Bit Nedir? Bit Belirtileri

Bit, her yaşta her insanda görülebilecek olan bir rahatsızlıktır. Bitlenme, sosyal hayatında büyük bir ölçüde kısıtlanmasına neden olan ve rahatsızlık veren bir sağlık sorunudur. Bitler, en fazla okul çağında olan çocuklarda görülebilir. Peki bitlenme neden olur? Bit belirtileri nelerdir ve nasıl temizlenir?

Bitler kısa saçlarda uzun bir şekilde yaşayamamış olduklarından dolayı uzun saçlarda daha kolay bir şekilde yaşayarak çoğalabilirler. Bitler bulaşıcı olsa bile bir hastalık türü değildir. Bitler kanatsız olup eklem bacaklı böcek grubuna girmektedir. Bitlenme belirtileri ve bitler nasıl tedavi edilir…

Çocuklarda sık bir şekilde görülen baş bitleri, yoğun kılların arasında yaşayan ve az bir şekilde kan ile beslenen, kanatsız bir böcek türüne bit denmektedir. Bitler okul döneminde olan çocuklar için yaygın bir sorundur. Bu yüzden bitler nasıl temizlenir ya da bitler nasıl tedavi edilir bilinmesi gerekmektedir. İlaçlı ya da ilaçsız olarak uygulanan bazı bitlenme tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Bit Nedir?

Bitler, hem memeli hayvanlarda hem de insanlarda yaşayabilen sıcakkanlı parazitlerdir. Bitlenme sorunlarında üç evre bulunur. Bunlar sirke ismi verilmekte olan yumurta evresi, larva ve erişkin bit olarak evrelenmektedir. Bitler genellikle saç bölgesinde görülür. Bunlar saç biti ismi alırken kasık biti ve vücut biti gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Yaşaması ve çoğalması için kan, kopan deri parçaları, deriden salgılanmakta olan yağ gereklidir. Yetişkin evrede olan bir bit ortalama bir susam tanesi boyutuna ulaşır. Yaşayabilmek için kafa derisinde bulunan sıcak yerleri, ense çukuru ya da kulak arkasını tercih ederler. İnsan vücudu haricinde yalnızca kırk sekiz saat boyunca yaşayabilirler.

Bitlerin zıplama özelliği bulunmaktadır, yakın temas esnasında kafadan kafaya kolay bir şekilde geçebilirler. Bu yüzden bulaşıcı bir sorun olarak görülmektedir. Özellikle okul dönemindeki çocuklarda bit sorunu yaşanmaktadır. Bitlenme sorunu olan kişiye yaklaşmak bile bitlerin bulaşması adına yeterli olacaktır.

Bit Çeşitleri

  • Kasık bitleri; Bu tür bitler daha çok cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Bitler her türlü kıl olan yerde kolay bir şekilde yaşayabilmiş olduklarından dolayı kişi ayırt etmeden her yerde bulaşabilme oranı bulunmaktadır.
  • Vücut bitleri; Vücut bitleri kıyafetlerde, kazaklarda ve elbise gibi yerlerde yaşayan bitlerdir. İsminin yanı sıra vücutta yaşamayarak vücut ile temas eden eşyalarda yaşamaktadırlar.
  • Saç bitleri; Gür ve uzun kılları severler. Bu yüzden bitler saçlara daha fazla bulaşmaktadır. Bitler daha fazla ve kolay bir biçimde çoğalmasından dolayı saçlardan temizlenmesi oldukça zor bir hal alabilmektedir. Bitlerin önlemi alınmaz ise insan sağlığına zarar verebilmektedir.

Bit Neden Olur?

Bitlenmek utanılacak bir durum olarak görülmektedir. Fakat bu durum öyle değildir. Saklanacak, üzüntü duyulacak bir sorun değildir. Bitlenmemek adına temiz olmak yeterli bir durum değildir, çünkü bit temiz saça da gelmektedir. Bitin bulaşabilmesi adına bit bulaşmış bir kişi ile temas etmeniz yeterli olacaktır. Eşyalar ve yakın temas bitin bulaşmasına neden olur.

Saç biti belirtileri arasında kafanın belirli bir bölgesinin yoğun bir biçimde kaşınmasıdır. Kaşıntı sonucunda deride kızarıklar ve yaralar oluşur. Bitlenme belirtileri görüldükten sonra hemen temizliği ve tedavisi yapılması gerekir. Eğer yapılmazsa temas içerisinde olan kişilerde hızlı bir biçimde bulaşır.

Bitler Nasıl Anlaşılır?

Bitler küçük olsa bile göz ile görülebilecek bir büyüklüktedir. Bitler hızlı bir şekilde hareket etmiş olduğundan bit sirkesi olarak bilinen bit yumurtalarını görmek daha kolaydır. Bit yumurtası kepek gibi tarandığı zaman kolay bir şekilde saçtan ayrılmazlar.

Saçta susam tanesi boyutunda beyazlıklar varsa ve bunlar saçtan kolay bir şekilde ayrılmıyorsa bit yumurtası olma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer bu yumurtlar sarı ise bitlerin henüz yumurtadan ayrılmamış olduğuna işarettir. Beyaz renkte ise bitler yumurtadan çıkmıştır.

Bitler, on beş gün içerisinde yumurtadan çıkar. Kafada bulunan sirkeyi ya da bitleri görmenin yanı sıra kaşıntı ya da kafa derisinde hareket etmekte olan bir canlının varlığı hissediliyor ise bu bitlerin olabilecek olduğu anlamına gelebilir. Bitler kafa derisine yapışarak beslenirler. Bu ısırıklara vücut tepki verir ve kaşınma hissi oluşur.

Bit Tedavisi

Bit Nasıl Tedavi Edilir?

Bitler görüldüğü zaman en hızlı biçimde bit tedavisi yapılması gerekir. Okul ya da evde herkesin aynı anda tedaviye başlaması da bit salgınının önüne geçilmesi için büyük bir önem arz eder.

Bitler nasıl temizlenir sorusunun yanıtı ve bit tedavisi sırasında uygulanan başlıca yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın. Bu yöntemler bit şampuanı, ilacı ve doğal yöntemlerdir.

Bit şampuanı ve Bit ilacı

Bit için eczaneden satın alınabilecek olan şampuan ve ilaçlar bulunuyor olsa bile doktor görüşü alınması gereklidir. Doktorun önermiş olduğu şekilde ve uygun olan dozda uygulamanın yapılması gereklidir. Bazı durumlarda da eczanelerde satılan bit ilaçları da tercih edilebilir.

Genellikle bit tedavisi için tek dozluk ilaçların kullanılması bitin bulaşmasını önleyebilmek adına yeterli olacaktır. İlaç uygulamasının yanı sıra sık dişlere sahip tarak kullanarak bitlerin tespit edilmesi ve saçtan arındırılması gereklidir. Uzun saçta bitlerin temizlenmesi için sık dişli tarak kullanımı ve saçların tutamlara ayrılarak detaylı bir biçimde temizlenmesi yeterli olacaktır.

Bit ilacı kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmakta. İlacı kullanmadan önce kremli şampuanlar kullanmamanız gerekiyor. Bitlerden kurtulmak için böcek ilacı gibi ilaçların kullanımından uzak durmanız gerekli. İlacı kullandıktan sonra saçlarınız saç düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ürünlerin kullanılarak ısıya maruz kalmaması gereklidir.

Bit Bitkisel Tedavi

Bitlere karşı üretilmiş olan kimyasal ürünlere ek olarak bitkisel tedavi yöntemleri de deneyebilirsiniz. Bazı kimyasal ürünler kafa derisinde döküntü ya da alerji yapabilirler. Kesin sonuca varabilmek için bit ilacı kullanmak yerine evde yapılan doğal karışımlar hazırlayarak çözüm bulabilirsiniz. Bitler bitkisel nasıl temizlenir, bitkisel bit kovucu yöntemleri kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurun.

Lavanta esansı: Saf lavanta yağı kullanarak kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Lavanta esansını marketlerden temin edebilirsiniz.

Aromatik yağlar: Yasemin, ıtır çiçeği, anason ve Hindistan cevizi gibi aromatik yağlar bitlerin yok olmasına yardım eder. Kafanıza birkaç damla döktükten sonra masaj yapın. Ardından su ile durulayın.

Elma sirkesi: Banyo yaptıktan sonra 300 mililitre sıcak suyu ile 100 mililitre elma sirkesini karıştırarak saçınıza sürün.

Biberiye çay: Kaynamış olan iki fincan suyun içerisine bir avuç biberiye yaprağı atın. Karışımı ılınması için bekleyin. Oda sıcaklığında geldiği zaman kafa derinize güzel bir şekilde masaj yapın. Biraz bekledikten sonra su ile kurulayabilirsiniz.

Limon: Astringent özelliğine sahip olan limon, deride bitin gitmesi konusunda yardımcı görev üstlenir. Limon suyunu sıkarak saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Bir saat bekledikten sonra bitler için üretilmiş tarak ya da sık bir tarak ile saçlarınızı tarayın.

Mayonez: Kuru saça bir yemek kaşığı mayonezi masaj yaparak yedirin. Mayonez tüm saç derisini kaplamış olduktan sonra bone ile saçlarınızı kapatarak bir gece boyunca bekletin. Daha sonra sıcak su ile saçlarınızı arındırın, bitler için üretilmiş tarak ya da sık dişli tarak ile saçlarınızı tarayın.