PCT Prokalsitonin Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği

PCT bir tür kan sayım testidir. Tiroid C- hücreleri tarafından üretilmektedir. PCT, prokalsitonin olarak da bilinmektedir. Tiroid bezinde, bağırsaklarda ve akciğerde üretilir. PCT düşüklüğü nedir, belirtileri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları içeriğin devamında yer alıyor.

Prokalsitonin, iltihaplanmalar ve enfeksiyondan kaynaklı olarak ani bir şekilde yükselebilir. Başlı başına hangi hastalık ya da enfeksiyon olmuş olduğu belirlenemez. Bu konuda yalnızca veri elde etmek için olanak sağlar. Peki, prokalsitonin yüksekliği nedir, nedenleri nelerdir?

PCT (Prokalsitonin Testi) Nedir?

PCT yani Prokalsitonin testi, bir kan tahlilidir. Kanda bulunan prokalsitonin miktarını ölçer. Prokalsitonin testi, bakteriyel enfeksiyonlarının teşhis edilmesi adına kullanılır. Prokalsitonin testi, bakteriyel enfeksiyonlarında varlığını tespit edilmesi için kullanılabilen beyaz kan hücresi sayımı, kan kültürü testi ve yüksek ateşten daha önce sonuç verebilmektedir.

Prokalsitonin, kalsitonin hormonu salgılamadan önce ortaya çıkmakta olan bir polipeptitdir. Tirpit bezi tarafından salgılanır. Ciddi bir bakteriyel enfeksiyonun bir saat ila dört saat sonrasında bağışıklık hücreleri de prokalsitonin üretmeye başlar. Bu durum sonucunda da değerler yüksek çıkar.

Prokalsitonin seviyesi yalnıza bakteriyel ve dahili olan enfeksiyonlarda yükselmektedir. Virüsler gibi diğer patojenlerden kaynaklı olan enfeksiyonlarda değerlerde artış gözükmez. Kanda bulunan değer tiroit kanseri neden ile de yüksek çıkabilmektedir.

PCT aynı zamanda sağlık sorunlarını izlemek için ve tedavi konusunda gözlemler yapılması için kullanılır. Prokalsitonin değeri, ameliyat sonrasında oluşan yaralanmalarda, darbe alınması nedeni ile meydana gelen yaralanmalarda, pnömoni ve viral enfeksiyonların gelişimini belirlemek adına kullanılabilir.

PCT Normal Değerleri Kaçtır?

Prokalsitonin tek başına istenebilecek olduğu gibi farklı testler ile beraber de istenebilir. PCT değerinin normal aralıklarda olması önem arz eder. Prokalsitonin normal değeri < 0.05 ng/mL’dir. Sepsis ya da septik şok olan hastalarda bu değer 1000 ng/mL’ye kadar çıkabilir. Prokalsitonin testi değeri hastalığın ciddiyetini göstermektedir.

PCT yüksekliği ya da düşüklüğü hakkında şüpheleriniz var ise tedavi için Dahiliye bölümüne gitmeniz gereklidir. Doktorunuz gerekli olan muayene ve teşhisin ardından uygun olan tedaviyi uygulayacaktır.

PCT Yüksekliği Nedir?

Prokalsitonin değeri normal olması gereken değer aralıkları dışında farklı aralıklarda olabilmektedir. Değerlerin sağlıklı bir insanda yüksek olmasına pek fazla karşılaşılmaz. Eğer kanda prokalsitonin yüksekliği var ise bu bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu yüzden doktorunuz ile görüşmenizde yarar var.

Kanda bulunan yüksekliğin nedenleri birden fazla olabilir. Bu nedenler arasında böbrek yetmezliği, tiroid kanseri, kan zehirlenmesi, menenjit, multi organ yetmezliği, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, idrar yolu enfeksiyonu ve zatürrenin yanı sıra yanıklar, travmalar, kanser, ameliyat ve ani şoklarda değerin yüksek olmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

PCT Düşüklüğü Nedir?

PCT düşüklüğü kanda bulunan düşük prokalsitonin testi değeri minör bir bakteriyel enfeksiyona işaret edebilir. Prokalsitonin testi düşüklüğü ile karşılaşıldığı zaman enfeksiyonun az bir bölgeyi etkilemiş olmasına ve vücudun diğer bölgelerine yayılmamış olması olarak yorumlanmaktadır.