Cilt Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cilt mantarı hastalığı bir adet deri enfeksiyonudur. Bulaşıcı bir rahatsızlık olabilen bu durum tedavi edilmesi gerekir. Ciltte oluşan mantarın nedeni kesin olarak bilinmesi de çok yaygın bir deri hastalığıdır. Cilt mantarı nasıl geçer? Vücut mantarı tedavisi nasıldır? Ciltte mantar hakkında merak ettikleriniz yazının devamında yer alıyor.

Mantar oluşumunun nedeni farklılık gösterebileceği için birçok şekilde farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda ortaya çıkmış olduğu fark edilemeyecek şekilde olur. Ancak bazı durumlarda ise ağrı, kaşıntı, sertleşme ve kızarıklık gibi belirtiler gösterebilir. Kadın ve erkeklerde en fazla yaz günlerinde görülen vajinal mantar ve penis mantarı da vücut mantarı arasında bulunmaktadır.

Cilt Mantarı Nedir?

Vücut mantarı her cinsiyetten her yaştan bireyin başına gelebilecek olan bir cilt sorunudur. Günümüzde birçok kişinin başına gelmektedir. Bazı cilt mantarı çeşitleri küçük olduğundan dolayı fark edilmeyebilir. Fakat bu durum hem estetik açıdan kötü bir görüntü hem de sağlık bakımından zararlıdır.

Bu yüzden fark edilmiş olduğu zaman uzman gözetiminde tedavi edilmesi gereklidir. Cilt mantarı teşhisi için bazı belirtiler bulunmaktadır. Ciltte mantar belirtileri arasında kaşıntı bulunmaktadır. Mantar kaynaklı olan kaşıntı o kadar fazla yoğun hal almasından dolayı iş hayatının yanı sıra günlük hayatta aksamalara neden olur.

Cilt Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Mantar sorunu bulaşıcı olabilmektedir. Bu yüzden farklı kişilerin kişisel ürünlerini kullanmamanız gerekli. Bu kişisel ürünler içerinde havlu, iç çamaşırı, ayakkabı, kıyafetler, duş lifleri ve çorap gibi ürünler bulunmaktadır.

Cilt Mantarı Belirtileri

Ciltte mantar belirtileri arasında kaşıntının yanı sıra deride oluşan lekelenmelerdir. Deride oluşan lekeler dört günden fazla kalırsa bu durum cilt mantarına işaret edebilir. Bu lekeler tedavi edilmediği zaman sert bir hal alabilir. Ancak ciltte mantar belirtileri ortaya çıktığı bölgeye göre ve türüne göre değişkenlik gösterilir. İşte cilt mantarı belirtileri:

 • Kabuklanma
 • Şişkinlik
 • Ciltte meydana gelen döküntüler
 • Etkilenen bölgede kılların dökülmesi
 • Cildin belli bölgelerinde pembe, kırmızı, kahverengi gibi renk değişimleri
 • Yanma
 • Kabarcık
 • Kaşıntı

Cilt Mantarı Neden Oluşur?

Dermatofitoz olarak bilinmekte olan mantar hastalığı, deri mantarının bulaşıcı bir formudur. Oldukça sık bir şekilde görülen bir sağlık sorunu olan mantar enfeksiyonu neden oluşur bilinmesi gerekli. İşte ciltte mantar oluşması nedenleri;

Sıcaklık ve Nem

Bazı mantar türleri az bir miktarda bulunuyor olsa bile bazıları kirli yüzeyler ile temas sonucunda bulaşır. Fakat her iki durumunda da sayıları çok fazla artarsa mantar sorunu meydana gelebilir. Mantarlar sıcak ve nemli ortamları sevdiğinden dolayı bu ortamlarda kolay bir şekilde üreyebilir.

Bu yüzden sıcaklık ve nemin fazla olduğu bölgelerde temizliğinize dikkat etmenin yanı sıra; mantar olan kişi ile ten teması ya da şahsi ortak eşyaların kullanımdan kaçınmanız gerekli. Soyunma odası, ortak duş alanları ve havuz gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşmamanız gerekli.

Terleme

Ciltte mantar oluşum nedenleri arasında terleme bulunmaktadır. Terleyen vücut nefes alamamış olduğundan dolayı cilt mantarı oluşur. Terleme nedeni ile oluşan cilt mantarının önüne geçebilmek için sık bir şekilde duş almak gerekir. Terleme nedeni ile meydana gelen mantar, özellikle sıcak yaz günlerinde yoğun bir şekilde görülür.

Antibiyotik Kullanımı

Vücutta bulunan zararlı bakterileri öldürmek için kullanılan antibakteriyel kremler ve antibiyotikler yararlı bakterilerin de ölmesine sebep olur. Bu yararlı bakterilerin bir kısmı deride oluşabilecek olan mantarların çoğalmasının önüne geçer. Fazla antibiyotik kullanımı sonucunda ölmesi nedeni ile de mantar riski artar.

Ayakkabı Kullanımı

Mantarın en fazla ortaya çıkış sebeplerinden bir diğeri ise ayağa küçük gelen ayakkabıların giyilmesidir. Bu da ayakta bulunan bakteri üremesini hızlandırır ve mantar oluşmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda da aynı ayakkabı üst üste iki gün boyunca giyilmemesi gerekli. Ayakkabılar nemli kalmamalı ve temiz olmalıdır.

Sıkı ayakkabı giyenlerde ayak mantarı olma riski oldukça yüksek olduğundan dolayı ayakkabı tercih ederken biraz bol olması ayak sağlığı adına önem arz etmektedir. Ayak mantarı oluşmaması adına sıkı ayakkabı tercih edilmemesi gerekir.

Diyabet Hastalığı

Bazı mantar türleri şekeri besin olarak kullanarak üreyebilir. Şeker hastalığına sahip olan kişilerin idrarlarında ise şeker bulunmaktadır. Bu durum sonucunda da ciltte mantar riski daha da artmaktadır.

Fazla Kilo

Fazla kiloya sahip olan insanlarda cilt katları fazladır. Cilt katları arasındaki havasızlık, nem ve sıcaklığı kullanarak çoğalabilir. Bu durum sonucunda da ciltte mantar sorunu ortaya çıkar.

Bağışıklık Sistemi

Vücutta oluşan mantar nedenleri arasında bağışıklık sisteminin zayıflaması da bulunmaktadır. Çünkü bağışıklık sistemi mantarlar ile de savaşır. Bu yüzden her türden mantar daha çok bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde görülür.

Diğer cilt mantarı nedenleri arasında vitamin yetersizliği, geçirilen şiddetli rahatsızlıklar, gebelik, alerjik rahatsızlıklar, otoimmün hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve derinin suya sürekli temas etmesi bulunabilir.

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Ciltte oluşan mantarın üç ayrı türü bulunmaktadır. Anület mantar, keriyon mantar ve tinea cersicolor mantarıdır. Keriyon cilt mantarında vücutta görülen yerlerde su toplaması oluşur. Anüler cilt mantar çeşitleri her yaştan insanda görülebilecek olan en yaygın mantar çeşididir ve tedavisi en kolay olanıdır. Tinea versicolor mantar ise sürekli terli olan insanlarda ortaya çıkar. Sürekli terleyen bölgelerde mantarlar oluşur.

Cilt Mantarı Tedavisi

Mantar sorunu günümüz şartlarında geçmiş döneme göre daha kolay bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Tıp dünyasında meydana gelen gelişmeler sonucunda cilt mantarı rahatsızlık olmaktan çıkmaktadır. Mantar türleri için farklı ilaçlar bulunmaktadır.

Doktor muayenesinin sonrasında cilt mantarı türü tespit edildikten sonra uygun olan tedavi yöntemi kullanılır. Bu tedavi yöntemi için cilt mantarı ilaçları kullanılabilir. Rahatsızlığın fazla ilerlemesinin önüne geçmek için belirtiler fark edildikten sonra doktora görünülmesi gerekli.

İlaç Tedavisi

Cilt mantarı ilaç, jel, hap ve kremler ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu tedavinin kolay olabilmesi için doktor tarafından gerekli tetkiklerin yapılması ve uygun ilacın verilmesi gerekir. Bu yüzden doktor muayenesinden geçmeden ilaç kullanmayın. Mantar önleyici ilaçlar ile sorunun üzerinden gelinmektedir.

Temizlik

İlaç tedavisi sonucunda cilt mantarı geçecektir. Fakat temizliğe dikkat edilerek cilt mantarının oluşmasının önüne geçilebilir. Özenli kişisel temizliğiniz için yapmanız gerekenler;

 • Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkayın.
 • Sıcak su ile duş alın.
 • Pamuklu ve bol kıyafetler kullanın.
 • Duş aldıktan sonra cilt nemli kalmaması gerekli.
 • Temiz kıyafetler kullanılmalı.
 • Çorap ve iç çamaşırları sık değiştirilmelidir.
 • Aynı ayakkabılar iki gün art arda giyilmemelidir.

Cilt Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bu bitkisel tedavi yöntemlerini kullanamadan önce doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Zerdaçal

Zerdaçal, iltihap ile savaşan özelliği ile bilinmektedir. Zardeçalda bulunan curcumin isimli bir bileşen mikroorganizmaların ölümüne sebep olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt mantarı bitkisel tedavisi için kullanılır. Mantarın kaşıntısını giderebilir. Filtresiz elma sirkesi içerisinde bulunan içerikler, maya büyümesini düzenler.

Kekik Yağı

Özellikle yabani kekik mantarın büyümesini durdurabilen karvakrol ve timol içermektedir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemdir. İltihabı azaltır.

Cilt mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasında ayrıca oksijenli su, sarımsak yağı, güveotu yağı ve nim yağı bulunmaktadır.