8.0

Kal Ho Naa Ho

Yönetmen: Nikkhil Advani
Yazarlar: Karan Johar, Niranjan Iyengar
Oyuncular: Preity Zinta, Shah Rukh Khan, Saif Ali Khan

En güzel romantik aşk filmleri arasında bulunan Kal Ho Naa Ho filminde, asosyal bir yaşama sahip olan Naina’nın hayatı konu edinmiştir. Pek arkadaşı olmayan Naina’nın erkeklere karşı güveni yoktur.

Babası seneler önce intihar etmiş ve bu travmanın acısını halen üzerinde taşıyan Naina, pek anlaşamadığı annesi ve babaannesi ile yaşamaktadır. Mahalleye yeni taşınan Aman ile beraber Naina’nın hayatı değişir. Kısa süre içerisinde birbirlerine sevgiyle bağlanan çiftin evlenmesine Aman’ın Naina’dan sakladığı bir sır engel olacaktır.

Fragman – YouTube

Big Fish – Büyük Balık (2003) – IMDb 8.0

Big Fish

Yönetmen: Tim Burton
Yazarlar: John August, Daniel Wallace
Oyuncular: Albert Finney, Ewan McGregor, Jessica Lange, Helena Bonham Carter

Wiliiam Bloom, babasının kanser sebebiyle ölmek üzere olduğunu öğrendiğinde aile evine geri dönüş yapar. Seyyar satıcı olan babasını yakinen tanımak için onun gençliğindeki yaşamına dair bilgiler edinmeye başlar.

Babasının yaşamına ait söylencelerin tüm parçalarını yerlerine oturtacak ve anlaşması çok zor olan bu adamın hayatını başarılarıyla ve zayıflıklarıyla masaya dökecektir. Daniel Wallace’ın romanından ilham alınan Büyük Balık filminin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturmaktadır.

Fragman – YouTube

My Sassy Girl – Hırçın Sevgilim (2001) – IMDb 8.0

Benim Hırçın Sevgilim

Yönetmen: Jae-young Kwak
Yazarlar: Jae-young Kwak, Ho-sik Kim
Oyuncular: Ji-Hyun Jun, Tae-Hyun Cha, Wok-suk Song

Hırçın Sevgilim filminde; sade, doğal ve iyi kalpli lise öğrencisi Kyun-woo’nun, güzeller güzeli ancak bir o kadar da çılgın ve hırçın sevgilisi Jun Ji-hyun ile birlikte yaşadığı eğlenceli ve duygusal ilişkisi ele alınmaktadır. Hırçın Sevgilim filmi, gösterime girdiği dönemin Güney Kore’sinde, Friend filminden sonra en çok izlenen film olarak listelerde yerini korumuştur.

Fragman – YouTube

Beni Adınla Çağır (2017) – IMDb 7.9

Beni Adınla Çağır

Yönetmen: Luca Guadagnino
Yazarlar: André Aciman, James Ivory
Oyuncular: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Esther Garrel, Amira Casar

İtalya’nın 1983 yılının yazında, on yedi yaşında olan Amerikalı-İtalyan Elio genellikle günlerini İtalya’nın kuzeyinde bulunan 17. Yüzyıldan kalma müstakil evinde kitap okuyarak, klasik müzik ile ilgilenerek ve kız arkadaşı Marzia’yla flört ederek geçirmektedir.

Babası Greko-Romen kültüründe becerisi olan saygın bir profesör, annesi ise çevirmen olan Elio ailesiyle birlikte olmaktan gayet memnun durumdadır. Elio’nun entelektüel birikime sahip olması ve hayata karşı olgun duruşu, onu hali hazırda bir yetişkin gibi gösterse de kalbinde masum kalmış ve şekillenmemiş pek çok şey vardır.

Doktorasını yapmakta olan Amerikalı bir bilim adamı Oliver, günün birinde Elio’nun babasının yaz stajyeri olarak malikaneye gelir. Oliver ve Elio, yaşamlarını tamamen değiştirecek ve bir yaz süresince yeşerecek olan arzunun ışıltısını ve büyüleyici güzelliğini keşfedeceklerdir.

Fragman – YouTube

Sing Street (2016) – IMDb 7.9

Sing Street

Yönetmen: John Carney
Yazarlar: John Carney, Simon Carmody
Oyuncular: Lucy Boynton, Ferdia Walsh-Peelo, Jack Reynor

Romantik film olan Sing Street filmi, sorunlu bir genç olan Conor’un yaşamını ele alıyor. Dublin’de ailesiyle beraber yaşamını sürdüren Conor’un yeni başladığı okuluna uyum sağlama konusunda sıkıntıları vardır.

Sınıf arkadaşları ve öğretmenlerinden kötü davranışlar gören Conor’un tek sorunu bununla kalmamaktadır. Ailesi ile ilişkisi de sarsıntılı olan genç, okul çevresinde rastladığı Raphina’dan hoşlanmaya başlar. Raphina’nın dikkatini çekmek için müzik grubu kurmayı planlar. Conor bu planı sayesinde Raphina’nın ilgisi dahiline girmeyi başarır.

Fragman – YouTube

Little Women – Küçük Kadınlar (2019) – IMDb 7.9

Küçük Kadınlar

Yönetmen: Greta Gerwig
Yazarlar: Louisa May Alcott, Greta Gerwig
Oyuncular: Emma Watson, Eliza Scanlen, Saoirse Ronan, Florence Pugh

En yeni romantik aşk filmleri arasında bulunan Küçük kadınlar filmi, Amerika’da İç Savaş sonrasında hayatlarını idame ettirmeye çalışan dört kız kardeşin yaşamını ele alıyor. Jo, Meg, Amy ve Beth birbirlerinden bambaşka kişiliklere sahip kız kardeşlerdir.

Genç kızlığa geçiş süreçlerinde bin bir türlü dertle boğuşurlar. Babaları Amerikan İç Savaş’ına katıldıktan sonra, anneleriyle beraber hayat mücadelesi vermeye başlarlar. Bu zor dönemde en büyük şansları birbirlerine sahip olmalarıdır. Kız kardeşler bu süreçte en önemli şeyin sevgi olduğunu anlarlar.

Fragman – YouTube

Before Midnight – Gece Yarısından Önce (2013) – IMDb 7.9

Gece Yarısından Önce

Yönetmen: Richard Linklater
Yazarlar: Ethan Hawke, Richard Linklater, Julia Delpy
Oyuncular: Julie Delpy, Ethan Hawke, Seamus Davey-Fitzpatrick

Before Sunrise ve Before Sunset filmlerinin devamı niteliğinde çekilen Before Midnight bu seriye son noktayı koyuyor. İlk karşılaşmanın ardından geçen on sekiz yılın üzerine, bu kez Yunanistan’da buluşan ikili geçen bu süreçte değişime uğramış, farklı hayatlara yelken açmışlardır.

Tüm problemlere ve değişimlere karşın tek değişmeyen unsur birbirlerine duydukları zarif ve masum aşktır. Yunansitan’da geçirecekleri bir günü, geçmişte yaşadıklarını ve karmaşık ilişkilerini ortaya serecekleri samimi bir muhabbete dahil edeceklerdir.

Fragman – YouTube

The Artist (2011) – IMDb 7.9

The Artist

Yönetmen: Michel Hazanavicius
Yazar: Michel Hazanavicius
Oyuncular: Bérénice Bejo, Jean Dujardin, John Goodman, James Cromwell

The Artist filmi, Hollywood’da aktörlerin dibe batışını, aktrislerin ise yükselişini el almaktadır. 1920’lerin sonunda Hollywood sinemasını tamamen değiştirecek teknolojik bir niteliksel değişim yaşandı. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Fragman – YouTube

Amour – Aşk (2012) – IMDb 7.9

Aşk

Yönetmen: Michael Haneke
Yazar: Michael Haneke
Oyuncular: Emmanuelle Riva, Jean- Louis Trintignant, Isabelle Huppert

Seksenli yaşlarında emekli müzik öğretmeni olan Anne ve Georges, kalan yaşamlarını mutluluk ve huzur içinde geçirmeyi dileyen bir çifttir. Kendileri gibi müzikle uğraşan kızları Eva, Avrupada ailesi ile yaşamını sürdürmektedir.

İhtiyar çiftin mutlu yaşamı günün birinde Anne’in beklenmedik bir biçimde felç kalması ile alt üst olur. Georges sevgili eşine elinden geldiğinin en iyisini yaparak bakmaya çalışsa da yapabileceği şeyler sınırlıdır.

Georges en sonunda iki adet hemşire tutmakta karar kılar. Onca yıllık mutlu evliliklerinin sonunda, bir kez daha bağlılık testine tabii tutulacaklardır. 2012 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanan filmin yönetmen koltuğunda Michael Haneke oturmaktadır.

Fragman – YouTube

Let the Right One In – Gir Kanıma (2008) – IMDb 7.9

Gir Kanıma

Yönetmen: Tomas Alfredson
Yazar: John Ajvide Lindqvist
Oyuncular: Lina Leandersson, Kåre hedebrant, Per Ragnar

Romantik film olan Gir Kanıma filminde, daima dışlanan bir gencin yakın arkadaşı vasıtasıyla kaderden, yaşamdan ve kötü okul arkadaşlarından yaşadıklarının hesabını sormasının öyküsü ele alınıyor. Stockholm’ün kenar mahallelerinde annesiyle beraber yaşayan Oscar’ın garip yaşamı anlatılmakta.

Oskar sık sık şehir dışında yaşamakta olan babasını görmeye gitmektedir. Okul arkadaşları tarafından küçümsenilen ve aşağılanılan Oskar, tüm bunların intikamını alacağı günü hayal etmektedir.

Bir gece soluk benizli Eli adındaki bir genç kızla tanışır. Bu tuhaf kızla yakın arkadaş olurlar ve birlikte güzel vakit geçirirler. Ancak Eli, herkesten gizlediği bir sırra sahiptir. Vampir olan Eli, bu gerçeği Oskar’la olan arkadaşlığına yansıtmamayı denese de bir süre sonra ikilinin başına gelmeyen kalmaz.

Fragman – YouTube