Fibromiyalji

En fazla orta yaşta bulunan kadınlarda görülmekte olan fibromiyalji hastalığı, dayanılmaz derecelere ulaşabilen eklem ve kas ağrılarının yanı sıra artan mutsuzluk, fazla yorgunluk hissi ve günlük hayat kalitesinde bozulma gibi problemleri de birlikte getiriyor.

Yaygın ağrı, yorgunluk ve diğer sorunlara sebep olan, risk faktörleri arasında travmatik yaralanma ve lupus gibi diğer bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırmış olduğu hastalıklar ve genetik faktörler yer almaktadır.

Fibromiyalji bedensel ağrı ve zihinsel strese sebep olan kronik ve oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Yorgunluk, depresyon, kaygı ve uykusuzluk gibi farklı psikoljik ve fiziksel belirtilerin eşlik etmiş olduğu fibromiyalji hakkında bilinmesi gerekenler içeriğin devamında yer alıyor…

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, sırt, omuz, kalça ve boyunda belirgin olmak üzere yaygın bir şekilde görülebilen kas, eklem ağrısı, sabah uyanıldığı zaman tutukluluk ve yorgunluk sürekli olan bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Her yaştan herkese görülebilen hastalık olan fibromiyalji en fazla otuz ve altmışlı yaşlar arasında görülür. Ağır sporlar yapmak, hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak, stres gibi psikolojik sorunlar, nemli havalar ağrıların artmasına neden olabilir.

Kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla daha fazladır. Stres, depresyon, kalitesiz uyku, kaygı, hormonal rahatsızlıklar ve eklem romatizması gibi romatizmal hastalıklar ile ilişkisi olduğu düşünülse bile tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Fibromiyalji hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Kkalıtsal olarak bireylere geçebilmektedir. Bu durumda da ailesinde olan kişilerde hastalığın görülme oranı artmaktadır. Sadece kadınlarda değil çocuklar ve yaşlılar olmak üzere her yaştan ve her cinsiyetten ortaya çıkabilir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Osteoartrit, lupus, romatoid artrit ya da bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırmış olduğu hastalıklar ile genetik faktörlerde bulunuyor ise rahatsızlığın gelişme şansı daha yüksektir. Belirtiler ise şunlardır;

  • Vücutta yaygın bir şekilde ağrı
  • Yorgunluk hissi
  • Depresyon
  • Karıncalanma hissi
  • Uykunun kalitesiz olması
  • Yumuşak dokularda şişlik hissi
  • Vücutta yaygın hassasiyet
  • Sabah yaşanan tutukluk
  • Baş ağrısı
  • Psikolojik değişiklikler

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kemikleri ve kasları etkileyebilen bir sağlık sorunudur. Klasik belirtileri yaygın olarak eklem ağrısı, kas ve yorgunluk durumudur. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu rahatsızlık genel kas ağrıları ve belirli noktalarda kronik ağrı görülebilir.

Belirtiler arasında bir ya da birkaçına sahip olan kişiler romatoloji bölümüne başvurması gereklidir. Burada yapılan muayene ve bazı testlerin sonrasında tedavi için Fizik Tedavi bölümüne yönlendirilebilir.

Fibromiyalji Tedavisi

Tedavinin hedefi oluşan ağrını yöneterek yaşam kalitesini arttırmaktır. Belirtiler hangisine sahip olduğunuza bağlı olarak kas gevşetici, antidepresan ilaçlar ve kas gevşeltici tedaviler doktorunuz tarafından önerilebilir.

Fibromiyalji tedavisi yapabilmek için belirli bir tanı bulunmamaktadır. Hastalığa özgü bir laboratuvar testi olmadığından dolayı doktor muayenesinden sonra kan tahlili ve tiroid fonksiyon testleri yapılabilir.

Belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat kullanılacak olan ilaçlar, fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları doktorunuz tarafından önerilebilir. Bu egzersizler ile yaşam standartlarının artması hedeflenmektedir.