Homestay - Aile Yanı Konaklama Nedir

Yurt dışına çıkmayı daha kolay hale getiren homestay nedir merak ediyor musunuz? İçerik boyunca homestay hakkında detaylı bilgiler, dikkat edilmesi gerekenler yer alıyor.

Son günlerde yüksek lisans, üniversite eğitimi ya da yabancı dil eğitimi gibi seçenekler için yurt dışına eğitime gidenlerin sayısı arttı. Eğitim boyunca konaklama için fazla para harcamak istemeyen kişilerin tercih ettiği alternatif konaklamalar arasında yer alan homestay, daha uygun fiyatlı konaklama sunduğundan dolayı popülerleşmeye başladı.

Yurt dışına çıkmanın ve eğitim seçeneklerinin gün geçtikçe artması ile beraber başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Kanada, Amerika, Yeni Zelanda, İngiltere gibi ülkelere ülkemizden birçok kişi öğrenim görmeye gidiyor. İster yabancı dil eğitimi ister üniversite ya da yüksek lisans için olsun yurt dışına çıkarak yaşamaya başlayan öğrenciler için homestay konaklama ve barınma konusunda oldukça uygun bir çözüm. Homestay konaklama, sadece konaklama yapılacak yer anlamına gelmiyor . Farklı dili ve farklı kültürü olan homestay konaklamanın da birden fazla kuralı var.

Aile yanına konaklama olarak adlandırabileceğimiz homestay, gidilecek yurt dışı ülkülerinde yaşamakta olan ailelerin kendi evlerinde öğrenim görecekler için ayırmış oldukları odaların tümünü kapsamakta. Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak standartta, belirli aralıklar ile denetlenen odalar hem gidilecek ülkenin kültürünü öğrenmek hem de yabancı dil pratiği yapabilmek için oldukça avantajlı.

Homestay Nedir ?

Homestay sistemine dahil olan ailelerin kendi ihtiyaçlarını giderdikten sonra fazladan odaya sahip olması ilk kural. Evini yabancı öğrencilere açan bu aileler, öğrenci için yatacak yatak, çalışma ortamı ve banyo gibi temel bakım ihtiyaçlarının yanı sıra isteğe bağlı olarak yemek hizmeti de sunmak durumunda.

Aileler arasında genç, çocuklu, yaşlı, çift ya da tek odalı bir ev düzeni ile karışılabilirsiniz. Çift veya tek kişinin konaklayabileceği oda seçeneklerinin bulunmuş olduğu , çift kişilik bir odayı seçmek, başka bir ülkeden gelen öğrenci ile iletişimin sağlanması açısından avantajlı olabilmesi mümkün. Tek kişilik homestay odalarında kalmak yalnız kalmak isteyenler için doğru bir seçim olurken, çift kişilik odanın daha ekonomik olabileceğini unutmamanız gerekli.

Yurt dışında eğitim almakta olan kişilerin en büyük sorunu ve ihtiyacı olan yabancı dil konusunda ki pratik. Homestay aile yanında konaklama seçeneği ile gitmiş olduğunuz ülkenin yerel kültürünü daha yakından tanımak için önemli bir fırsat sunuyor.

Homestay’de Yemek Seçenekleri

Öğrenciler için eğitim ve konaklama ile birlikte en önemli problemlerden birisi olan yemek, homestay sisteminde otel mantığı ile çözülmekte. Konaklayan kişinin seçimine göre belirlenen öğün düzeni tam pansiyon, yarım pansiyon ya da sadece kahvaltı seçenekleri bulunduruyor.

Tam pansiyon olarak seçildiğinde aile haftanın yedi günü süresince, sabah, öğle ve akşam yemeklerini konaklayanlara servis etmekle görevli.Yarım pansiyonda ise öğle yemeği hariç olmak üzere kahvaltı ve akşam yemekleri öğün kapsamında yer almakta. Birçok homestay için düzen bu şekilde işlemekte.

Ücret, ders programı ve damak tadı gibi etkenlere göre tamamen konaklayan kişinin isteğine bağlı. Homestay konaklamada kalınan evde buzdolabının bir rafı konaklayan kişiye verilir. En yakın marketten istediğinizi alarak rafı istediğiniz gibi doldurun.

Homestay’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Homestay konaklamada, konaklama yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar var. Homestay aile konaklaması olduğundan dolayı öncelikle kalınan yerin bir otel değil ev olduğunu unutmamak gerekmekte.

Ortak kullanım alanların düzeni, araçların kullanımı, yemek saatleri , sigara ve alkol kullanımı, banyo düzeni, misafir ağırlama ve eve giriş yapılacak saatleri en başta konuşulması gereken maddelerin başında gelmekte.

Yanında konaklama yaptınız ailenin belirli kurallara uyulması, evde bulunan diğer insanlar ve yaşam düzenine göre davranılması sağlıklı bir iletişim için olması gerekenler arasında. Bu yüzden eve yerleşmeden önce kurallar ve zaaflar konusunda ortak kararların verilmesi ve bunların uygulanması gerekli.

Gidecek olduğunuz ülke de çalışma iziniz ya da vizeniz yoksa bir işte çalışabilmeniz mümkün değil. Maalesef istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalamıyorsunuz aynı sistem homestay içinde geçerli. Vizesi ülkeler ya da vize isteyen ülkelerde ancak vize süresi kadar kalınabiliyor.

Yurt dışında eğitim ya da kurs gibi sebepler ile gidenlerin sıklıkla kullandıkları homestay, daha uygun konaklama modelleri arasında yer alıyor. Kısa süreli gezi , seyahat ve tatil gibi amaçlarda da kullanılan sistem için birçok web sitesi hizmet vermektedir.