Migren

Migren, baş ağrılarının en şiddetlisidir. Herhangi bir dönemde başlayabilen ve ilerleyen dönemlerde sıklığı azalan, kendisini tekrar edebilen bir baş ağrısı türüdür. Baş ağrısı gün içerisinde yaşanan sağlık sorunlarının başında gelmeye başladı.Özellikle göz, şakak ve ense çevresinde başlayan, ağrının türüne göre de hareket ettikçe kötüleşen, ataklar halinde oluşan migren ağrıları hakkında merak edilen her şey içeriğin devamında yer alıyor.

Tükenmişlik ya da bitkinlik hissi, boyunda ve ense bölgesinde sertleşme sürekli olarak sinirlilik hali gibi migren belirtisi bir arada görülüyorsa tehlikeli bir migren atağının habercisi olabilir.

Çoğu zaman kusma, sese ve ışığa hassasiyet gibi durumların baş göstermiş olduğu migren, on beş ve elli yaş arasında sık bir şekilde görülebilmektedir. Aynı zamanda da regl dönemlerinde de görülmektedir.

Migren kendisine has olan belirtisi yanında genellikle baş ağrılarını ifade etmek adına kullanılmakta olan bir terim. Günlük yaşamı olumsuz bir şekilde etkileyen migren ağrıları belirtisi ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

Migren Nedir?

Migren, kişinin yaşamında uzun dönemlerdir var olan, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilmekte olan ağrı ataklarının bulunmuş olduğu, eşlik eden birçok belirtisi olan bir sağlık sorunudur.

Migren atakları sırasında hastanın yaşam standartları düşmektedir. Ebeveynlerinde migren olan çocuklarda migren görülme olasılığı daha yüksektir. Çevresel ve genetik faktörlerin beraber rol almış olduğu bir rahatsızlıktır.

Migren genellikle ışık, ses ve kokulara duyarlılık ile ilişkili olmaktadır. Buna kusma ve mide bulantısı eşlik edebilir. Bu tür baş ağrısı çoğunlukla da başın yalnızca bir tarafını etkiler fakat bazı durumlarda başın her iki tarafında ağrıya neden olabilirler.

Ağrı çoğu kez vurma ya da zonkluyor gibi tanımlanabilir. Zaman zaman yaşanan migren atakları episodik migren olarak tanımlanmaktadır. Ataklar son doksan gün içerisinde on beş gün ve üzerinde oluyorsa bu duruma kronik migren ismi verilir.

Kronik migrene genelde kaygı bozuklukları, uyku sorunları ve depresyon eşlik etmektedir. Kronik migren tedavisi yapılmadığı zaman daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Auralı migren ve aurasız migren olmak üzere iki farklı türde migren tipi bulunur. Migren çoğu kez nörolojik herhangi bir belirti ve bulgu olmadan ortaya çıkıyorsa buna aurasız migren denir.

Ağrıların hemen öncesinde bir saat kadar sürebilen geçici nörolojik belirtiler görülüyorsa da auralı migren denilmektedir. Migren her yaşta görülebilmektedir fakat en fazla on beş ve elli beş yaşlara arasında ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda regl döneminden itibaren daha sık bir şekilde görülebilir.

Migren Neden Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda migren neden olur sorusuna kesin bir cevap verilememektedir. Fakat, beyindeki anormal bir aktiveteden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Ancak migren tetikleyicileri şunlardır;

Yorgunluk, omuz ya da boyun gerginliği, kötü duruş, yetersiz uyku migreni tetikleyebilir. Kadınlar değişen hormon oranlarına bağlı olarak regl döneminde migren belirtisi yaşayabilirler. Stres, anksiyete, heyecan, depresyon ve şok gibi duygusal tetikleyiciler migreni tetikleyebilir.

Fermante edilmiş ürünler, karides, midye, kalamar, baharatlı yiyecekler, kızartılmış yiyecekler, salamura edilmiş ürünler, bakla, maya, marine edilmiş ürünler, kakao, asitli içecekler, çay, kahve, çikolata, sakatatlar, alkollü içecekler gibi bazı ürünler migreni tetikleyebilmektedir.

Bazı uyku hapları, hormon tedavisi ilaçları, doğam kontrol hapları migren tetikleyicileri arasında bulunmaktadır. Parlak ışıklar, fazla su kaybı, alışkın olunmayan kokular, yüksek sesler, yüksek sıcaklık değişimi gibi durumlarda migren ataklarını tetiklemektedir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtisi her kişide farklılık gösterebilir. Migren ataklarına göre kronik migren belirtileri farklı olabilir. Ataklar dört saat ile üç gün arasında sürebilir. Ağrılara ek olarak migren belirtisi olarak bilinen semptomlar eşlik edebilir;

 • Kusma
 • Yeme isteği
 • Sese karşı hassiyet
 • Bulantı
 • Depresyon
 • Bitkinlik
 • Görme sorunları
 • Yüzde karıncalanma
 • Düşük enerji
 • Kokuya karşı hassasiyet
 • Sürekli ve düzenli bir şekilde esneme
 • Yüzde uyuşma
 • Sinirli olma hali
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Baş dönmesi
 • Ensede sertleşme
 • Bayılma hissi
 • Baş bölgesinin tamamında zonklama
 • Parlak ışıklar, şekiller görme
 • Konuşma bozukluğu
 • Başın bir bölgesinde acı hissi
 • Yüzde, bacaklarda ve kollarda iğne batması hissi

Migren Belirtileri

Migren Evreleri Nelerdir?

Migren evreleri ya da belirtilerinin tek başına görülmesi migren tanısı koymak adına yeterli olmayacaktır. Uzun süren ve yoğun baş ağrıları başlamadan önce migren belirtisi kendisini göstermeye başlar. Migrenin bu evresine ön belirti evresi denmektedir.

Auralı migrende aura, bu evrede belirir. Bu esnada kişi görmede, konuşmada, hareket etme gibi faaliyetlerde zorluk çekebilir. Bu evreden sonra atak evresi görülür. Bu evre, asıl migren ağrısının en şiddetli ve en yoğun bir şekilde yaşanmış olduğu bölümdür.

Migren atağı evresinde görülen belirtiler haftalar boyunca sürebilir. Bulantı, ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi migren belirtisi görülebilir. Bundan sonra belirti sonrası evreye girilir. Bu evrede genellikle ruh halinde değişiklikler gözlemlenir. Kişi oldukça mutlu olabileceği gibi kendisini bitkin de hissedebilir. Baş ağrısı rahatsız edici bir durum alabilir.

Migren Ağrısı Nasıldır?

Migren ağrısı kendisini baş bölgesinde rahatsız verici bir sızı biçiminde kendisini göstermektedir. Hafif olarak başlayan bu ağrı gerekli önlemler alınmaz ise şiddetli bir hal ağrır.

Migren ağrısı beyni delen, zonklayan ve kafaya darbe almış hissi yaratan şeklinde tanımlanır. Migren ağrısı genellikle beynin ön bölgesini etkilemektedir. Genel olarak kafanın tek bölgesinde hissedilebilen ağrı iki tarafta da hissedilebilir.

Migren Teşhisi

Migren tamamen tedavisi olan bir hastalık değildir. Migren belirtisi gösteriyorsanız eğer nöroloğa görünmeniz gerekli. Migrenden tamamen kurtulmasanız bile belirtilerin görülmesinin önüne geçmesini engelleyerek normal hayatına devam edebilirsiniz.

Migren belirtisi ile birlikte doktora göründüğünüz zamanda migren teşhisi ve tanısı konulabilmesi için bazı testler istenebilir. MR ya da BT sonucunda beyinde anormal şekiller, tümör ya da tıkanıklık olup olmamış olduğu tespit edilir. Migren testi sonucuna göre migren tedavisi şekil alır.

Migren Tedavisi

Migren tedavisi, migren ataklarını önlemeyi ve ortaya çıkan belirtileri hafiflemeyi hedeflemektedir. Bu yüzden doktorunuz size ağrı kesici ya da migren ilaçları verebilir. Bu ilaçları doktorunuzun önermiş olduğu şekilde kullanmalısınız.

Ağrı kesici, migren ataklarınızın önüne geçemese bile belirtilerin yaratmış olduğu olumsuzlukları ve baş ağrısının sebep olmuş olduğu isteksizliği azaltabilir. Halk arasında migren ilaçları olarak bilinen önleyici ilaçlar düzenli olarak alınmaktadır.

Ancak migreni kesmek için değil migren ataklarının aralığını uzatmak adına kullanılır. Migren atakların şiddeti ve sıklığı azaltılarak kişinin rahatlamasını sağlar. Bu ilaçların kullanımı doktor kontrolünde olması gerekli.

Düzenli olarak kullanılmaması ya da fazla dozda ilaç alımı yoğun baş ağrısına sebebiyet verebilir. Bu ilaçların emzirme ya da hamilelik döneminde kullanılması risk arz edebilmektedir.

Bu yüzden hamilelik şüpheniz ya da hamileyseniz bu durumu kesinlikle doktora bildirmeniz gerekiyor. Işık almayan, sessiz bir odada uyumak da migren atağına iyi gelebilmektedir. Bu yüzden ışık almayan sessiz bir odada vakit geçirebilirsiniz.

Yeterince uyuma, iyi dinlenme, bol su tüketimi, düzenli olarak egzersiz, bazı gıdaların kullanılmasının önüne geçilmesi gibi yaşam tarzında değişiklikler yaparak migren sıkılığını azaltabilirsiniz.

Migren Bitkisel Tedavi

Migren, günlük hayatı olumsuz etkilediğinden dolayı kişiler bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurabilmektedir. Bu bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar olduğunu unutmayın. İşte migren bitkisel tedavi yöntemleri;

Lavanta

Migreni geçirmek için bir bardak suyu kaynatın. Suyun içerisine bir tutam lavanta ekleyin. Düzenli olarak günde bir kere içebilirsiniz. Migren ağrısını azaltmak için lavanta yağı da kullanabilirsiniz. Şakak ve ensenize lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Lavanta, migren tedavisi sırasında yardımcı olacaktır.

Mayıs Papatyası

Mayıs papatyasını, migren ağrısının tedavisi için çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Gün içerisinde bir bardak mayıs papatyası içtiğiniz zaman migren ağrısını azaltmada etkin bir rol oynayabilir.

Limon

Migren atağı başlamadan önce limon suyu kullanabilirsiniz. Limon, migren ağrısını azaltmak için kullanılmaktadır. Migren ağrısını azaltmak adına taze sıkılmış olan limon suyunun içerisine iki çay kaşığı himalaya tuzu ekleyin ve tuz eriyene kadar karıştırın. Daha sonra karışımın içerisine normal su ekleyin. Sonra tüketin. Migren ağrısını azaltmada yardımcı olabilir.

Ihlamur

Migren ağrısını azaltmak ve hafifletmek için ıhlamur içebilirsiniz. Ihlamuru çay şeklinde günde en fazla üç defa tüketebilirsiniz.

Melisa Otu

Melisa otunu çay şeklinde tüketebilirsiniz. Kaynamış bir su bardağı suyun içerisine melisa otunu alarak tekrar kaynatın. Güzel bir şekilde kaynamış olduktan sonra demlenmesi için bekleyin. Ilık forma geldiği zaman tüketin.