Bazofil, Baso, Bas Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü

Bazofil ya da BAS, bir akyuvar hücresidir. Tam kan sayımı sırasında bazofil düşüklüğü ya da yüksekliği olduğundan bunun nedeni farklı olabilir. Bazofil nedir? Peki baso yükseliği ve düşüklüğü neye işaret eder?

Vücunuza almış olduğunu bir darbe sonucunda oluşan açık yaralanmalarda enfeksiyon meydana gelebilir. Böyle bir iltihap oluştuğu zaman bazofiller burada bulunan iltihabı atmakta ve yaranın iyileşmesine yardımcı olmaktadırlar. Baso ya da BAS ismini ile bilinmektedir.

Bazofil yapılan tam kan sayımı ile ortaya çıkan akyuvar hücrelerini belirten değerlerden bir tanesidir. Baso, BAS ya da bazofilik lökosit olarak da bilinmektedir.

Bazofil (BAS) Nedir?

Bazofil ya da BAS bir tür beyaz kan hücresidir. Vücut, doğası gereğince birkaç farklı türde beyaz kan hücresi üretmektedir. Beyaz kan hücreleri, bakteriler, virüsler, mantarları ve parazitleri öldürerek vücudun sağlıklı olarak işlevine devam etmesine yardımcı olur. BAS, kemik iliğinde üretiliyor olsa bile birden fazla doku içerisine yer alırlar. Bazofilik lökosit bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bu sistemde önemli rol oynar.

Bazofilik lökosit düşüş yaşandığı zaman bunun anlamı, vücutta ciddi bir alerjik reaksiyona işaret edebilir. Bazofil değeri düşük olduğu zaman, vücutta bulunan enfeksiyonun iyileşmesi uzun bir zaman olabilir. Bazı durumlarda da baso değerinin yüksek olması kan kanserinden dolayı kaynaklı olabilir. Bazofilik lökositler, parazit ve enfeksiyonlar ile savaşmanın yanı sıra kan pıhtılaşmasını önler, alerjik reaksiyonlara aracık etmesi gibi görevleri bulunmaktadır.

Olması Gereken Baso Normal Değeri Ne Olmalı?

Bazofiller, toplam beyaz kan hücrelerinin yüzde üçünden daha azını oluşturmaktadır. Her mikrolitre kanda en fazla 300 baso olması gereklidir. Bir mikroliterede 2000 üzerinde baso bulunması aşırı ciddi bir problemin göstergesi olabilir.

Baso Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Bazofil yüksekliği özellikle alerjen bir maddeye temas ediliği zaman ya da vücutta iltihaplı bir hastalığın olması sonucunda görülür. Kanser gibi ciddi hastalıklar ve bağışıklık sisteminde yaşanan problemler bas yüksekliği nedenleri arasında bulunmaktadır.

Bazofil Yüksekliği Nedenleri

İltihaplar

Virüslerin sebebiyet vermiş olduğu suçiçeği, zatürre, bronşit ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarında baso yüksekliği görülebilir.

Hemolitik Anemi

Hamolitik anemi, yıkımlı kansızlık olarak bilinmektedir. Bu sağlık sorununda alyuvarlar olgunlaşmadan yok edilirler. Kemik iliği ise kaybedilmiş olan alyuvarların yerini dolduramamaktadır. Bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar, bulaşıcı hastalıklar, genetik faktörler gibi nedenler ile görülmekte olan hemolitik anemi, baso yüksekliğine neden olabilir.

İç Salgı Sorunları

Salgı bezlerinin dengesiz bir şekilde çalışması ile görülmekte olan problemler bazofilik lökosit yüksekliğine sebep olabilirler. Tiroid bezlerinin yetersiz bir şekilde çalışması, östrojen hormonunun yükselmesi baso nedenleri arasında bulunabilir.

İltihaplı Hastalıklar

Alerjik reaksiyonlar, virüsler, bakteriler ve zararlı mikroorganizmalar yüzünden görülen iltihaplı sağlık sorunları bazofilik lökosit yüksekliğine sebep olabilir. İltihaplı bağırsak hastalığı, sinüzit, astım ve kronik cilt iltihapları bunlar arasında bulunur.

Bazofil (BAS) Yüksekliği Belirtileri

 • Şişmiş yüz
 • Ciltte meydana gelen bozukluklar
 • Kırılgan saç
 • Kabızlık
 • Kilo almak
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk
 • Kas ağrısı
 • Saç kaybı
 • Eklemlerde iltihaplanma
 • Yüksek ateş
 • Nefes alışverişinde darlık
 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı

Bu belirtilerin yanı sıra gece terlemeleri, kemik ağrısı, şişkinlik, ellerde uyuşma, bulanık görme, morarma, kilo kaybı ve baş ağrısı gibi sorunlarda bazofil yüksekliği belirtileri arasında bulunmaktadır.

Baso Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Sağlıklı bir vücutta bazofilik lökosit sayının düşük olması beklenmektedir. Bazofil düşüklüğü genellikle herhangi bir hastalık belirtisi olarak kabul görmez. Fakat bazı durumlar hastalık belirtisi olabilir.

Bazofil Düşüklüğü Nedenleri

Hamilelik, tiroid bezlerinin fazla çalışması ve bazı ilaçların kullanımı bas düşüklüğü nedenleri arasında bulunabilir.

Hipersensitive Reaksiyonu

Aşırı duyarlılık tepkisi olarak bilinen hipersensitivite reaksiyonlarının bazı türleri bazo düşüklüğü nedenleri arasında bulunabilmektedir.

Stres

Yoğun duygusal stres, bazofil düşüklüğüne neden olabilir.

Baso (BAS) Tedavisi

Bazofil yüksekliği ya da düşüklüğü problemlerinde bir iç hastalıklar doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Bu durumda tam kan sayımı ile baso yani bazofil değerleriniz ölçülecektir.