E okul veli bilgilendirme sistemi, öğrencilerin dersleri ve derslerdeki durumları ile alakalı birçok bilgiyi sunmuş olduğu için hem veliler hem de öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmakta. İçeriğimiz boyunca hem velilerin hem öğrencilerin e okul sistemi içerisinde hangi hizmetlerden faydalanabilmiş olduğunu ve hangi işlemleri yapabildiği konusuna açıklık getirdik.

E-Okul ile birlikte eğitim alanında büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Velilerin çocukların okuldaki durumları ile ilgili tüm ayrıntıları, notları, takdir teşekkür bilgilerini, devamsızlıkları, yıl sonu ortalamaları hesaplama gibi birçok ayrıntıyı sununan online bir uygulamadır. E okul hakkında bilgilerin yer aldığı içerikte; e okul ne zaman kapanıyor, neden kapandı ve e okul şifremi unuttum ne yapabilirim sorularına da yanıt arayabilirsiniz.

Yüzlerce öğretmen, öğrenci ve velinin kullanmış olduğu e okul ile birçok hizmete erişim sağlayabilirsiniz. E okul’da iki adet giriş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi veliler için olan Veli Bilgilendirme Sistemi diğeri de öğretmenler için olan Yönetim Bilgi Sistemi’dir.

Öğrencilerin ve velilerin Veli Bilgilendirme Sistemi öğrenci girişi bölümünü kullanırken, öğretmenler ise yönetim bilgi sistemi girişini kullanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e okul sisteminde sunulan işlemler şunlardır;

  • Öğretmen ve öğrenci giriş işlemleri,
  • Tercih başvuru sorgulama,
  • Öğretmen not girişi,
  • Boş kontenjan hakkında bilgi edinme,
  • Nakil sorgulama

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Ne İşe Yarar?

Öğrencilerin, okula başladığı ilk günden, mezun oluncaya kadar tüm sürecin bulunmuş olduğu bir sistemdir. Özel ilköğretim okulları, devlet ilköğretim okulları, özel eğitim kurumları, orta öğretim kurumları tarafından da e-okul sisteminde işlemler gerçekleştirilmektedir. E okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden nakil işlemleri, alınan belgeler, devamsızlık bilgileri, şube sınav ortalamaları, sınav tarihleri, sınav başvuru tercih işlemleri, belge işlemleri, ders programı işlemleri, öğrenci kaydı gibi birçok bilgiyi içerisinde bulunduran bir sistemdir. E okula kayıt olmak için yapmanız gereken bir şey yoktur. Her öğrenci kimlik bilgileri ile giriş yapabilir. Aynı zamanda da e okul şifre unutma ya da kaybetmeniz mümkün değildir.

Anaokulundan lise son sınıfa kadar kullanılabilen bu sistem E okul öğrenci ve veli bilgilendirme sisteminde bulunmakta olan öğrencinin devamsızlık bilgileri, okula gidip gitmediği, hangi günler geç kaldığı, devamsızlık bilgileri, sınavlardan almış olduğu notları öğrenebilirsiniz.

E okula giriş için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz; https://eokulyd.meb.gov.tr/

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ekranı.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş

E okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak E okul veli bilgilendirme sayfasına gitmeniz gerekli. E okula gitmek için tıklayın. Girdiğiniz sayfada “E Okul Yönetim Bilgi Sistemi” ve “Veli Bilgilendirme Sistemi” isimli iki farklı bölüm bulunmaktadır.

Veli bilgilendirme sistemi bölümünde yer alan boşlukları doldurmanız gerekli. “Resimdeki Alanlar” bölümüne resimde bulunan ve dört rakamdan oluşan sayıları girmeniz gerekli. Eğer resimde bulunan rakamları görüntüleyemiyorsanız, sayfayı yenileyebilirsiniz.

“Öğrenci T.C. Kimlik Numarası” bölümüne ise öğrencinin on bir rakamdan oluşan T.C Kimlik Numarası girmeniz gerekli.

“Öğrenci Okul Numarası” bölümüne ise okula kayıt olurken verilen öğrenci numarasını girmeniz gerekli. Her öğrencinin bir numarası bulunmaktadır ve veli bilgilendirme sistemine girebilmek için bu numarayı bilmeniz gerekli. Eğer öğrenci okul numarasını bilmiyorsa okul idaresinden öğrenebilirsiniz.

Son olarak turuncu renkli üzerinde “Giriş” yazan butona tıklamanız gerekli. Giriş butonuna bastıktan sonra öğrenci hakkındaki kişisel soruları yanıtlamanız gerekli. Bu sorular her giriş yaptığınız zaman değişmektedir. Soruları yanıtladıktan sonra beş adet farklı görsel sunulmaktadır. Bu fotoğraflar arasından sisteme giriş yapılacak olan öğrencinin bulunduğu fotoğrafı seçmeniz gerekli.

Son olarak da turuncu renkli olan “Tamam” butonuna tıklayarak e okula giriş yapabilirsiniz. Eğer sistem hata vermez ise açılan sayfa veli bilgilendirme sistemi olacaktır. E okul sınav sonuçları ve devamsızlık sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız aşağıda bulunan yazılara göz atabilirsiniz.

E-Okul VBS Not Sorgulama

E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak not sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda öğrencinin kendi sınav notunu öğrenmesine de yardımcı olmaktadır. Peki e okul not sorgulama nasıl yapılır sorunun yanıtı mı merak ediyorsunuz? Yazının devamına bakabilirsiniz.

E okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra sol menü olan öğrenci bilgileri alanında sınav bilgileri bölümüne tıklamanız gerekli. Sınav bilgilerine tıklayarak öğrencinin sınav sonuçlarına erişebilirsiniz.

E- Okul Devamsızlık Sorgulama

E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak öğrencinin devamsızlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz. E okul devamsızlık nasıl sorgulanır sorusuna yanıt ise yine öğrenci bilgileri alanından devamsızlık bilgisine tıklamanız gerekli. Bu sayfada öğrencinin hangi günler ne kadar devamsızlık yapmış olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Okul Ne Zaman Kapanacak

Dönemin bitmesine yakın son notlar girilmiş olduktan sonra karne günü gelmeden önce e okula girişler durdurulur. Yeni dönemde ise e okul sistemi tekrardan açılır, nakil işlemleri, kontenjan sorgulama gibi işlemler tekrar yapılabilir. Yani e okul okulların kapanması ile kapanır ve yeni dönem ile birlikte tekrar açılır.

E-Okul SMS Bilgilendirmesi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin bir de SMS üzerinden bilgilendirmesi de bulunmaktadır. SMS Servisi’ne üye olmak için telefonunuzun mesaj kısmından 8383’e mesaj göndermeniz gerekli. Mesajda ise “Öğrenci TC Kimlik Numarası” yazmalı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mobil Bilgi Servisi ile tüm öğrenci ve veliler e okul veli bilgilendirme sisteminde bulunan öğrenci bilgilerine SMS ile de ulaşabilecekler. Bu bilgilerin başında karne notları, devamsızlık bilgileri, sınav tarihleri, proje bilgileri, nakil bilgisi, takdir teşekkür bilgisi, sınav sonuç bilgileri gibi aslında E Okul’da bulunan bilgiler telefonunuza mesaj olarak gelecek. Veli Bilgilendirme Sistemi SMS üyeliğindeki bilgilendirmeler, tüm GSM operatörlerinde aylık 2,5 TL’dir.

E-Okul Mobil Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi hedefi ile kullanılan veli bilgilendirme sistemi artık akıllı cihazlarınızda da uygulama olarak yer alacak.

Akıllı cep telefonlarında bulunan platformlardan (App Store, Google Play) e okul uygulamasını indirerek akıllı cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ile birlikte veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak not sorgulama, devamsızlık sorgulama gibi işlemleri yapabilir ve bilgi alabilirsiniz.

E Okul veli bilgilendirme sistemi, okula başlanılan ilk günden lise son sınıfın bitimine kadar devam eder. Bu yüzden de veli bilgilendirme sistemi hakkında bilgi sahibi olabilmek önemli olabilir. Bu yüzden de bu içeriği sizler için hazırladık. İçerik genelikle, öğrencinin aldığı notları öğrenmek için not sorgulama, aynı zamanda da öğrencinin okula gidip gitmediğini öğrenmek için de devamsızlık sorgulama gibi işlemlerin nasıl olacağını anlattık.