Kaçış Sendromu

Kaçış sendromu, oldukça nadir bir şekilde görülen bir rahatsızlıktır. İlk kez 1960 senesinde keşfedilmiştir. Sistemik kılcal kaçak sendromu olarak bilinmektedir. Peki kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu nedenleri, tedavisi ve belirtileri…

Yoğun fiziksel aktiviteler ya da üst solunum yolu enfeksiyonları ile tetiklenebilen, tekrarlayan ataklar ile kendisini belli eden kaçış sendromu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir diye merak ediyorsanız içeriğimizi sonuna kadar okumanız gerekli… Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri ve tedavisi.

Kaçış Sendromu Nedir?

Kaçak sendromu, damarlardan komşu vücut boşluk ve kaslarına tekrarlayan büyük oranlarda plazma sızıntısı ise karakterize oldukça nadir bir şekilde görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Grip hastalığı gibi yorgunluğa, tansiyon düşmesine ve kan basıncının azalmasına neden olmaktadır. Kaçış sendromu tedavi edilmediği zaman organ yetmezliğine ve ölüme sebep olabilmektedir. Clarkson hastalığı olarak da bilinen bu durum, yaygın enfeksiyonlara ya da ciddi alerjik tepkiler ile karıştırılabilir. Atakların sıklığı, hayat boyu bir seneden birkaç seneye kadar değişebilmektedir. Bazıları ise hayatları boyunca sadece bir kez atak geçirirler.

Atakların ne zaman ortaya çıkmış olduğu bilinmeyen kaçış sendromu hastılığı, hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aniden gelişen atak krizlerinin ölümcül olduğunu belirlenmiştir. Rahatsızlığın ilerlemesi iç organları olumsuz bir şekilde etkiler. Atakların başlaması ile kan içerisinde yer alan mineraller ve proteinler dışarıya sızar. Bu durum sonucunda organlar beslenmeyerek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

Kaçış Sendromu Belirtileri

Kaçış sendromu belirtileri, grip hastalığına benzer belirtiler göstermektedir. Oldukça nadir bir şekilde görülüyor olsa bile belirtileri diğer hastalıklar ile karıştırılabilir. İşte kaçış sendromu belirtileri;

  • Yorgunluk hali
  • Sinirlilik hali
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Kaslarda ağrı
  • Aşırı su içme istediği
  • Vücut ağırlığında artış

Kaçış Sendromu Nedenleri

Birçok durumda neden bilinmemektedir. Bazı kişiler, ataklardan önce bir enfeksiyon geçirmiş olduğunu dile getirmiştir. Bazı kaçış sendromu vakaları, böbrek, kalp ya da karaciğerin çeşitli durumları ile ilişki içerisinde. Bir vaka sırasında tedavi solunumun ve hava yolunun stabilize edilmesini ve sıvıların, kan ürünlerinin ya da ilaçların infüzyonunu içerebilmektedir. İlerleyen dönemlerde yaşanabilecek olan atakları önlemek adına bazı ilaçlar kullanılabilir.

Kaçış Sendromu Tedavisi

Hastalığın tam nedenleri bilinemediği gibi aynı zamanda da kesin bir tedavisi bulanamamıştır. Kriz oluşumu engellemek adına üst solunum yolu tedavisinde kullanılan ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar sadece krizi önlemek adına kullanılır.