Gut

Gut, damla, nikris hastalığı ya da podagra olarak bilinmektedir. Özellikle fazla içki içmek ve fazla kırmızı et tüketen kişilerde görülür. Bu yüzden de halk arasında padişah hastalığı ya da hastalıkların kralı olarak bilinmektedir.

Özellikle kırk ile altmış yaşın üzerinde fazla kiloya sahip olan, yüksek oranda protein içeren besinler ile beslenen, özellikle mayalı alkol kullanan erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda görülen nikris hastalığı nedir?

Eklemlerde ani bir şekilde gelişen kızarıklık, şişlik, ağrı ve hassasiyet ile kendisini gösteren gut hastalığı iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Hastalığın gelişmesinde çok fazla et tüketiminden kaynaklanan fazla protein rol alıyor.

Osman Gazi, Kanuni Sultan Süleyman, I. Abdülhamid, Fatih Sultan Mehmed gibi Osmanlı Devleti padişahlarının yanı sıra Benjamin Franklin ve Kral 8. Henry’de nikris hastalığına sahiptir. Bu yüzden de padişah hastalığı ya da hastalıkların kralı olarak bilinmektedir.

Gut Hastalığı Nedir?

Damla ya da nikris hastalığı herkesi etkileyebilecek olan karmaşık ve yaygın bir artit şeklidir. Eklemlerde şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık ile meydana çıkar. Genellikle ayak başparmağının tabanında bulunur.

Hastalığın atağı ani bir şekilde ortaya çıkar ve genellikle ayak parmağının yanmış olduğu hissi ile uyurken uyanmanıza neden olabilir. Hastalıktan etkilenmiş olan eklem şişer ve yumuşak hal alır.

Gut hastalığı et, yoğurt, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi protein yüklü besinleri fazla tüketmiş olan kişilerin risk altında olmuş olduğu ve eklemlerde kızarıklık, ısı artışı, ağrı ve şişme ile kendisini belli eden bir rahatsızlıktır.

Hastalık genellikle ayak başparmağında başlar. Fakat diz, dirsek, ayak bileği ve el parmağında bulunan eklemlerin etkilenmesine neden olabilir. Erkeklerde daha sık bir şekilde görülse ile menopoz döneminde kadınlarda da sık bir şekilde görülüyor.

Gut Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Gut hastalığı nedenleri aynı zamanda da gut hastalığı neden olur sorusuna yanıt veriyor. Ayak başparmağında oluşan ve dayanılması oldukça zor olan bir ağrı olan bu hastalığın sebebi ürik asit yüksekliğinden dolayıdır.

Eklemde biriken ürat kristalleri gut atağına sebep olur. Kanda biriken ürik asit oranının artması ile ürat kristalleri meydana gelir. Ürik asit, pürilerin yıkılması ile meydana gelir. Normal durumda ürik asit kan içerisinde çözülür ve idrar ile birlikte dışarı atılır. Ancak bazı durumlarda fazla ürik asit üretilir ya da böbreklerden atılımı aza inebilir.

Gıdalar aracılığı ile aşırı miktarda proteinli gıdalar tüketmek et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketiminin artması en önemli faktördür. Özellikle beyaz peynirin, kırmızı etin ve kabuklu deniz hayvanlarının çok fazla tüketilmesi en başta bulunan damla hastalığı nedenleri arasında bulunur.

Aynı zamanda da mayalı alkol içkiler tüketen kişilerde de görülebilir. Fazla proteinli beslenmiyor olsanız bile vücudunuzda böbreklerinizden atabilecek olduğunuzdan daha fazla ürik ait üretilir ve ürik asit birikmesi oluşur.

Damla hastalığı nedenleri arasında böbreklerin ürik asidi atma yeteneğinin bozulması bulunabilir. Herhangi bir sebep ile ortaya çıkabilen bir durumda çoğu kez böbreğin görev yapma yeteneğini de sınırlı hale getirmektedir.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı belirtileri ve bulguları çoğu zaman ani bir şekilde ve uyurken ortaya çıkar. Akut gut atağı, çoğunlukla sabah saatlerine doğru şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık ve ısı artışı ile başlar. Eklemde bulunan ağrı ve hassasiyetin şiddeti sebebi ile hareket edilemez bir hal haline dönüşebilir. İşte damla hastalığı belirtileri;

Yoğun eklem ağrısı

Damla hastalığı çoğunlukla ayak parmağının büyük eklemini etkiler fakat herhangi bir eklemde de görülebilir. Sık bir şekilde görülen erkekler arasında dizler, bilekler, parmaklar, dirsekler ve ayak bilekleri bulunur.

Sınırlı Hareket

Hastalık ilerledikçe eklemleri normal bir biçimde hareket ettirirken zorlanabilirsiniz ya da hareket ettiremeyebilir siniz.

Kızarıklık

Etkilenen eklem şişmiş ya da kızarmış olabilir.

Gut Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Gut hastalığı bulaşıcı, genetik ve kalıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat gut hastalığı migren, alerji gibi kronik ve normal bir sağlık sorunudur. Damla hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalığın önlenmesi ve erken tanı yapılabilmesi için sene içerisine en az bir kere kontrole gidilmesi gereklidir.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı tedavisi için erken tanı oldukça önemli. Gut hastalığı obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi diğer rahatsızlıklar ile beraber görülebilmekte. Hastalık dört evreden meydana geliyor.

Özellikle erken tanı damla rahatsızlığı için oldukça önem arz ediyor. Gut tedavisi konusunda geç kalınırsa eklemlerde kalıcı hasar ve kronik böbrek yetmezliği gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor.

Eğer damla hastalığından korumak istiyorsanız; aşırı kırmızı et tüketiminden uzak durmalı, fazla kiloya sahip olmamalı, alkollü içeceklerden uzak durmalı ve kabuklu deniz ürünleri tüketimini abartmamanız gerekli.