CRP

C-Reaktif Protein yani CRP, kan tahlilli olarak vücutta bulunan yaygın olan iltihabı ve bunun şiddetini ölçmektedir. CRP yüksekliği birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında alzheimer, şeker hastalığı, kanser bulunmaktadır.Basit bir kan tahlili olan tahlil, vücutta var olan iltihabı ve şiddetini göstermektedir. Şeker hastalığı, alzeihmer, parkinson, şizofreni gibi sağlık problemlerinin riskinde artışa sebep olur.

Vücutta bulunan iltihaplanmayı gösterir. C-reaktif protein olarak bilinen yükseklik yüksekliği en fazla merak edilen konular arasında bulunmaktadır. CRP değerlerinin azalması ya da yükselmesi birçok sağlık sorunu hakkında haber verebilir.

CRP (C-Reaktif Protein) Nedir?

CRP ya da C-reaktif protein, iltihaba cevap olarak karaciğer tarafından üretilen karmaşık bir protein setidir. Bağışıklık sistemini etkileyen herhangi bir alanda büyük bir travma ya da enfeksiyon oluştuğu zaman vücut tarafından daha fazla üretilir.

Altta yatan nedene bağlı olarak, sahip olunan hayat tarzı alışkanlıkları ve kalıtsallık, tütün ve türün ürünlerini kullanılması gibi birçok neden üretilmiş olan C-Reaktif Protein miktarını düzenler.

Yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein ve ultra-duyarlı C-reaktif protein olarak da isimlendirilen CRP değeri karaciğer tarafından üretilmekte olan bir maddedir. Kanda bulunan yüksek düzeyde olduğu zaman iltihabın bir belirtisidir.

Kanserden enfeksiyona kadar birçok farklı nedenden kaynaklabilmekte olan C-Reaktif Protein değerinin yükseliği farklı hastalık hakkında belirtiler verir. Özellikle sindirim, göğüs ve akciğer sisteminde ortaya çıkan kanserler C-Reaktif Protein yüksekliğine sebep olabilir.

CRP Türbidimektrik Nedir?

CRP türbidimetrik, kanda yer alan C-Reaktif Protein değerini ölçmek adına yapılan kan testidir. Test yapıldığı zaman kanda yer alan C-Reaktif Protein oranını belirleyecek ve böylece vücudun herhangi bir bölgesinde iltihap olup olmadığını göstermenin yanı sıra uzun süredir vücutta bulunan hastalıklar ve enfeksiyonlarda görülebilir.

Bağışıklık sistemi sorunları yapılabilen bu test iltihapların takip edilmesi, kanser tedavi süreçleri, baş bölgesinde oluşan şişlikler, cerrahi müdahale sonrası kontrol amaçlı ve kemiklerde oluşabilen enfeksiyonlar için kullanabilir.

CRP Nefelometrik Nedir?

Vücutta oluşan yaralanma ya da enfeksiyon kaynaklı olarak yükselen proteinin ismidir. Bu proteinin yüksekliği kronik bir iltihaplanma kaynaklı ise şişme, kızarıklık ve ağrı gibi belirtililer gösterir.

İltihaplanmayı ölçmek adına CRP testleri uygulanabilir. Yüksek crp nefelometrik değerleri nedenleri arasında şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıklarıkları, kanserler, iltihaplanma ve astım bulunur.

CRP Kantitatif Nedir?

Kanda meydana gelen iltihabın oranını belirlemek adına kullanılan testtir. Test yapıldıktan sonra C-Reaktif Protein oranının miktarı anlaşılabilir ve kanda iltihap oluşup oluşmadığı anlaşılır.

CRP Testi Nedir?

C-Reaktif Protein testi adına özel bir hazırlık yoktur, diğer kan tahlilleri gibi dirseğin iç kısmından ya da elden kan alınarak uygulanan bir testtir. Vücutta bulunan iltihabı gösteren en kullanışlı olan testtir. Tahlil günlük, aralıklı ya da haftalık ölçümler ile yapılabilir.

Kanda ultra-duyarlı C-reaktif protein nedir derseniz eğer iltihabın yerini göstermeyen fakat vücutta bulunan iltihap hakkında bilgiler veren bir değerdir. Kişinin kalp ve damar sorunlarına yakalanma sorunu ile değerlendirirken kullanılır.

Kanda CRP Nedir?

Yapılan ultra-duyarlı C-reaktif protein tahlili sonrasında elde etmiş olduğunuz değer yüksek çıkar ise bağırsak hastalığı, kanser, bağ dokusu hastalığı, tüberküloz, pnömoni, kemik enfeksiyonu, osteomiyelit ya da lupus riskine sahip olduğunuzun anlamına gelebilir.

Fakat ultra-duyarlı C-reaktif protein testi yapıldıktan sonra bu değerlerin direkt olarak hastalık tespit edici olduğu anlamına gelmez. Sizi gerekli olan diğer takip testlerine yöneltecektir. Bu testler bilgisayarlı tomografi, stres testi, EKG, ekokardiyogram gibi testlerdir.

CRP Normal Değeri Kaç Olmalı?

Düşük CRP seviyesi vücutta da az iltihabın olmuş olduğunu göstermiş olduğundan dolayı yüksek CRP seviyesine göre daha iyidir. C-Reaktif protein, bir litre kanın miligramında CRP olarak ölçülür.

CRP’nin olması gereken normal değeri 0 ve 0,5 mg/L arasındadır.

Yüksek CRP değeri ise 5 ve 10 mg/L’nin arasında ya da üzerinde olması gerekir.

CRP Yüksekliği Nedir?

CRP, vücudun bir bölgesinde iltihap olduğuna işaret eder. Yüksek CRP değerleri de kalp alterlerinde bir iltihaplanma meydana geldiğini bu durum sonucunda da kalp krizi riskini artması anlamına gelebilir.

Değerler herhangi bir iltihap durumunda yükselebilir. Ancak iltihabın nerede olmuş olduğu bilinmemektedir. Damar sorunlarında da değerler yükselir. İltihaplı bağırsak hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıklarında da değer yüksek çıkmaktadır.

Günlük yaşamda karşılaşılabilecek ya da kişinin hayat tarzı haline gelmiş olan sorunlar ultra-duyarlı C-reaktif protein yüksekliğine neden olabileceği gibi farlı etmenlerde yüksekliğin nedenleri arasında bulunabilir. İşte yüksekliğin nedenleri;

 • Yanık
 • Enfekisyon
 • Organ nakli sonrasında organın vücuda uyum sağlamaması
 • İşlenmiş gıda tüketimi
 • Yaralanma
 • İltihaplı eklem sorunları
 • Ameliyat
 • Akciğer kanseri
 • Sigara dumanına maruz kalmaz
 • Metaboblik sendrom
 • Doku ölümü
 • Göğüs kanseri
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak
 • Stres altında olmak

CRP Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Beto karoten, antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini ve C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesinde aşırıya kaçmamak faydalı olacaktır. Düşürmek için beslenme ve ilaç tedavisi uygulayabilecek olduğu gibi kalp damar problemlerinin risk etkenlerini gidermeye odaklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Değerin yüksekliğini düşürmek için gerekli olanları yapmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Bazı aktiviteleri hayat tarzı haline getirerek düşürebilirsiniz. İşte düşürmek için yapılabilecekler;

 • Egzersizi hayat tarzı haline getirin.
 • Tütün ve tütün ürünlerini tüketmeyi bırakın.
 • Diyet programları uygulayın.
 • Lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterin.
 • İşlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkartın.
 • Basit şekerleri, doymuş yağları kullanmayın.

CRP Düşüklüğü Nedir?

CRP’nin düşük olması vücutta iltihap ve kanser olmadığına işaret edebilir. Teşhisi konulmuş olan bir sağlık sorunun tedavi edildiğini gösterir. Kullanılan bazı ilaçlar yüzünden kanda düşüklük meydana gelebilir.

Eğer ilaç kaynaklı ultra-duyarlı C-reaktif protein düşüklüğü yaşanıyorsa alternatif bir ilaca geçişiniz yapılacaktır. Bu geçişi doktorunuza danışmadan tek başınıza yapmayın. Doktorunuza kesinlikle danışın. Düşüklük çoğunlukla olumlu olarak bilinmektedir.