Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, yeni diyet programı arayan kişilerin kesinlikle karşısına çıkmıştır. Kotejenik diyet nedir, ketojenik diyette ne yenir sorusunun cevabı merak ediyorsanız yazının sonuna kadar okumanız gerekli. Ketojenik beslenme listesi merak ediyorsanız kesinlikle yazıyı sonuna kadar okuyun.

Son dönemlerde popüler ve tercih edilmekte olan diyet programları arasında olan, bilinen diyetlerden farklı olan ketojenik beslenme, formda tutarak kilo dengesinin korumaya yardımcı olduğundan dolayı sık bir şekilde tercih ediliyor. Her geçen gün popüler hale gelen bu diyet herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme diyet listesi nasıl olmalı? En fazla merak edilen konular arasında yer alıyor.

Epileptik kişilerde kullanılmakta olan bir beslenme tedavisi olarak ortaya çıkmış olan bu diyet diğer beslenme ve diyet türlerinin aksine 20. yüzyılların başında hastalar için kullanılıyordu. Karbonhidrat alımının sınırlandırılmasına dayanmakta olan konu ile ile ilgili merak edilmekte olan konuları bir araya getirdik.

Ketojenik diyet nedir, ketojenik diyette neler yenir sorusu oldukça fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Eğer sizde ketojenik beslenme diyeti uygulamak istiyorsanız; ketojenik diyette neler yenir, diyet listesi hakkındaki bilgilere göz gezdirmeniz gerekir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik beslenme diyetin temeli karbonhidratları sınırlandırarak, protein ve yağ alımını arttırmaya dayanmakta. Pilav, patates, makarna, ekmek gibi karbonhidrat zengini besinler yerine tereyağı, balık, kırmızı et, yumurta ve zeytinyağı gibi gıdalar ile protein ve yağ miktarı artırılıyor. Durum böyle olunca vücut, enerji sağlayabilmek adına yağ yakmak zorunda kalıyor.

Ketojenik diyet, vücudun enerji kullanmak adına karaciğerde üretmiş olduğu sınırlandırılmış karbonhidratlı bir diyet türüdür. Ketojenik diyet, yağ ve protein tüketimini arttırmak, karbonhidrat alımını sınırlandırmak adına uygulanabilen bir diyet türüdür. Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğiniz zaman vücut, insülin ve glikoz üretir. Vücut glikozu en basit biçimde enerjiye dönüştürebilir. İnsülin ise, kan dolaşımında bulunan glikozu vücudun etrafına alarak işler.

Ketojenik beslenme, karbonhidratları sınırlandırarak yağlara yönelim sağlamış olduğundan dolayı ilk olarak herhangi bir sağlık problemleri olan ya da olmayan kişiler doktoru ile görüşmesi gerekir. Her vücudun sahip olduğu kendi sistemi ve hassasiyeti bulunmaktadır. Durum böyle olunca diyeti uygulamaya başlamadan önce kesinlikle doktora danışmaktan çekinmeyin. Özellikle şeker hastası ya da yüksek tansiyona sahip kişiler doktoru ile diyet hakkında görüşmesi gerekir.

Diyet sırasında vücutta bulunan yağın parçalanması adına bol bir şekilde su içilmesi gerekir. Ketojenik diyette kırmızı et, tereyağı, zeytinyağı ve balığın yanı sıra fındık gibi kuruyemişlerinde tüketilmesi gerekebilir. Yağ oranı fazla olan krema ve peynir tüketilebilir. Avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar diyet programına alınırken düşük karbonhidrata sahip sebzeler de diyet listesinde bulunur.

Ketojenik diyetin endokrin sistemini düzenlemiş olduğu, kanda bulunan glikoz düzeylerini olması gereken orana getirdiği, insülin duyarlılığını iyileştirmiş olduğu, kanser ve epilepsi gibi sağlık sorunlarında destekleyici etkiler yaratabilmektedir. Konu ile ilgili Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan araştırmayı buradan okuyabilirsiniz.

Karbonhidratı kestiğiniz zaman yağ tüketimine özen göstermeniz gerekli. Yağ tüketimini arttırarak vücudun enerji sağlamasına yardımcı olmanız gerekli. Kanola yağı, bitkisel yağlar, fındık yağı ve zeytinyağı gibi faydalı yağlar tüketilebilir. Sebzelerin yemeğini yapabilir ya da buharda haşlayabilirsiniz. Kızartma türlerinden uzak durun.

Ketojenik Diyet Türleri

Standart ketojenik diyet; amaca odaklı bir şekilde gerçekleştirilen diyet türüdür. En az karbonhidrat, en fazla yüksek yağ, orta da protein alımı yapılır. Ortalama olarak oranlar şu şekildedir; yüzde 75 yağ, yüzde 20 protein ve yüzde 5 karbonhidrat.

Yüksek proteinli ketojenik diyet türü; Daha fazla protein içerir. Genel de yüzde 60 yağ, yüzde 35 protein ve yüzde 5 karbonhidrat içerir.

Döngüsel ketojenik beslenme türü; İki yüksek karbonhidrat günü bulunur sonrasında da beş gün boyunca ketojenik diyet yapılır.

Hedefli ketojenik diyet; spor antrenmanı ile birlikte gerçekleştirilen diyet türüdür. Egzersiz oranına göre yiyecek tüketimi gerçekleştirilir.

Ketojenik Beslenme
Ketojenik Beslenme

Ketojenik Diyet Faydaları

Ketojenik diyet, yalnızca kilo vermek adına değil farlı sağlık sorunlarının etkilerini hafifletmek adına da uygulanabilmekte olan bir yöntemdir. Vücuda fazla karbonhidrat ve şeker alındığı zaman iltihap artar. Bu durum da hücrelerin savunma mekanizmalarını bozar.

Çoğu zaman da hücrelerin ölmelerine sebep olur. Bu hücrelerin bozulması ve ölmesi birçok hastalığa sebep olabilmektedir. İşte ketojenik diyet faydaları;

Kan Şekerini Stabil Hale Getirir

Ketojenik beslenme, yemiş olduğunuz besinlerin türüne bağlı olarak kan şekerini düşürebilir. Ketojenik beslenme, düşük kaloriye sahip diyetlere oranla şeker hastalığı yani diyabetin yönetimi ve önlenmesi adına daha etkili bir yöntem olabilmektedir.

Epilepsi

1900’lü senelerin başından günümüze kadar epilepsi tedavisi için diyet tedavisi uygulanabilmektedir.

Kilo Verme

Ketojenik beslenme, vücutta yer alan yağı enerjiye çevirerek yağ yakımını hızlı bir hale getirir. İnsülin oranları büyük bir şekilde düşer ve vücudun yağ yakması artabilir.

Akne

Ketojenik beslenme ile birlikte sivilce sorunları ve cilt sorunlarında azalma görülebilir.

Ketojenik Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Ketojenik beslenme isminden de anlaşılacağından dolayı bir beslenme türüdür. Enerjisini karbonhidratlı besinlerden almaya alışkın olan vücudunuza artık yağdan almaya çalışıyorsunuz. Ketojenik diyet yapmak için ilk olarak serbest ve yasak olan gıdaları bilmeniz gerekli.

Ketojenik beslenme listesi hazırlamak için bireysel alışkanlıklar, ne kadar sık bir şekilde gıda alındığı, yemek tutkusu ve alınan karbonhidrat miktarı büyük bir önem arz etmektedir. Yumurta bazlı yemekler, kavurmalı yumurta türü, protein yoğunluğu artırılmış yağlı yumurta türleri bu diyet listesinde sık bir şekilde kullanılır. Yemeklere eklenecek olan avokado türü peynir, sebzeler ya da yumurta gibi besinlerin yanı sıra pastırma gibi protein içeren etler ile diyet zenginleştirilir.

Ketojenik diyette olması gereken gıdalar;

 • Tereyağı
 • Zeytinyağı
 • Süt ve süt ürünlerinden yapılan ürünler
 • Kırmızı et türleri
 • Hindistan cevizi yağı
 • Düşük karbonhidratlı sebzeler
 • Deniz ürünleri
 • Kuru yemişler
 • Yumurta
 • Avokado
 • Badem
 • Brezilya cevizi
 • Ceviz
 • Chia tohumu
 • Keten tohumu
 • Antep fıstığı

Ketojenik diyette yasak olan gıdalar;

 • Ekmek
 • Makarna
 • Pilav
 • Meyve suyu
 • Bal
 • Kızartma
 • Pekmez

Ketojenik Diyet Menü Listesi Örneği

Pazartesi

Kahvaltı: Kavurmalı yumurta ve domates

Öğle yemeği: Zeytinyağlı salata

Akşam yemeği: Köfte, sebze ve kaşar peyniri

Salı

Kahvaltı: Domates ve fesleğenli peynirli omlet

Öğle yemeği: Zeytinyağı dökülmüş peynirli tavuk salatası

Akşam yemeği: Tereyağında pişirilmiş somon

Çarşamba

Kahvaltı: Avokado, soğan, biber ve baharatlar ile yapılmış omlet

Öğle yemeği: Avokado ve zeytinyağı karıştırılmış karides salatası

Akşam yemeği: Krem peynirli tavuk ve sebzeli pesto

Perşembe

Kahvaltı: Yoğurt, kakao tozu ve fıstık ezmesi

Öğle yemeği: Dana bonfile

Akşam yemeği: Pastırma ve peynirli yumurta

Cuma

Kahvaltı: Peynirli omlet

Öğle yemeği: Peynir dilimleri ve jambon

Akşam yemeği: Yumurtalı salata

Cumartesi

Kahvaltı: Pastırmalı yumurta

Öğle yemeği: Köfte ve peynir

Akşam yemeği: Biftek

Pazar

Kahvaltı: Fındık yağı gezdirilmiş dilimli domates ve peynir

Öğle yemeği: Zeytinyağlı tavuk salata

Akşam yemeği: Balık