Kabızlık

Kabızlık, çoğu kişi için ortak bir sorun. Günlük yaşantıyı olumsuz bir şekilde etkilemekte olan kabızlık adına ne yapılabilir? Özellikle belirli dönemlerde kendisini gösteren kabızlık hakkında bilinmesi gerekenler içeriğin devamında yer alıyor.Kabızlığa iyi gelen besinler arasında ilk olarak su bulunmaktadır. Kabız olan kişiye bol bol su içmesi önerilir. Kabızlık yaşayan ve evde çözüm arayanlar için kabızlığa ne iyi gelir sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor.

Uzun süre boyunca devam eden ve günlük hayatı olumsuz olarak etkileyen kabızlık, birçok kişi için oldukça problemli geçen bir süre zarfıdır. Bağırsak işlevlerinin düzgün olarak çalışamaması, hareketsiz yaşam tarzına sahip olunması, yanlış gıda ögelerinin tüketilmesi gibi kabızlığın birçok nedeni bulunmaktadır.

Kabızlık yaşayan kişiler genelde evde çözüm aramaktadır. Kabızlığın uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. İçeriğin devamında kabızlığa ne iyi gelir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin azalarak tuvalete çıkma konusunda zorlanma durumudur. Bağırsak hareketliliği kişiden kişiye değişiyor olsa bile kişi bir hafta içerisinde üç defadan daha az bir dışkılama yaparsa kabız olabilir. Aynı zamanda da dışkı kuru ve sert ise bu durum kabızlık belirtileri arasında bulunur.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

En fazla karşılaşılmakta olan sindirim sorunlarından bir tanesi olan kabızlık, zayıf olan bağırsak hareketleri, ağrı, kusma, karın şişliği ve sert dışkı olarak kendisini gösterir. Dışkılama sayısının haftada iki ya da daha aza inmesi kabızlık olarak bilinmektedir.

Kabızlık nedenleri farklı olmak ile beraber, psikolojik durum ve tuvalet alışkanlığı ile ilgilidir. Mükemmeliyetçi insanlarda daha fazla görülmektedir. Kişinin beslenme alışkanlığı da kabızlığa neden olabilir.

Posa içermeyen besinler ile beslenmek buna bir neden olarak gösterilebilir. Üzüntü, heyecan ve stres gibi psikolojik hallerde de meydana gelebilir. Ayrıca vücudun ihtiyaç duymuş olduğundan az su alınması da kabızlık nedenleri arasında bulunur.

Hareketsiz yaşam tarzı dışkılama isteğini bastırarak kabızlığa sebep olabilir. Tiroit bezinin yeterli olarak çalışmamış olduğu, depresyon ve stres gibi durumlarda, kalsiyum oranının yüksek olduğu durumlarda kabız olma sorunu görülebilir.

Bunların dışında da kabızlığa neden olarak kalın bağırsak kanseri de görülebileceği gibi basur hastalığı da kabızlık nedenleri arasındadır. Kalsiyum, demir, aliminyum içeren anti antiasit gibi ilaçlar kabız yapabilir. Eğer kullanmış olduğunuz ilaçlardan kaynaklanıyorsa doktora danışmanız gereklidir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık türü ve şiddeti kişiden kişiye göre farklılık göstererek farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. İşte kabızlık belirtileri;

 • Şişlik
 • Dışkı yaparken güçlük
 • Makatta tıkanıklık
 • Bağırsak hareketlerinde yavaşlama
 • Dışkılama sayısında azalma
 • Dışkının sert ve kuru olması

Kabızlık Tedavisi

Kabızlığın tedavisi için kabızlığın neden olduğunu öğrenmek gereklidir. Bazı hastalıkların tedavisi edilmesi sonucunda da kabız olma durumu ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda kabız olan hastaların posalı yiyecekler tüketmesi, düzenli olarak aynı saatte tuvalete gitme, beden harekeleri, düzenli beslenme ve karın akslarının çalışması kabızlığa iyi gelir.

Kabızlık için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu bitkisel tedavi yöntemleri ile kabızlık kolay bir şekilde atlatılabilir. Fakat bazı durumlarda bu yöntem yetersiz kalabilir. Bu tarz durumlarda doktor muayenesi sonrasında verilmiş olan kabızlığın giderilmesi için yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında kabızlık ilacı, kabızlık için fitil ve kabızlık şurubu bulunmaktadır. Doğru ilaç tedavisi için doktora danışmanız gereklidir.

Kabız Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sindirim sisteminde meydana gelen problemler ve kullanılan ilaçların dışında kabızlığa sebep olan faktörler yer alabilir. Bu faktörler arasında beslenme alışkanlıkları bulunabilir. Hangi yiyeceklerin kabızlığa sebep olmuş olduğunu bilmek ve doğru beslenme diyeti yapmak kabız olma riskini düşürerek sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayacaktır.

Kabızlığa neden olan yiyecekler arasında ekmek, beyaz pirinç, hazır soslar, pizza, konserve gıdalar, hamburger, işlem görmüş etler (sosis, sucuk vb), patates kızartması, bisküvi, çikolata, pasta, kek, kraker gibi gıdalar bulunmaktadır.

Aynı zamanda da sık bir şekilde yumurta ve et tüketimi de kabız yapan yiyecekler olarak gösterilebilir. Kırmızı ette bulunan yağ oranı yüksek olmuş olduğundan dolayı sindirimi oldukça zordur ve içermiş olduğu yüksek demir oranı ile de kabızlık riskini arttırır. Peynir, süt gibi süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi kabızlık nedenleri arasında olabilir.

Kabızlığa İyi Gelenler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlığı gideren yiyeceklerin tüketiminde fazlaya kaçmak bağırsağın bağışıklık kazanmasına neden olabilir. Kabızlığa iyi gelen gıdaları dışkılamanın normale dönmesinin sonrasında bırakmanız gereklidir. İşte kabızlığa iyi gelen yiyecek ve içecekler;

Şeftali ve şeftali nektarının içerisine yer alan vitamin ve mineraller sindirim sistemini düzenli hale getirerek kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlığı ne geçirir diye merak ediyorsanız eğer şeftali tüketimi kabızlığın oluşumunun aksine kabızlığı gidererek kabızlığın geçmesine yardımcı olur.

Şeftali aynı zamanda bağırsak solucanlarını düşürme konusunda da etkilidir. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan şeftalinin içerisinde bol miktarda C, A ve B3 vitaminleri ile birlikte folik asit, potasyum ile birlikte vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağırsakları düzenli olarak çalışmasını sağlayarak hazmı kolay hale getirir ve kabızlığın önüne geçer. Herhangi bir diğer sağlık sorunundan kaynaklı olarak su kısıtlaması yok ise kabız olunan dönemlerinde su tüketime özen gösterin.

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu günlük su ihtiyacını karşılamaya özen gösterin. Lif bakımından oldukça yoğun olan pancar, lahana, kereviz, pırasa ve ıspanak tüketimi bağırsakları tetikler ve harekete geçirir.

Diğer kabızlık giderici yiyecekler ise; kuru erik, keten tohumu, darı, yulaf, arpa, kepekli ekmek, barbunya, esmer pirinç, kuşkonmaz, pazı, brokoli, fıstık, badem, kuru kayısı, darı, yulaf, yeşil fasulye, kuşkonmaz.

Bağırsaktan yiyecek geçişini daha kolay hale getiren zeytinyağını her gün aç karın ile tüketmek gerekiyor. Her gün aç karın ile tüketilecek olan bir tatlı kaşığı zeytinyağı kabızlığın yanı sıra mide yanması, ülser ve gastrit sorunlarına karşı koruma sağlar.

Olgun muz tüketerek kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Fakat olgun hale gelmemiş muz sindirimi zor hale getirerek kabızlığı daha kötü bir duruma getirebilirsiniz. Kabız nasıl geçer diye merak ediyorsanız olgun muz tüketebilirsiniz. İşte diğer kabızlığa iyi gelen meyveler; erik, elma, ahududu, kayısı, şeftali, üzüm, greyfurt, armut, böğürtlen, incir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Özellikle hareketsiz yaşam tarzı, öğün geçiştirme ve sağlıksız beslenme alışkanlığa sahip olma sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkar. Kabızlık tedavisi için ilaçlar yerine kendi uygulayabileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz. İşte kabızlığa ne iyi gelir sorusuna yanıt;

 • Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu günlük su miktarının altında su tüketimi yapmayın, bol bol su için.
 • Bol bol egzersiz yapın, hareketsiz yaşam tarzdan kurtulun.
 • Kuru gıdaları tüketin.
 • Kafein sindirim sistemine hareket verir.
 • Badem, lulaf ezmesi gibi lif açısından zengin gıdalar tüketin.
 • Probiyotik özelliğe sahip olan gıdaların tüketimi bağırsak hareketlerini arttırır.
 • Kaygı, depresyon, sinir ve stres bağırsak alışkanlıklarını etkiler. Kabızlığı gidermek için bu tarz psikolojik durumlardan uzak durmanız gerekiyor.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmak bağırsak hareketlerini düzenleyecektir.
 • Gün içerisinde karın kaslarını güçleştirecek hafif egzersizler yapın.
 • Öğünlerini gün içerisine aynı saatte düzenli olarak tüketin.