Mide Bulantısı

Mide bulantısı sorunu her yaştan her insanda görülebilecek bir sorundur. Bazen bir hastalık belirtisi olabilen mide bulantısı, tüketmiş olduğunuz bir gıdanın dokunması ile de olabilir. Mide bulantısı durumunda ilaç yerine bazı yiyecekler mide bulantısına iyi gelmektedir.

Birçok sebebe bağlı olarak gelişmekte olan mide bulantısı ve kusma günlük hayatı zor bir hale getiren sorundur. Kısa ve uzun sürekli olarak gelişen mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısını geçirmek için ne yapmalı?

Mide bulantısı, kişlerin en fazla karşı karşıya kalmış olduğu sağlık sorunlarından bir tanesidir. Görülme sebebi ise genelde aşırı alkol kullanımı, vertigo, gıda zehirlenmeleri, migren, stres, araç tutması ve kaygıdır.

Mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi sonuçları ile birlikte günlük yaşamı zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Mide bulantısı, bazı hastalıkların ya da vücutta meydana gelmiş olan ani değişimlerden kaynaklı olabilmektedir.

Bu yüzden öncelikle mide bulantısı nedenleri bilmek ve bulmak gerekir. Eğer sık bir şekilde karşı karşıya kalıyorsanız kesinlikle doktora başvurmanız şart. Özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantısı farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Mide Bulantısı Nedir?

Birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilmekte olan mide bulantıları sonrasında gelen kusma hissi ile birlikte birleşince günlük yaşam oldukça zor bir hale gelebilir. Bulantıların nedenleri arasında araba tutması, hamilelik, stres ve kokular gibi sebepler olabileceği gibi ciddi hastalıklar da olabilir.

Birden fazla hastalığın habercisi olabilir. Sıklıkla sindirim sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlık durumunda ortaya çıksa bile baş dönmesi gibi başka bir sebep olarak düşünülebilir.

Mide bulantısı ve kusma herhangi bir hastalığın özel bir belirtisi değildir. Kalp krizi, mide bağırsak enfeksiyonları ve menenjit gibi birden fazla farklı hastalıkta görülebilmekte olan belirtilerdir.

Göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı ya da krampları, bayılma, bulanık görme, zihin karışıklığı, yüksek ateş, boyun ağrıları, nemli cilt, kusmuk içerisinde kan, hızlı nefes alma ve çarpıntı gibi belirtiler ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Bu belirtileriden biri ya da birkaçı mide bulantısı ile birlikte sizi rahatsız ediyorsa en kısa süre içerisinde doktora görünmeniz gereklidir.

Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

Mide bulantısı nedenleri herhangi bir neden bağlı olmaksızın beyin ile alaklı olabilmektedir. Bu tür bulantılarda herkesin sahip olmuş olduğu geçirici yöntemi vardır. Bir parça tuzlu yiyecek tüketmez, dışarı çıkıp nefes alma, derin nefes alıp verme gibi. İşte mide bulantısı nedenleri;

 • Stres
 • Gıda zehirlenmesi
 • Araç tutması
 • Asitli içecekler
 • Baş dönmesi
 • Migren
 • Hamilelik
 • Gribal enfeksiyon
 • Ülser
 • Çölyak hastalığı
 • Beyin tümörü
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Alkol ve alkol ürünlerinin kullanımı
 • Gastrit
 • Tansiyon
 • Şeker hastalığı
 • Mide hastalıkları

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı daha fazla hamileliğin ilk dönemlerinde görülmekte olan bir durumdur. Bu dönemde görülme olan mide bulantısı genelde fizyolojik nedenlere bağlı olarak örülmektedir. Aynı zamanda da hamilelik belirtileri arasında bulunur. Bu dönümde görülmekte olan mide bulantılarının sebebi ise östrojen ve Beta HCG hormonlarının oranının artmasıdır.

Mide ve Bağırsak Nedenli Bulantılar

Mide bulantısı, gergin mide, mide fıtığı, gergin bağırsak, mide tahrişi, pankreas rahatsızlıkları, hepatit, reflü, bağırsak zarının tahriş olması, safra kesesi hastalığı, virüs kökenli kabız, adet dönemi ve böbrek rahatsızlığı gibi durumlarda sık bir şekilde görülebilmektedir. Ani ve geçici olan bulantılarda zaman kaybedilmeden doktora danışmak zorunludur.

Beyin Kaynaklı Bulantılar

Mide bulantısının en fazla görülmüş olduğu durumlardan bir tanesi de şiddetli migren ağrıları ile birlikte olmaktadır. Aynı zamanda da baş dönmesine sebep olan migren ağrıları şiddetli boyutları vardağı zaman dinlenmeniz gerekir.

Mide bulantısına neden olan faktörler; beyin tümörleri, menenjit ve kafa travması olabileceği gibi beyin sıvısı ve omurilik ile ilgili hastalıklar da bu durumu tetikleyebilmektedir.

Kulağa Bağlı Bulantılar

İç kulak enfeksiyonu ve vertigo gibi sorunlar da mide bulantısına neden olabilir. İç kulak problemleri sebebi ile meydana gelen mide bulantıları özellikle araba içerisindeyken kendisini gösterir. Mide bulanmasının esas sebebi aslında arabaya bağlı değil kulağa bağlı denge bozukluğudur.

Gıdalara Bağlı Bulantılar

Dışarıda kalarak bakteriye maruz kalmış olan yiyecekleri tüketmek aşırı mide bulantısı ve sonrasında da kusma yapar. Aynı zamanda ateşi ve baş ağrısını birlikte getiren gıda zehirlenmesi kısa süreli olabilecek olduğu gibi uzun süreli de olabilmektedir.

Strese Bağlı Bulantılar

Sıkıntıya ve sterse bağlı mide bulantıları en fazla görülen sorunlar arasında bulunuyor. Kusma ve bulantı durumlarının görülmüş olduğu gibi yeme bozuklukları da sık bir şekilde görülür. Bazı ruhsal sorunlarda bulantıyı etkiler. Bunlardan bazıları; bulimia nevroza, sosyal anksiyete bozukluğu, anoreksiya nervoza ve yaygın anksiyete bozukluğudur.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısının birçok fazlı nedeni olabilmektedir. Bu nedenler arasında en fazla görülen mide bulantısı nedenleri; araç tutması, fazla alkol kullanımı, gıda zehirlenmeleri, migren, kaygı, vertigo ve strestir.

Hamilelik döneminde de yaşanan bulantılar oldukça yaygın olabilmektedir. Bazı yiyecekler mide bulantısına iyi gelirken bazıları da daha fazla şiddetlendirebilir. Eğer sürekli olan mide bulantısı yaşıyorsanız ve nedenini tam olarak bilemiyorsanız doktora başvurmanızda fayda var.

Günlük olarak başınıza gelen, ciddi bir rahatsızlık nedeni ile olmuyorsa mide bulantısı bazı uygulamalar ile geçebilmektedir. Uzun süre sürdüğü zaman doktora başvurmanız gerekir. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı;

 • Temiz hava almak mide bulantısına iyi gelmektedir. Böylelikle bulantı sonrasında gelebilecek olan ani sıcaklama da azalır.
 • Gerçek olduğunu bildiğiniz kolonya koklamak. Sahte kolonya koklamak sizi kör edebilir.
 • Bulantı ile beraber baş dönmeniz var ise kısa bir süre uzanabilirsiniz.
 • Eğer yol tutması nedeni ile mide bulantısı yaşıyorsanız tuzlu yiyeceklerden yiyebilirsiniz.
 • Bulantı sonrasında kusarsanız vücudun su kaybının önüne geçilmesi adına sıvı tüketmek gereklidir. Ancak alınacak olan sıvıyı yavaş yavaş ve yudum yudum tüketmek gerekli. Eğer hızlı içilirse midenin tekrar bulanmasına neden olabilir.
 • Limonata gibi ekli olan içeceklerden çok az içmek.
 • Mide bulantısı sırasında yoğurt tüketebilirsiniz.
 • Gazoz, kola gibi gazlı içecekler ile birlikte, Türk kahvesi, çay ve instant kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Mide bulantısını tetikleyebilecek olan kötü kokulardan uzak durmanız gerekli.
 • Yağlı ve ağır yemek tarifleri tüketmekten kaçınmalısınız. Özellikle kızartma tarzı yemeklerden uzak durmanız gerekli.

Mide Bulantısı Tedavi

Mide Bulantısı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bulantı yaşanmış olduğu zaman ilk olarak kesinlikle doktora başvurmanız gerekli. Altta yatan ciddi bir sorun belirlenmezse doktorunuzun yürütmüş olduğu tedaviye ek olarak bulantıyı hafifletmek için evde yapabileceğiniz bazı tedaviler bulunmaktadır.

Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler kusma, mide ağrısı gibi belirtileri de geçirecektir. Aşağıda yer alan yöntemleri denemeden önce doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. İşte mide bulantısı bitkisel tedavi yöntemleri;

Papatya ve Rezene Çayı

Papatya çayı ve rezene çayı mide bulantısını geçirme konusunda etkili birer çaydır. Çay yapılmış olduktan sonra küçük yudumlar ile tüketilmesi gereklidir. Çok fazla sıcak olmamalı, tatlandırmak için şeker yerine bal tercih edilmelidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi sindirimi harekete geçirecektir. Yağlı ve ağır besinlerin sindiriminde etkili olduğu gibi kabızlığa da iyi gelmektedir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman mide ağrılarına karşı önem olarak kullanılabilmektedir.

Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi katarak günlük olarak tüketirseniz eğer sindirimi düzenlemeye yardımcı bir etki gösterecektir. Gastrit hastalığınız var ise tüketmeniz önerilmez.

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları adına faydalı bir bitkidir. Zencefil, mide bulantısını geçirme konusunda etkili birçok bileşeni bünyesinde barındırır. Bu bileşenler sindirim fonksiyonunu düzene sokan ve teşvik eden özellikler barındırmaktadır.

Özellikle taze zencefeli dilimlemiş olduktan sonra üzerine kaynar su dökerek hazırlayacak olduğunuz çay da mide bulantısına iyi gelecektir.

Yoğurt

Yoğurt, mide dostu bir besindir. Bu yüzden mide ağrısını ve bulantısını geçirmek için kullanılır. Yoğurt, probiyotik özelliği ile bağırsak florasını düzenleyerek sindirime yardımcı olmaktadır.

Patates

Kabuğu ile beraber haşlanmış patates mide ağrısına iyi gelen besinler arasında bulunur. Fazla aside bağlı mide bulantılarında asidi emerek midenin dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

Kekik Çayı

Kekik ile birlikte hazırlanmış olan çayı içmeniz mide bulantısına iyi gelecektir. Aynı zamanda da kekiğin kendisinin ağızda çiğnenmesi etkili olacaktır. Mide ülseri, kan pıhtılaşma sorunu, mide kanaması ve mide ülseri riski olan kişilerin kullanılması önerilmez.

Nane Limon

Nane mentollü olduğundan dolayı mide bulantısı hissine iyi gelebilir. Bağırsakta ve midede sakinliğe sebep olduğundan dolayı da bulantıyı geçirir.

Elma

Elma, lifli yapısı ile mide bulantısına sebep olan toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırır.

Maydanoz

Yemekten sonra maydanoz çiğnemek mide bulantısını bastırır.

Tarçın

Yarım yemek kaşığı tarçın tozunu bir bardak kaynamış suyun içerisine atarak karıştırın ve yavaş bir şekilde için. Bu karışım mide bulantısına iyi gelecektir fakat gebeler için önerilmemektedir.

Pirinç Suyu

Bir bardak beyaz pirinci bir bardak suyun içerisinde kaynatın. Sonrasında karışımı süzün ve pirinç suyunu yavaş bir şekilde için. Beyaz pirinç, sindirimi daha kolay olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Pirinç suyu, gastrite bağlı mide bulantısına iyi gelmektedir.

Pelin Otu

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir tutam acı pelin bitkisi koyun ve bal koyarak tüketin. Pelin otu içinde toz haline getirin. Daha sonra bir gram şeklinde tüketin.