Film

Bazı filmler akışı ya da hikayesinden daha çok etkileyici finalleri ile akılma kalmayı başarıyor. Hem akışı, hem hikayesi hem de finalleri etkileyici olan filmleri bir araya getirerek film önerileri oluşturduk.

Unutulmaz filmler listesi arasında farklı türden en iyi film önerileri bulabilme şansınız var. En iyi filmler hangileridir? En iyi yabancı filmler neler? En popüler filmler neler? Gibi sorularınız var ise film önerileri arıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanız gerekli.

Sizler için gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralaması hazırladık. Bu filmler sıralamasını oluştururken izleyicilerin sosyal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu yorumlar, gişe başarısı, IMDB puanı dikkate alınmıştır. İşte, herkesin izlemesi gereken en güzel filmler ve en iyi filmler listesi;

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli

IMDB Puanı: 9.3

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Morgan Freeman, Tim Ronbbins, Bob Gunton, Gill Bellows

Bankacı olan Andy Dufrense, sevgilisi ve karısını öldürmek ile suçlanmaktadır. Suçsuz olmuş olduğu hale bunu kanıtlayamayan bankacı hapishaneye gönderilir. İlk zamanlarda hapishane magandaları ile uğraşsa da bir süre sonra orada yaşamıyı öğreniyor.

Tam yirmi sene boyunca suçsuz yere ceza üstleniyor. Daha sonra bankacılık yetenekleri ile hapishane müdürünün işlerini takip etmeye başlıyor ve bundan sonra işler değişiyor. Aynı zamanda da IMDB listesine göre en yüksek puanı alan en iyi filmdir.

Harry Potter Serisi

Harry Potter

Yayımlanma Tarihi: 2001-2011

Oyuncular: Rupert Grint, Daniel Radcliffe ve Richard Harris

En iyi macera filmleri arasında yer alan Harry Potter serisi; J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitabının filmlere uyarlanmasıdır. Harry Potter serisi sekiz filmden oluşmaktadır. Bu da Harry Potter film serisini en iyi filmler listesi arasında bulunması için geçerli bir sebep olabilir.

Sekiz serilik filmlerin isimleri ise; Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azbakan Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadeği, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 ve Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2’dir.

Filmin konusuna değinmek gerekirse eğer; Potter, küçük yaşta anne ve babasını trafik kazasında kaybeder. Ona bakacak tek kişi teyzesidir. Ancak teyzesi ona hiç iyi bir şekilde davranmaz.

Zor geçen bebeklik ve çocukluk dönemlerinin sonrasında 11 yaşında bazı hayvanlar ile konuşabilmiş olduğunu ve öfkelendiği zaman nesneleri kontrol edebilmiş olduğunu fark eder.

Bir süre sonra büyücülerin eğitilmiş olduğu Hogwarts Büyücülük Okulu’na başlar ve hayatı artık değişmeye başlar. Filmlerin konusu ise Harry ve arkadaşlarının başından geçen maceraları ve olayları anlatır.

Fragman – YouTube

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes; en iyi filmler arasında bulunmaktadır.

IMDB Puanı: 7.6

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyunlar: Jude Law, Rachel McAdams, Robert Downey.

Popüler dedektif romanından uyarlanan film, 2009 senesinde Jude Law ve Robert Downey Jr.’nin oyunculuğu ile daha etkileyici ve daha dinamik bir film olarak karşımıza çıkıyor. Hatta en iyi macera filmleri arasında yer almayı başarıyor.

Zamanının en ünlü dedektifi Sharlock Holmes ve ortağı Watson ile birlikte gizemlerin çözülmesi adına gayret gösteriyorlar. Macera konulu filmlerde olduğu üzere ana karakterlerin başından olaylarda geçmiyor değil. Ancak Sharlock, en karmaşık olayları ile çözmeyi beceriyor.

Fragman – YouTube

Karayip Korsanları Serisi

Karayip Korsanları

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2003-2017

Oyuncular: Jonny Depp, Orlando Bloom, Geoffrey Rush, Daniel Radcliffe, Richard Harris

En iyi macera filmleri arasında yer alan Karayip Korsanları, korsan Jack Sparrow’un başından geçen maceraları konu edinmektedir. Beş filmden oluşan bir serinin ilk filmin çıkış tarihi 31 Ekim 2003’dur.

Seride yer alan filmler ise; Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı, Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde, Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, Karayip Korsanları: Siyan İnci’nin Laneti.

Fragman – YouTube

The Last Samurai

The Last Samurai

IMDB Puanı: 7.7

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Hiroyuki Sanada, Tom Cruise, Timothy Spall, Ken Watanabe, Billy Connoly.

Amerikan Ordusunda görevli kıdemli kaptan Nathan Algren, 19. yüzyıl sonlarına doğru Japonya’dan bir davet ve teklif alır. Kaptan Algren’den Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusu için askeri eğitim vermesi istenmektedir.

Her ne kadar çağdaş savaş yöntemleri bakımından gelişim olsa bile samuray kültürü de devam etmektedir. Fakat Kaptan Algren, bir kaza sonucunda, samuray lideri tarafından kurtarıldığı zaman, esas samuray kültürü ile tanışmış olur.

Bu tanışıklık onu etkiler. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenmesi kararın eşiğine sürükleyecektir.

Fragman – YouTube

Hızlı ve Öfkeli Serisi

Hızlı ve Öfkeli
Hızlı ve Öfkeli; unutulmaz filmler arasında yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2001-2017

Oyuncular: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Paul Walker, Jordana Brewster

Otomobil ve aksiyon severlerin sevecek olduğu filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli serisi siz koltuğunuza yaslandığınız zaman silahlar, patlamalar, yarışlar, hızlı arabalar, yakışıklı erkekler ve güzel kızlar ile karşılaşacak olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Hızlı ve Öfkeli serisi, yasa dışı sokak yarışı ve silahlı soyun merkezli, macera filmlerinden oluşan bir seri olarak başladı. Hızlı ve Öfkeli dünya çapında iyi bir gişe hasılatı yaptığı gibi aynı zamanda da izleyicilerin beğenisini toplamıştır.

Hızlı ve Öfkeli serisi, Hızlı ve Öfkeli, Daha Hızlı Daha Öfkeli, Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı, Hızlı ve Öfkeli 4, Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu, Hızlı ve Öfkeli 6, Hızlı ve Öfkeli 7 ve Hızlı ve Öfkeli 8 isimli filmlerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Fragman – YouTube

Godfather

The Godfather

IMDB Puanı: 9.2

Yayımlanma Tarihi: 1972-1990

Oyuncular: Al Pacino, Marlon Brando, James Caan

Diğer bir film önerisi ise Godfather serisi. Mario Puzo’nun yazmış olduğu The Godfather isimli romandan uyarlanan filmin hikayesi, 2. Dünya Savaşı’nın bitmiş olduğu sene olan 1945 senesinde başlar ve on senelik bir dönemi kapsar.

Godfather, New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafyasını anlatır. Corleone ailesi, suça dayalı bir örgüt olan İtalyan asıllı bir ailedir. Aile, New York’ta bulunan diğer dört aile ile beraber yer altı işleri yönetir.

Ancak Corleona ailesinin diğerlerinden ayıran fark, Don Corleone’nin politikacılar ve yargıçlar ile yakın ilişkilerinin olmasıdır. Bu durum diğer ailelerin açamamış olduğu kapıları açabilmesini sağlar.

Fragman – YouTube

The Pianist

The Pianist

IMDB Puanı: 9.5

Yayımlanma Tarihi: 2002

Oyuncular: Thomas Kretschmann, Adrien Brody, Emilia Fox

Geleceği en parlak piyanistler arasında yer alan Wladyslaw Szpilman’ın başından geçen olayları anlamaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya Polonya’yı işgal eder. Adolf Hitler’in Yahudilere uygulamış olduğu zulüm ile Polonyalı Yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir.

Piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur ancak bu kez varoş mahallede yaşamaya başlar. Hayatı bir anda değişir. Daha önce yaşamamış olduğu bir hayatın içerisinde yaşam mücadelesine devam eder.

Fragman – YouTube

Yeşil Yol

Yeşil Yol

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Tom Hanks, Micheal Clarke Duncan, David Morse

Paul Edgecomb, hapishanede idam mahkumları infaz bölümünde görevli olan baş gardiyandır. İnfaza giden mahkumlar, bir mil uzunluğunda olan yeşil bir yoldan geçmektedir. İdam kararı verilen son mahkum ise John Coffey ismindeki bir adamdır.

İki küçük kızın öldürülmesi ile suçlanmakta olan adam oldukça cüsselidir ancak iyi ve nazik bir insandır. Onun ile konuştukça bunu anlayan Paul, adamın doğa üstü güçleri olmuş olduğuna tanıklık eder.

Fragman – YouTube

Kara Şövalye

Kara Şovalye

IMDB Puanı: 9.0

Yayımlanma Tarihi: 2008

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aoron Eckhart

Gotham şehrinde suça karşı yapmış olduğu mücadeleyi genişleterek tüm sokaklardaki suçluları temizlemeye başlıyor. Bu konuda Savcı Harvey Dent ve Teğmen Jim Gordon Batman’e yardım ediyor.

Her şey istemiş oldukları gibi giderken karşılarına suç dünyasının ezeli isimlerinden olan Joker çıkıyor. Kara Şövalye, muhteşem zeki ve iyi kurgular ortaya koyan Joker’in karşısında verilen mücadeleyi anlatıyor.

Fragman – YouTube

Schindler’in Listesi

Schindler

IMDB Puanı: 8,9

Yayımlanma Tarihi: 1993

Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Raph Fiennes

Oskar Shindler adlı adam Nazi askerlerine metal sefer tası üretmekte olan bir fabrikanın sahibidir. Polonya’da bulunan fabrikada üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uygulamış olduğu baskı ve politikaları yüzünden onlara sahip çıkmak için bin yüz adet Yahudi’ye iş vermiştir.

Baskılar iyice artmış olduğu zaman ve burada çalışan kişilerin durumu öğrenildiği zaman ortalığın karışacak olduğunu bilen Shindler, kurtaracak olduğu insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının yaşamını kurtarmaya çalışan adamı anlatan bir filmdir.

Fragman – YouTube

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi

IMDB Puanı: 8.9

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Elijah Wood, Orlando Bloom, Ian McKellen

Kendisine, birçok farklı gücü olan yüzük teslim eden Frodo’nun Orta Dünya’dan geçerek Mordor’a ulaşması ve yüzüğün yapılmış olduğu yer olan Hüküm Dağı’nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir.

Bu yüzük asırlar boyunca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron’un tüm yaşama hükmetme arzusunu, zalimliğini ve kötü niyetini içerisinde barındırmaktadır. Yolculuğu esnasında Frodo’ya “Yüzük Kardeşliği” eşlik etmektedir.

Fragman – YouTube

Ucuz Roman

Ucuz Roman

IMDB Puanı: 8.9

Yayımlanma Tarihi:1994

Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman

Pumpkin ve Honey Buney, yaşamlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift soyguncudur. Diğer taraftan da iki gangster, patronlarına ödemeyi geciktiren birkaç sahtekar genci vurmaya gider.

İki gangsterden birisi olan Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapma ile görevlendirilirken ortağı suç hayatına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığında hile yapmayı reddederek kentten kaçar. Olaylar böyle gelişir.

Fragman – YouTube

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Brad Pitt, Meat Loaf, Edward Norton

Tek düze yaşam süren ve klişeler içerisinde boğulmuş olan insanların yaşamlarına vurgu yapmaktadır. Popüler kültür ismi altında çocukluğundan itibaren herkesin ünlü bir şarkıcı ya da toplum tarafından önem gören bir kişilik olacak olduğu oluşturulmaktadır.

Ancak bu durum büyüdükçe farklı olduğunun kanısına varılmakta ve yalnızlık içerisinde ruhsal problemlere yol açabilecek olduğu belirtilmektedir. Tüm bunları yaşayan ve ünlü bir araba firmasında çalışan Tyler, uykusuzluk problemleri yaşar ve yaşamı çekilmez olur.

Doktora gittiği zaman terapi gruplarına katılmasının iyi gelecek olduğu söylenir. Terapi gruplarında farklı insanlar ile tanışan ve kendisi gibi olan diğer kişilerinin yaşamış olduğunu fark eden Tyler, evinin yanması ile beraber hayatına farklı bir yön verir.

Fragman – YouTube

Forrest Gump

Forrest Gump

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise

Forrest Gump, düşük bir IQ’ya sahip olan bir genç adamdır. Jenny ile tanıştığı zaman aşık olur. Gump aralarında Kennedy, Nixon ve Elvis Presley’in da olmuş olduğu tarihsel kişiler ile şans eseri tanışır.

1950’lerden 1970’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump, tamamen şans ederi olan Vietnam Savaşı’na ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik ettiği gibi aynı zamanda da rol alır.

Fragman – YouTube

Başlangıç

Başlangıç

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Tom Hardy, Joseph Gorden Levitt

Dominick Cobb, yeni nesil yetenekli hırsızdır. İnsanların rüyasına girebilen ve biliç altına hükmeden Cobb’un son kurbanı Japon iş insanı olan Saito’dur. Cobb, kendisine verilen görevi yerine getirecekken kendi bilinçaltının en büyük korkusu karısı Mal’ı görür ve iş başarısızlık ile sonuçlanır.

Artık iş verenlerin ölüm listesindedir ve bu durumdan kurtulması adına Japon iş insanı kendisine bir iş verir. Son görev bilinçaltından bir şey çalmak değil bir düşünce yerleştirmektedir. Başlangıcı tamamlayabilirse çocuklarına kavuşacak ve eski yaşamına dönebilecektir.

Fragman – YouTube

Star Wars

Star Wars

IMDB Puanı: 8.8

Yayımlanma Tarihi: 1980

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

Film alternatif bir evrende geçiyor. Çok uzun zaman önce, uzak bir galekside, unutulmuş zamanlarda. İyi ve kötüler arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Yıldız Savaşları Filmleri üçleme olarak çekilmektedir.

İşte Yıldız Savaşları izleme sırası;

  • Yıldız Savaşları: Bölüm 1 – Gizli Tehlike
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 2 – Klonların Saldırısı
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 3 – Sith’in İntikamı
  • Han Solo, Bir Star Wars Hikayesi
  • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 4 – Yeni Bir Umut,
  • Yıldız Savaşları: Bölüm 5 – İmparator
  • Yıldız Savaşları Bölüm 6 – Jedi’in Dönüşü
  • Star Wars: Güç Uyanıyor
  • Star Wars: Son Jedi

Fragman – YouTube

Matrix

Matrix

IMBD Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1999

Oyuncular: Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta

Henry Hill iki arkadaşı ile beraber bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarıda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür ve mafya içerisinde yükselmeye başlar. Bu durum Henry’i kötü etkiler.

Fragman – YouTube

Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1997

Oyuncular: Giorgio Cantarini, Roberto Benigni, Nicoletta Brachi

İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç sene öncesini konu alan filmde Guido, Dora’ya aşık olur ve birçok engele rağmen evlenirler. Rahata kavuştuklarını düşünürrken savaş çıkar. Yahudi olmuş olduklarından dolayı toplama kampına götürüldükleri zaman Guido, oğluna savaşın bir oyun olmuş olduğunu söyleyecek; oğlu, oyunu başarı ile tamamlar ise ödül olarak çok istemiş olduğunu bir oyuncak tank armağan edecektir.

Fragman – YouTube

Tanrı Kent

Tanrı Kent

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 2002

Oyuncular: Alexandre Rodrigues, Matheus Nachtergaele, Leandro Firmino

Film, şiddet dolu arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini konu ediniyor. Filmde kendilerine farklı yollar seçen kişilerin gözünden Tanrı Kent’in yok edici gelişimine tanıklık edilmektedir.

Fragman – YouTube

Parazit

Parazit

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Kang- Ho Song, Yeo Jeong Jo, Sun Kyun Lee

Ki-Taek işsiz ve fakir bir insandır. Oğlu, karısı ve kızı ile Seul’ın arka mahallerinden bir tanesinde, böceklerin istila etmiş olduğu bir ev içerisinde yaşamaktadır. Bir gün oğlu Ki Woo, son derece varlıklı bir ailenin evinde özel eğitmenlik işi bulur ve bu aile hayatının bir parçası haline almaya başlar.

Fragman – YouTube

Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Rayn'ı Kurtarmak

IMDB Puanı: 8.6

Yayımlanma Tarihi: 1998

Oyuncular: Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Doman

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda gerçekleşen bir olayı konu edinen filmde James Ryan isimli askeri bulma çabaları konu edinmektedir. Dört oğlunu savaşa göndermiş olan anne, üç oğlunun ölmüş olduğunu haberini aldığı zaman geriye kalan tek oğlunun durumunu merak eder.

Son çocuk Er James Ryan’dır. Amerikan ordusu bu askerin yaşamış olduğunu annesine bildirmek için seferber olur, ne gerekiyorsa yapılır. Kült filmler arasında yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak, kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında bulunuyor.

Fragman – YouTube

Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçısı

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Miyu Irino, Suzanne Pleshette, Daveigh Chase

Anime film olan Ruhların Kaçısı macera ve aksiyon konulu filmler arasında yer almaktadır. Chihiro adlı küçük kız kasabasından başka bir kasabaya annesi ile beraber taşınır. Chihiro kasabadan ayrılacak olduğu için üzülse bile yola çıkarlar.

İlk olarak mola yerine babası ve annesi domuza dönüşür ve macera bu şekilde başlamış olur. Gitmiş olduğu ruhlar aleminde Haku, Kamanji ve Yabuba gibi birden fazla ruh ile tanışıyor. Yaşamış olduğu macera ona birçok şeyi öğretiyor.

Fragman – YouTube

Yıldızlararası

Yıldızlararası

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Mackenzie Foy, Anne Hathaway, Matthew McConaughey, Micheal Caine

Uzay konulu filmler arasında bulunan Yıldızlararası, dünyada hayat son olmaya başlamıştır ve Cooper’ın önderlik edecek olduğu bir grup insan galaksinin ötesine yolculuk ederek yeni hayat yerleri aramak adına keşfe çıkar. Film aynı zamanda da zaman yolculuğunu konu edinmektedir.

Fragman – YouTube

Leon

Leon
Leon, unutulmaz ve güzel filmler arasında bulunmaktadır.

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 1994

Oyuncular: Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman

Mathilda isimli küçük kız kötü bir aile ortamı içerisinde hayatına devam etmektedir. On iki yaşına geldiği zaman dağılmış olan bir aile düzeni içerisinde mutsuz bir şekilde yaşantısına devam etmektedir. Değer vermiş olduğu tek şey küçük kardeşidir.

Ailesi uyuşturucu işine bulaşmış olduğundan dolayı tehdit altındadır. Bir gün Mathilda alışverişe gider ve dönmüş olduğu zaman tüm ailesinin öldürülmüş olduğunu görür. Uyuşturucu baronu tüm ailesini öldürmüştür.

Mathilda ne yapacak olduğunu bilemez. Leon’un kalmış olduğu daireye sığınır. Leon, soğuk kanlı bir kiralık katildir. Duygusuz ve yalnız yaşayan Leon, yaşantısına aniden dahil olan küçük ve kimsesiz olan kıza sahip çıkar. Olaylar böylelikle gelişmeye başlar.

Fragman – YouTube

Joker

Joker

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Robert De Niro, Zazie Beetz, Joaquin Phoneix

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in yaşantısına odaklanmakta. İnsanlar tarafından dışlanmakta olan Arthur, yalnız birisidir. Sürekli bir bağ kurma arayışı içerisinde olan Arthur, hayatını takmış olduğu iki maske ile geçirir.

Gündüzleri, hayatına devam edebilmek için palyaço maskesini yüzüne takar. Geceleri ise asla üzerinden silip atamayacak olduğu bir maske takar. Babasız bir şekilde büyümüş olan Artur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy ismi ile çağırır.

Annesinin takmış olduğu bu lakap, Arthur’un içerisinde acıyı gizlemesine yardımcı olmaktadır. Fakat maruz kalmış olduğu zorbalıklar, onun topluma aykırı bir insan olmasına neden olur. Yavaş yavaş psikolojisi bozulur ve kendi kimliğinden uzaklaşarak Joker karakterine bürünür.

Fragman – YouTube

1917

1917

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Dean Charles Chapman, Daniel Mays, George Mackay

Film, Birinci Dünya Savaşı döneminde yaşananları konu ediniyor. Birinci Dünya Savaşı esnasında Britanya askeri olan Blake ve Schofield, gerçekleştirmesi imkansız olarak görünen bir görevi üstlenirler.

Görevleri, zaman karşı yarışırken düşman bölgesini geçerek yüzlerce askerin ölümünü engellemek için bir mesaj iletmektedir. Blake’in kardeşi de onların arasında bulunmaktadır. Bu durumda da Blake’i daha fazla ciddiye alması gereken bir mücadele bekliyor.

Fragman – YouTube

Whiplash

Whiplash

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Miles Teller, Melissa Benoist, J.K Simmons

Whiplash, genç bir müzisyenin hikayesini konu ediniyor. Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlamış olan Andrew, işinde tam anlamı ile usta haline gelmek ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü oula gider.

On dokuz yaşındadır ancak dersler harici tüm gücü ile antreman gerçekleştirir. Bir gün, okulun en sert hocalarından bir tanesi olan Terence Fletcher’ın dikkatini üzerine çeker. Fletcher, Adrew’i okulun en parlak öğrencilerinin seçilmiş olduğu “Studio Band”’e seçer. Olaylar böylelikle başlar.

Fragman – YouTube

Prestij

Prestij

IMDB Puanı: 8.5

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Scarlett Johansson, Christian Bale, Hugh Jackman

Prestij, birbirlerini yenmeye çalışan iki sihirbazın öyküsünü konu ediniyor. 19. yüzyıl sonlarında Londro’da Robert Angier eşi Julia McCulloug ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanıdırlar.

Bir gösteri esnasında Julia öldüğü zaman Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içerisinde iki de hem ünlü olurlar hem de rakip haline gelirler. Birbirlerini sahne üstünde performansını sabote etmeye çalışırlar.

Fragman – YouTube

Başkalarının Hayatı

Başkalarının Hayatı

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Martina Gedeck, Sebastian Koch, Ulrich Tukur, Ulrich Mühe

Film iktidarın meşrutiyetini devam ettirmek için ülke genelinde kurmuş olduğu istihbarat servisini ve bu servisin içerisinde önemli bir pozisyonda gören alan ve Bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanmış olan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in karşılaşmış olduğu oyunları konu edinmektedir.

Wiesler, gözetlemiş olduğu tiyatro yazarının rejime karşı gelmemiş olduğu, şüpheli bir harekette bulunmamış olduğu görür ve bu görevin altına başka bir şey olduğunu fark eder. Yazar ile zamanla gizli bir dostluk kuracaktır.

Fragman – YouTube

Zincirsiz

Zincirsiz

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2012

Oyuncular: Christoph Waltz, Leonarda Di Caprio, Jamie Foxx

Köle Django’nun Alman asıllı olan ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesi sonucunda başlıyor. Django, eski efendisini diri ya da ölü elde etmek isteyen Schultz ile anlaşmaya girer ve hürriyeti karşısında kardeşleri kendisine getirecek olduğuna dair söz verir.

Görev başarı ile tamamlanır ancak ikilinin yolları ayrılmaz. İkisi birlikte Güney’in en fazla aranan suçlularının peşine düşerler. Avlanma becerilerini her geçen gün geliştirmiş olan Django’nun artık sadece tek bir amacı vardır. Köle ticareti yüzünden kaybetmiş olduğu eşini bulmak.

Fragman – YouTube

Yenilmezler

Yenilmezler

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Robert Downey Jr. Mark Ruffalo, Chris Hemsworth

Beklenmemiş olan bir düşman su yüzüne çıkarak dünyanın güvenliğini tehdit etmeye başlıyor. S.H.I.E.L.D ismi ile bilinen Uluslar arası barışı koruma teşkilatının yöneticisi olan Nick Fury, dünyayı böyle bir felaketten kurtarmak için bir takıma ihtiyacı olmuş olduğunu anlıyor.

Fragman – YouTube

İhtiyar Delikanlı

İhtiyar Delikanlı

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Hye Jeong Kang, Min- sik Choi, Ji- Tae Yoo

Film, senelerce hapiste tutulmuş olan bir adamın serbest bırakılmasının sonrasında intikam arayışını konu alıyor. Adam, bir gün kaçılır ve on beş sene boyunca eski bir hücre içerisinde tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmaz. Sonra bir gün serbest bırakılır.

Eline cep telefonu, pahalı kıyafetler ve para verilir. Bu adam başına gelen bu durumun neden ve nasıl olmuş olduğunu anlamak ve gereken intikamı alma konusunda kararlıdır. Kendisini kaçıranların daha büyük planlarının olduğu keşfeder.

Fragman – YouTube

Senin Adın

Senin Adın

IMDB Puanı: 8.4

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Mone Kamishiraishi, Ryo Narita, Ryunosuke Kamiki

Film, farklı yerlerde hayatlarında devam etmesine rağmen birbirlerine bağlı bir hale gelen iki yabancının hikayesini anlatmakta. Yaşantısından pek fazla memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlar ile çevrili olan bir bölgede yaşar.

Vali olan babası seçim kampanyaları ile uğraşmaktadır. Evde kendisi, büyükannesi ve kardeşinin dışında kimse yoktur. Kırsal kesimde olan hayatından sıkılmış olan Mitsuha, Tokyo’da hayat sürmenin hayali kurmaktadır.

Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçmektedir. Fakat bir gün, rüyasında kendisini dağların sarmış olduğu kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Daha sonra bu iki genç birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

Fragman – YouTube

Coco

Coco

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2017

Oyuncular: Anthony Gonzalez, Benjamin Bratt, Gael Garcie Bernal

Film, on iki yaşında olan Miguel’in ölüler diyarında olan macerasını konu ediniyor. On iki yaşında olan Miguel’in en büyük kahraman efsanevi Meksikalı gitarist Ernasto de la Cruz’dur. Fakat Cruz yaşantısını kaybetmiştir.

Migeul’in onun ile tanışma imkanı bulunmamaktadır. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel bir gün ünlü müzisyenin gitarını bulur. Fakat gitarı çalması onu bir an Ölüler Diyarı’na götürür. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hectorile karşılaşır. Birlikte olağanüstü yolculuğa çıkar.

Fragman – YouTube

3 Ahmak

3 Ahmak

IMBD Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Aamir Khan, Mona Singh, Madhavan

Raju, Farhan ve Rancho Hindistan’ın en mühendislik okulunu kazanırlar. Okula girdiklerinden itibaren birbirlerini bulan bu üç genç adam arkadaş olurlar. Okulda başlarından geçen olaylar anlatılıyor.

Fragman – YouTube

Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 1995

Oyuncular: Tom Hanks, Don Rickles, Tim Allen

Oyuncak Hikayesi’nde Andy oyuncak koleksiyonu yapmayı oldukça seven ve oyuncaklarına değer veren bir çocuktur. Fakat Andy’nin oyuncakları hakkında bilmemiş olduğu bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncakların hayata gelmiş olduğudur.

Fragman – YouTube

Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Aamir Khan, Darshell Safary, Tisca Chopra

Film, problemli bir çocuk ve onun yaşantısını değiştiren bir öğretmenin öyküsünü anlatıyor. Sekiz yaşında olan Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafındadn takdir edilmeyen bir çocuktur. Dersleri kötüdür ve arkadaşları ile sık bir şekilde kavga eder.

Öğretmenleri, ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disiplinli olması için yatalı okula gönderilir. Ancak durum burada da farklı değildir. Ancak resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışıncaya kadar.

Fragman – YouTube

Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Daine Kruger, Eli Roth, Brad Pitt

Alman kuşatması altında olan Fransa, her zaman olduğundan daha zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece birisi olan Shosanna, ailesinin öldürülmesine tanık olmuştur.

Kurtulmayı başaran kadın Paris’e giderek burada yeni kimlik ile sıfırdan yaşama başlar. Diğer taraftan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Yahudi Teğmen Raine hedefine ulaşmak için farklı planlar kurar.

Fragman – YouTube

Bir Rüya İçin Ağıt

Bir Rüya İçin Ağıt

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2000

Oyuncalar: Ellen Burstyn, Jennifer Connelly, Jared Leto

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı annesi ile arasındaki her geçen gün artan uçurumu konu edinmektedir. Uyuşturucu batağında olan Harry’in yaşantısındaki tek hedefi daha fazla uyuşturucudur.

Annesini hayata bağlayan en sevmiş olduğu yarışma programıdır. Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazanmış olduğu zamana tek derdi ödün olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Kadın zayıflama hapları kullanarak hedefine ulaşmaya çalışır.

Fragman – YouTube

Dangal

Dangal

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Aamir Khan, Fatima Sana Shaikh, Sakshi Tanwar

Gerçek hayat hikayesi anlatılan filmde, 2010 senesinde gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarında Hintli oyuncuların yaşamış oldukları anlatılmaktadır. Yaşantısı boyunca profesyonel güreş eğitimi almayan Phogat, eski bir güreşçi olan babasının eğitimi ile Hindistan’a altın madalya kazandırır.

Altın madalya kazandırmasının yanı sıra tarihe de geçer. Dört sene sonra olimpiyatlara ise bu sefer kardeşi Babita Kumari katılır ve oda dünya şampiyonu olarak altın madalya kazanmıştır. En iyi Hint filmleri arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

Onur Savaşı

Onur Savaşı

IMBD Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2012

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Annika Wedderkopp, Thomas Bo Larsen

Filmde kırk yaşındaki Lucas, geçirmiş olduğu zor boşanma döneminin sonrasında yaşantısını tekrar düzene sokabilmenin peşindedir. Kreşte iş bulur, yeni bir kız arkadaşı edinir ve buluğ çağında olan oğlu ile arasındaki problemli ilişkiyi onarmaya çalışmaktadır.

Her şey yoluna girmek üzereyken işler tamamen terse gitmeye başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, yaşamış olduğu kasabaya yayılır. Lucas kendisi yaşamı ve saygınlığı adına savaşırken bulur.

Fragman – YouTube

Amelie

Amelie

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2001

Oyuncular: Audrey Tautou, Rufus, Matheiu Kassovitz

Paris’te garsonluk yaparak, kendisine has bir dünya içerisinde yaşayan çekingen, saf ve masum bir kızdır. Annesinin beklenmemiş ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşamış olduğu travmalar sonucunda boş şeyler ile uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çlışır.

Yaşamı sıkıcı bulmuş olduğundan dolayı kendisi son derece yalnız olarak hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulmuş olduğu kutuyu ve onun aracılığı ile sahibi keşfetmesi sonucunda biter.

Fragman – YouTube

Kefernahum

Kefernahum

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Zain Al Refeea, Boluwatife Treasure Bankole, Yordanos Shiferaw

Film, Lübnanlı bir çocuk olan Zain’in öyküsünü konu edinmektedir. Film, Zain’in sırdan bir küçük çocuktan, kendisini istismar eden ailesine baş kaldırarak kaçan, zekası ve pratikliği sayesinde sokaklardaki hayat savaşından kazanan olarak çıkar

Fragman – YouTube

Bir Ayrılık

Bir Ayrılık

IMDB Puanı: 8.3

Yayımlanma Tarihi: 2011

Oyuncular: Payman Maadi, Sareh Bayat, Leila Hatami

Boşanmak üzere olan Simin ve Nadir, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşerek kadından yardım istemektedir. Bir kadının eşinden boşanmak adına dilekçe vermesinin sonrasında yaşanan olayları konu edinmektedir.

Fragman – YouTube

İçimdeki Yangın

İçimdeki Yangın

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Melissa Desormeaux Poulin, Maxim Guadette, Lubna Azabal

Aile dostları olan bir avukatın çağrısı ile birlikte annelerinin vefatının sonrasında kendilerine yazılmış bir mektup ile karşılaşan Jeanne ve Simon kardeşler, ölen annelerinin son isteklerini yerine getirmek hedefi ile Lübna’na giderler. Olaylar bundan sonra gelişir.

Fragman – YouTube

Yukarı Bak

Yukarı Bak

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Edward Asner, John Ratzenberger, Jordan Nagai

Rastlantı olarak yolları kesişen iki çocuk, senelerce sürecek bir hikayenin ana karakterleridir. Maceracı doğan ve yaşamdaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellienin tek isteği dünyayı gezebilmektedir.

Carl ise sessizliği ve sakinliği ile örtmüş olduğu maceraperestliği ve kocaman kalbi ile Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki çocuk büyümüş olduktan sonra evlenir ve yaşlanır. Ellie’ ölür, Carl ilse sevdiğinden tek kalan şeyi gerçekleştirmeye koyulur.

Fragman – YouTube

Yeşil Rehber

Yeşil Rehber

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Linda Cardellini, Viggo Mortensen, Mahershala Ali

Film, ünlü bir piyanist ve konser turu çerçevesinde onun şoförü olarak çalışan Tony’in öyküsünü anlatıyor. Ünlü müzisyen Dr. Don Shirley, tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir.

Kendisi ile beraber gezecek bir şoför arayan ünlü müzisyen, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro Amerikalılar adına güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alarak yolculuk eder.

Fragman – YouTube

Pan’ın Labirenti

Pan'in Labirenti
Pan’in Labirenti, film önerileri arasında bulunmaktadır.

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2006

Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi Lopez, Ariadna Gil

En iyi filmler arasında bulunan Pan’ın Labirenti, fantastik bir dünyaya kaçmış olan küçük bir kızın hikayesini konu ediniyor. Yalnız bir kız çocuğu olan Ofelia, babasının etrafına yapmış olduğu eziyetleri gözlemlemektedir.

Ofelia’nın gerçeklikten kaçabilecek olduğu tek yer kendi hayal dünyasıdır. Gerçeklikte bulamamış olduğu huzuru, hayal dünyasında aramaya başlayacaktır. Bu sırada da vahşet tüm sertliği ile çevresinde devam edecektir.

Fragman – YouTube

Gözlerimdeki Sır

Gözlerimdeki Sır

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Ricardo Darin, Pablo Rago, Soledad Villamil

Ülkenin önemli mahkelemelerinden birisinde senelerce sorgu müfettişliği yapmış olan Benjamin Esposito, görevinden ayrılarak kendisini oldukça etkileyen bir olayı kaleme alarak romana çevirmeyi hedeflemektedir.

Olay ile ilgili belge ve bulguları tekrar inceleyebilmek için eski çalıştığı yeri geri döner. Bu süreç onun için adalet ve vicdan kavramlarının acı gerçeklerinin su yüzüne çıkmış olduğu bir sürece dönüşür. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

Para Avcısı

Para Avcısı

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Leonardo Di Caprio, Margot Robbie, Jonah Hill

Film önerileri arasında bulunan Para Avısı, gerçek bir hayat öyküsü konu ediniyor. Jordan Belfort, yirmi dört yaşında hırslı ve genç bir adamdır. Para kazanma isteği ile Wall Street borsasında önce komisyoncu sonrasında CEO olur.

Önemsiz tahviller ile birden fazla yatırımcıyı kandırarak, kısa zaman içerisinde bir para makinesine ve aynı zamanda da para harcama makinesine dönüşür. Son derece pahalı lüks istekler ile dolu olan kirli bir oyunun içerisindedir.

Fragman – YouTube

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Çetin Tekindor, Ege Tanman, Fikret Kuşkan

Deniz, annesi henüz doğmadan önce vefat etmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından yetiştirilmiştir. Babası dışında tanımış olduğu tek bir akrabası bulunmamaktadır. Ancak babası, bir gün şaşırtacak bir haber ile gelir. Babası ve hiç görmediği dedesi ile küçük bir kasaba yaşayacaktır.

Fragman – YouTube

Kan Dökülecek

Kan Dökülecek

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Paul Dano, Deniel Day Lewis, Ciaran Hinds

Daniel Plainview, 1900’lü senelerin başlarında ıssız bir bölgede, petrol arama çalışmaları gerçekleştiren bir şirketin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu kişinin tek varlığı küçük oğludur.

Petrol bulmuş oldukları bu bölgeyi yerli halkın izini ile arama iznini satın alan adam hırsın götürmüş olduklarına tanık olacak. Diğer tarafta kasabanın genç rahibinin hayatındaki hırs faktörü de Daniel’de olmuş olduğu gibi, tek varlığıdır.

Fragman – YouTube

V For Vendetta

V For Vendetta

IMDB Puanı: 8.2

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Hugo Weaving, Rupert Graves, Natalie Portman

Film, 2020 senesinin İngiltere’sinde geçmektedir. Halk, engeller ve yasaklar ile idare edilmektedir. Şiddet yanlısı bir konum başlamıştır. Bu kargaşanın ortasında görünen gizemli V, belaya bulaşmış olan masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu davranış başkaldırışı başlatır.

Fragman – YouTube

Asfaltın Kralları

Asfaltın Kralları

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Jon Bernthal, Christian Bale, Matt Damon

Film önerileri arasında bulunan Asfaltın Kralları, 1966 senesinde düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek öyküsünü konu ediniyor. Lee Lacocca ve Henry Ford II ikilisi, farklı fakat kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan araba yapmalarını ister.

Fragman – YouTube

Ters Yüz

Ters Yüz

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Bill Hhader, Amy Poehler, Lewis Black

Film, küçük bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Küçük Riley için yaşam, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlaması ile baştan sonra değişir. Riley’i yeni bir hayat beklemektedir. Bu yeni hayat onun için küçük bir kaos olacaktır.

Fragman – YouTube

Büyük Dövüş

Büyük Dövüş

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2011

Oyuncular: Tom Hardy, Joel Endgerton, Nick Nolte

Alkolik bir boksör eskisinin oğlu olan Tom Conlon evine döner. Farklı dövüş sporlarının bir arada yer almış olduğu bir turnuva adına babası tarafından hazırlanmaya başlar. Bu turnuva onu abisi ile karşı karşıya getirecektir.

Fragman – YouTube

İhtiyarlara Yer Yok

İhtiyarlara Yer Yok

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Javiyer Bardem, Tommy Lee Jones, Josh Brolin

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulmuş olduğu çantayı alır ve başını hiç beklememiş olduğu bir belanın içerisine sokar. Peşinde kiralık katil vardır. Moss, Vietnam gazisidir ve uyuşturucu olaylarının ortasında probleme dönüşen bir olaya karışır.

Fragman – YouTube

Zindan Adası

Zindan Adası

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Emily Mortimer, Leonardo Di Caprio, Mark Ruffalo

Kesinlikle izlenmesi gereken film önerileri arasında bulunan Zindan Adası’nda Chuck Aule ve Teddy Daniels adına iki polis memuru, Rahel Solando isimli bir akıl hastasının ortadan kaybolması sonucunda Ashecliffe Hastanesi’ne gider.

Bu hastane tehlikesi akıl hastalarının tedavi görmüş olduğu bir hastadır ve ShutterAdası isimli bölgede bulunmaktadır. Polisler soruşturma yapmak için gitmiş olduğu hastanede gelişen esrarengiz olaylar konu ediniliyor.

Fragman – YouTube

Gizli Dünya

Gizli Dünya

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Jacob Tremblay, Sean Bridgers, Brie Larson

Film, beş yaşında olan oğlu ile beraber küçük bir odaya hapsedilen annenin dramını konu ediniyor. Küçük çocuk ve annesi dört duvar ile çevrili olan bir oda içerisinde yaşamaktadır. Kaçış için plan yapan anne oğlun gerilimini konu ediniyor.

Fragman – YouTube

Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Ellen De Generes, Alber Brooks, Alexander Gould

Animasyon filmi olan Kayıp Balık Nemo, aile, baba oğul ilişkisi, yiğitlik, arkadaşlık ve fedakarlık gibi temaları işliyor. Palyaço balığı olan Marlin, karısının zamansız ölümü sebebi ile küçük oğlu Nemo için fazla kaygılanmaktadır.

Fragman – YouTube

Andhadhun

Andhadhun

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2018

Oyuncular: Ayushamann Khurra, Radhika Apte, Tabu

Hint film önerileri arasında bulunan Andhadhun, karışmamış olduğu bir suçun içerisine sürüklenerek yaşamı değişen görme engelli bir piyanistin öyküsünü konu edinmekte. Piyanist Akash, Londra’da verecek olduğu konser için hazırlanmaktadır.

Bu sıra da 70’li dönemlerin ünlü bir oyuncusu olan Pramod Sinhaile ile restoranda tanışır ve beklememiş olduğu bir teklif ile karşı karşıya gelir. Pramod, eşine sürpriz hazırlamak ister ve bunun için Akash’a iş teklif eder. Akash’ın yaşamı bu teklif ile değişir.

Fragman – YouTube

Asabiyim Ben

Asabiyim Ben

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Leonardo Sbaraglia, Ricardo Darin, Oscar Martinez

Film, insanın doğasında bulunan şiddet ve öfkenin farklı boyutlarda dışa vurmuş olduğu, farklı altı kısa hikayeden oluşuyor. Zamandan ve mekandan farklı olan kişilerin yaşamı ufak bir öfke ile tamamen değişiyor.

Fragman – YouTube

Mary ve Max

Mary ve Max

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2009

Oyuncular: Eric Bana, Toni Collette, Philip Seymour Hoffman

Animasyon filmleri arasında bulunan Mary ve Max, hayat hakkında acı ve tatlı gerçeklikleri anlatmaktadır. Mary, Avustralya’nın kenar mahallerinden birisinde yaşayan, yoksul ve sorumsuz bir aileye sahip olan bir kız çocuğudur.

Küçük kızın konuşabilmiş olduğu tek kişi mektuplaşmış olduğu Avusturalyalı bir gazidir. Postaneye gitmiş olduğu bir gün şans eseri olarak bir New York adres rehberi görür. Mary, rehberi karıştırır ve bir adama mektup yazmaya başlar.

Fragman – YouTube

Klaus: Sihirli Plan

Klaus

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Jason Schwartzman, Rashida Jones, J.K Simmons

Bir postacı, akademide bulunan en kötü postacı olmuş olduğu kanıtlamış olduktan sonra, Noel Baba’nın saklanmış olduğu kuzeyde buz tutmuş bir kasabaya gönderilir. Komedi ve animasyon film önerileri arasında bulunmaktadır.

Fragman – YouTube

Cinayet Günlüğü

Cinayet Günlüğü

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2003

Oyuncular: Roe ha Kim, Sang kyung Kim, Kang ho Song

Polisiye filmleri arasında bulunan Cinayet Günlüğü, bir gün tecavüze uğramış olan bir kadın cinayete kurban gider. Olayı çözmek için lokal bir polis dedektifi getirilir. Ancak uygulamış olduğu tüm yöntemler onu cinayetten uzaklaştırır.

Fragman – YouTube

Kayıp Kız

Kayıp Kız

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Ben Affleck, Neil Patrick Harris, Rosamund Pike

Film, karısının ani bir şekilde ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın öyküsünü konu ediniyor. Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlayacakları gün Amy ortadan aniden kaybolur. Polis, Nick’ten şüphelenmememe başlar.

Fragman – YouTube

Savaş Vadisi

Savaş Vadisi

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2016

Oyuncular: Sam Worthington, Andrew Garfield, Luke Bracey

Film, tek bir kurşun bile harcamadan yetmiş kişiye yakın kişiyi kurtaran bir kahramanın hikayesini konu ediniyor. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’nda bulunan Medic Desmın T Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder.

Fragman – YouTube

Büyük Budapeşte Oteli

Büyük Budapeşte Oteli

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Ralp Fiennes, F. Murray Abraham, Tony Revolori

Büyük Budapeşte Oteli, 20. yüzyılın başlarında olan iki savaş arasındaki dönemde geçmektedir. Filmde Avrupa’nın hayali Zubrowka kentinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin ihtişamlı dönemi anlatılıyor.

Fragman – YouTube

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2010

Oyuncular: Jay Baruchel, Christopher Mintz Plasse, Gerard Butler

İri yapıya sahip olan Vikingler ve vahşi ejderhaların efsanevi evreninde geçen bir macera komedi filmi. Film, ejderhalar ile savaşmanın hayat biçimi olduğu Berk adasında yaşamına devam eden bir Vikingli delikanlının çevresinde geçer.

Fragman – YouTube

Tutsak

Tutsak

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Hugh Jackman, Viola Davis, Jake Gyllenhaal

Film, adaleti kendi elleri ile sağlamaya çalışan bir kişinin öyküsünü konu ediniyor. Şükran Günü’nü kutlamak adına bir araya elen Birches ve Dover aileleri her şeyin yolunda gitmiş olduğu bu yemek sırasında haber ile altüst olur.

Fragman – YouTube

Into The Wild

Into The Wild

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2007

Oyuncular: Emile Hirsch, Catherine Keener, Vince Vaughn

Film, doğaya dönüşü anlatmaktadır. Önemli bir üniversiteden derece ile mezun olmuş olan Christpher, aynı zamanda da başarılı bir atlettir. Mezuniyet sonrasında verilen davette ailesine istemiş olduğu yaşamın bu olmadığını söyler.

Tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayarak sahip olmuş olduğu her şeyi bıraktıktan sonra farklı bir yaşama doğru uzun bir seyahate çıkar. Bu uzun yolculuk Alaska’nın ıssız ormanlarında sona erir.

Fragman – YouTube

Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Tom Hardy, Nicholas Hoult, Charlize Theron

Macera ve bilim kurgu film önerileri arasında bulunan bu film, nükleer bir savaşın sonrasında dünya, çöllerin yaygın hale geldiği ve susuzluk sorununun artmış olduğu bir yer haline gelmiştir. Medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir.

Max, eşi ve çocuğunu kaybetmiş olduktan sonra huzuru ararken, esir alınır. Bölgenin benzin ve su kaynaklarını elinde tutan hükümdar Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak kullanılır. Max, kaçış için fırsat kollamaktadır.

Fragman – YouTube

Zafere Hücum

Zafere Hücum

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanma Tarihi: 2013

Oyuncular: Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Daniel Brühl

Zafere Hücum, iki yarışcı arasında olan rekabeti anlatıyor. 1976 senesinde yapılan Alman Grand Prix yarışında Niki Luanda’nın kullanmış olduğu Ferrari ikinci round’un sonunda yaşamış olduğu bir problem sebebi ile yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi olan James Hunt’a gider.

Fragman – YouTube

Logan

Logan

IMDB Puanı: 8.1

Yayımlanama Tarihi: 2017

Oyuncular: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Dafne Keen

Yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Proffesor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Logan’ın saklanması ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutan gelmiş olduğu zaman sona erer.

Fragman – YouTube

Ruanda Oteli

Ruanda Oteli

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2005

Oyuncular: Nick Nolte, Don Cheadle, Joaqiun Phoenix

Kaousun Rwanda’da eksik olmamış olduğu günlerden birisinde Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça pahalı bir oteli yönetmektedir. Onun için ırk kategorize edilmesi gereken bir insan özelliği değildir. Bir Tutsi olan Tatiana ile mutlu bir evlilikleri vardır.

Tusti isyankarlarının öldürülmesi ile biten barış süreci sonrasında katliam yapan Hutu milisleri, kenti kan gölüne dönüştürmektedirler. Paul’un hem ailesini hem de masum insanları korumak için bir şeyler yapması gerekir.

Fragman – YouTube

Spotlight

Spotlight

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2015

Oyuncular: Mark Ruffalo, Micheal Keaton, Rachel McAdams

Film, taciz olayı ile gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesini konu ediniyor. Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” grubu, kilisenin taciz iddiaları ile ilgili eski defterleri araştırır.

Fragman – YouTube

Evlilik Hikayesi

Evlilik Hikayesi

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2019

Oyuncular: Adam Driver, Laura Dern, Scarlett Johansson

Evli bir çift olan Charlie ve Nicole’nin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini konu edinmekte. Boşanmaya karar vermiş olan bu çift, bu süreci kolay bir şekilde sona erdirmeyi düşünüyor olsa bile işler düşünmüş olduğu gibi gitmez.

Fragman – YouTube

Gün Batmadan

Gün Batmadan

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2004

Oyuncular: Ethan Hawke, Vernon Dobtcheff, Julie Delpy

Romantik film önerileri arasında bulunan bu film, ilk karşılaşmalarının sonrasında dokuz sene sonra tekrar bir araya gelen Celine ve Jesse’nin öyküsünü konu ediniyor. Budapeşte’den Viyana’ya doğru yolan çıkan bir trende karşılaşırlar. Birbirleri ile konuşacak oldukları çok fazla şey vardır.

Fragman – YouTube

Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin Koruyucuları

IMDB Puanı: 8.0

Yayımlanma Tarihi: 2014

Oyuncular: Vin Diesel, Chris Patt, Bradley Cooper

Film, evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini konu ediniyor. Star Lord lakabını takan macera sever Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çaldığı zaman güçlü ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan ile başı derde girer.

Fragman – YouTube

Eğer bu film önerileri size yeterli ya da uygun gelmediyse dilerseniz en iyi diziler yazımızı okuyabilirsiniz.