Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Peniste mantar oluşması erkeklerin rahatsız olduğu sorunların başında gelmektedir. Farklı sebeplerden olduğu oluşan penis mantarı her erkeğin başına gelebilmektedir. Peki penis mantarı neden olur? Peniste mantar nasıl tedavi edilir?Mantar, sadece genital bölgede değil vücudun neresinde oluşursa oluşsun neden olmuş olduğu olumsuz görüntü yüzünden öz güvenini düşüren bir sorundur. Penis mantarı tedavisi için geç kalındığı zaman yayılmaya müsait olan mantar daha elverişli bir yaşam ortamı hazırlayacak olduğundan dolayı geç tedavi edilir.

Penis Mantarı Nedir?

Peniste mantar, candida adlı bir maya yüzünden meydana gelmektedir. Çoğunlukla condom kullanılmadan yapılan cinsel ilişki yüzünden oluşan penis mantarı, üç gün içerisinde geçiyor olsa bile bazen uzun süreli olabilir. Kızarıklık, pullanma, sulanma ve kaşıntı gibi şikayetler ile kendisin gösteren penis mantarı, özellikle sıcak yaz günlerinde kendisini göstermektedir.

Penis Mantarı Neden Olur?

Peniste mantar nedenleri arasında tek hücreli bir zararlı canlı olan Candida isimli bir maya bulunmaktadır. Fakat cinsel birleşim sırasında korunmama, antibiyotik kullanımı gibi durumlar peniste mantara neden olabilir.

Penis mantarının oluşumu ile alakalı olarak hijyene dikkat etmemek gibi biliniyor olsa bile bu sorunun oluşmasında farklı nedenler bulunmaktadır. İşte penis mantarı nedenleri;

Hijyen Sağlanmaması

Mantarlar, nemli ve sıcak ortamda çoğalırlar. Hijyen konusuna yeteri kadar önem verilmezse candida mantarının üremesi için uygun bir ortam oluşturulur. Özellikle fazla kilosu olan kişilerde deri katmanlarının oluşması ve bu yüzden kasık bölgesinin terlemesi penis mantarı hücrelerinin çoğalmasına neden olur.

Peniste mantar olan bir kişinin havlusunu, banyo lifini ve iç çamaşırı gibi özel eşyalarının kullanılması mantarın bulaşmasına neden olur. Ayrıca düşük bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde de penis mantarı gözükebilir.

Korunmasız Cinsel Birliktelik

Kadınların birçoğu yaşamlarının bir döneminde vajinal mantar sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Vajinal mantara yakalanmış bir kadın ile korunmasız cinsel birliktelik yaşamak da penis mantarı oluşma riskini arttırıyor.

Condom gibi koruyucusuz cinsel birleşimin penis mantarının en yaygın nedenleri arasında biliniyor olsa bile çok eşlilik gibi durumlarda da görülebiliyor. Bu yüzden mantardan ve diğer sağlık sorunlarından uzak durulması için korunmasız cinsel birliktelikten uzak durulması gerekir.

N-9

Nonoxynol-9 adı ile de bilinen, farklı temizlik ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılan N-9, sperm öldürücü özelliği nedeni ile bazı prezervatif üretici şirketler tarafından üretim aşamasında kullanılır.

Fakat bu kimyasal, özellikle hassas ciltlere sahip olan erkeklerin penisinde yaralanma ve tahrişe neden olur. Tahriş ve yaralanmanın sonucunda da peniste mantara karşı savunma ortadan kalkar.

Antibiyotik Kullanımı

Erkeklerin penis ve kasık bölgesinde yani genital bölgesinde, hijyen dengesini sağlamakta olan faydalı bakteriler bulunur. Fakat belirli bir sağlık sorunu kaynaklı olarak antibiyotik kullanılması bu bakterilerin ölmesine neden olur. Bu durum sonucunda da mantar hücreleri kolay bir şekilde üreyebilir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığına sahip olan kişilerin idrarında mantarların üremesine uygun bir ortam hazırlayabilecek oranda şeker bulunabilir. Bu yüzden şeker hastalarında peniste mantar oluşma ihtimali daha yüksektir.

Penis Mantarı Belirtileri

Peniste mantar genellikle peniste kızarıklık ve kaşıntı olarak gözükür. Fakat her kızarlık ya da kaşıntı sorunu da genital mantar oluştuğu anlamına gelmez. Fiziksel aktivite ve hava sıcaklığından dolayı penis tahrişi olmuş olabilir. Penis mantarı belirtileri arasında penisin baş bölgesinde ve sünnet çizgisinde beyaz lekeler ya da şişme oluşmasıdır. Diğer belirtiler ise;

  • Penisin tahriş olması
  • Cinsel birliktelik sırasında ya da idrar yaparken oluşan ağrı
  • Penisten gelen kalın, kötü kokulu beyaz akıntı

Peniste mantar belirtileri görülür görülmez doktora başvurmanız gerekir. Penis mantarı tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Penis Mantarı Tedavisi

Erkeklerde genital mantar tedavisi için ilaç türleri arasında en popüler olan antifungal özelliğe sahip olan merhem ve kremler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi doktorunuz tarafından verilmesi gerekir. Uygun tedavi yönteminin belirlenmesinin sonrasında uygulamaya başlanır.

Eğer geçen süre zarfı içerisinde bölgede iyileşme meydana gelmez ise farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Nizorel içermekte olan şampuan türleri, düzenli olarak kullanıldığı zaman penis mantarını yok eder. Özellikle kaşıntılı olan mantar türlerinde klotrimazol kremler kullanılır.

Penis Mantarı Bitkisel Tedavi

Erkeklerde genital mantar için bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bu bitkisel tedavi yöntemlerini doktorunuza danışmadan uygulamamanız gerekir. Peniste mantar tedavisi için evde yapılacak yöntemler:

Mercanköşk Yağı: Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabilen mercanköşk yağı mantar tedavisi için kullanılabilir.

Sarımsak: Antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile birlikte, mantarın yayılmasını önler. Ayrıca mantarın neden olmuş olduğu kaşıntı ve iltihaptan da kurtulmak için kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı: Genital mantar tedavisi adına kullanılmakta olan Hindistan cevizi yağı, mantarı yok eder. Ayrıca mantar yüzünden oluşacak olan iltihabı azaltacaktır.

Limon suyu: Mantar oluşumunu engellemekte olan limon suyu, ılık suyun içerisine iki çorba kaşığı eklenerek uygulanabilir. Genital mantar geçtikten sonra bırakılması gerekir.

Penis Mantarından Korunmak İçin

Penis mantarı oluşmasını engellemek için vücudun temiz tutulması önem arz eder. Nemli ortamda meydana gelen ve çoğalan penis mantarını engellemek için; duştan sonra kasık bölgenizi güzel bir şekilde kurulamak ve temiz iç çamaşırı kullanmak olacaktır.

Cinsel birliktelik sırasında korunmayı unutmayın. Bu durum sadece penis mantarından korunmak adına değil, cinsel yollar ile buluşan diğer sorunlardan koruyabilir.

Kasık bölgenizde ter oluştuğunu hissederseniz bu bölgeyi kurulayarak mantar için uygun ortamın oluşmasının önüne geçin.

Bilinçsiz ve gereksiz yere antibiyotik kullanımından uzak durarak, penis bölgesinde bulunan yararlı bakterilerin ölmemesini sağlayabilirsiniz. Bu bakteriler mantara karşı sizi koruyacaktır.