Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri, anne olup olmadığının ilk belirtisidir. Hamilelikte bulunan belirli evreler bulunmaktadır ve belirtiler farklılık gösterebilir. Hamileliği vücutta önemli değişikliklere sebep olmuş olduğu bilinmektedir. Hamilelik belirtileri nelerdir ve hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorularının cevapları içeriğin devamında yer alıyor. İşte hamilelik belirtileri…Hamile kalmak isteyen kişilerin anlamak için başvurmuş olduğu yöntem hamilelik testleridir. Hamilelik setleri çoğu zaman verse bile en erken belirti, vücutta yaşanan değişimler ile anlaşılabilir. Bu değişimler kişiden kişiye değişebilecek olduğundan dolayı yüzde yüz hamilelik belirtisi regl döneminin gecikmesi olabilir. Hamileliğin ilk belirtisi çoğu zaman bulantı olmuyor. İşte hamileliğin belirtileri.

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda meydana gelmekte olan bazı farklılıklar hamilelik ile ilgili olan bazı ipuçlarını verebilir. Hamilelik belirtileri nasıl ortaya çıkar? Hamilelik belirtileri arasında herkesin bilmiş olduğu regl döneminin gecikmesi bulunmaktadır. Ancak regl döneminin gecikmesi herhangi bir rahatsızlıktan, stresten ve hormonal bozukluktan kaynaklı olabilir. Bunun dışında hamile olduğunuzu anlamak için hamilelik belirtisi nedir bilmeniz gerekli.

Hamileliğin başlangıç evresinde anne adayının vücudunda fark edilebilecek olan değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimler, hamileliğe yönelik olan bazı ipuçları vermektedir. Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun cevabı bilinmesi gerektiği gibi aynı zamanda da hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun yanıtı da bilinmesi gerekli.

Hamilelik belirtilerinin görülmesi, kesin bir gebelik sürecinin görülmüş olduğu anlamına gelmez. Ancak hamilelik belirtileri arasında birkaç ya da çoğunu gözlemliyorsanız kesinlikle doktora başvurmanız gerekli. Doktorunuz gerekli test ve muayeneleri gerçekleştirdikten sonra süreç konusunda en doğru bilgi verecektir. İşte hamilelik belirtileri,

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bir kadın gebelik dönemine girmiş olduğu zaman vücudunda bazı farklı değişiklikler meydana gelir. Hamileliği regl döneminin gecikmesi dışındaki bazı belirtileri bulunduğu gibi bu belirtiler kişiye özel olabileceği gibi farklılıklar da gösterebilmektedir.

Adet Gecikmesi

Hamilelik belirtileri arasında belki de en önemlisi regl döneminin gecikmesidir. Ortalama yirmi sekiz günde bir olan adet görme durumunda on günden fazla gecikme var ise ve gebe olduğunuz hakkında bir şüpheniz varsa hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Fakat regl dönemleri stres gibi psikolojik sorunlar, hormonsal değişikliklere göre gecikebilir.

Yorgunluk

Yorgunluk da hamileliğin erken belirtileri arasında bulunmaktadır. Hamilelik sırasında hormon progesteron oranları yükselir. Yüksek progestoran sizin uyumanıza neden olabilir. Bu yüzden daha düşük kan şekeri oranları ve artan kan üretimi, hamilelik sırasında yorgun olarak hissetmenize sebep olabilir.

Göğüs Ağrısı

Meme uçlarının koyu hal alması ve göğüs ağrısı hamilelikten kaynaklanmakta olan hormonsal değişiklikler arasında yer aldığı gibi aynı zamanda da göğüslerinizi daha dolgun, hassas ve ağır hissedebilirsiniz. Ancak göğüs ağrısı tek başına bir gebelik belirtisi değildir.

Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi

Gebelik belirtileri arasında en fazla bilinen mide bulantısı ve baş dönmesi özellikle gebeliğin ilk doksan gününde sık bir biçimde karşılaşılmaktadır. Mide bulantısına bağlı olarak yemek kokularına ve yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet de görülebilmekte. Mide pek çok farklı şeyden etkilenmiş olduğu için tek başına hamilelik belirtisi olmayabilir.

Hafif Kanamalar

Lekelenme ya da vajinal kanama hamileliğin ilk belirtileri arasında bulunur. Döllenmiş yumurtanın döllenme işleminden ortalama on dört gün sonra rahim duvarına yapışması ile gerçekleşir. Bu tarz hafif kanamalar genellikle açık renklidir ve uzun süreli sürmez. Hamileliğin erken döneminde karın kampları geçirebilirsiniz.

Yeme İsteği

Gebelik döneminde özellikle ilk aylarda hormansal değişiklikler arttığı zaman bazı yiyecek ve içeceklere karşı isteksizlik artacağı gibi aynı amanda da aşırı yemek yeme istekleri de oluşabilir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Gebelik belirtileri arasında bulunan sık sık idrara çıkma durumu özellikle döllenmeden ortalama üç hafta sonra görülmektedir. Bu durum uyurken sık sık tuvalete gitmenize sebep olabilir.

Ruh Hali

Erken hamilelik döneminde hormonlarında değişimi ile birlikte olağan olmayan bir şekilde duygusal değişimler yaşanabilir. Özellikle ilk doksan gün boyunca ruhsal dalgalanmalar yaygındır.

Koku Hassasiyetinin Artması

Koku hassasiyetinin artması hamileliğin bilinen diğer belirtileri arasında bulunmaktadır. Gebelik esnasında rahatsızlık duyulmayan bir koku, rahatsızlık duyulacak olan bir koku duruma gelebilir.

Kabızlık

Progestoran hormonuna meydana gelen artış yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine sebep olur. Bu durum kabızlık sorunun oluşmasına neden olabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Regl dönemindeki gecikme ardından gebeliğin en büyük belirtilerinden bir tanesi yorgunluk ve halsizlik olabilir. Hamileliğin ilk belirtileri döllenmenin ardından ilk yedi gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar.

Hamilelik sırasında çok hızlı bir şekilde değişim gösteren hormonlar, fazla salınımından kaynaklı olarak uyku ihtiyacı görülebilir. Hamilelik döneminin ilk aşaması olan emplantasyon evresinde ilk hamilelik belirtileri görülebilir.

Bu belirtilerden birisi genellikle kanamalar olabilir. Hamilelik belirtileri ilk haftalarında kanamanın yanı sıra vajinal akıntılar görülebilir. Akıntı şeffaf renkte ve hafif kokulu olabilir. Gebelik dönemi için normal bir durumdur.